Britskí výrobcovia chcú zostať v EÚ
- 9:51 14.10.2013
- LONDÝN

Osem z desiatich priemyselných výrobcov vo Veľkej Británii si želá zotrvanie krajiny v EÚ. Vyplýva to z prieskumu, o ktorom informovalo v pondelok združenie priemyselných výrobcov EEF.
Prieskum ukázal, že priemyselní výrobcovia chcú zostať v reformovanej EÚ a obávajú sa ekonomických dopadov prípadného odchodu, uviedol šéf združenia Terry Scuoler.
Do EÚ, ktorá je najväčším obchodným partnerom krajiny, podľa agentúry Reuters smeruje takmer polovica britského exportu.
Britský premiér David Cameron avizuje radikálne zmeny vo vzťahoch krajiny s EÚ. Spory o budúcnosť členstva v EÚ sú pre Camerona jednou z hlavných prekážok pred voľbami v roku 2015. Časť jeho Konzervatívnej strany vyvíja na premiéra nátlak, aby zastavil pokles voličskej podpory v prospech euroskeptickej Strany za nezávislosť Spojeného kráľovstva (UKIP). Ešte v januári Cameron prisľúbil, že v prípade víťazstva vo voľbách sa pokúsi vyrokovať nové podmienky členstva Británie a následne o nich do konca roku 2017 vypíše referendum.

Fico: O zmenách v transakčnej dani môžeme rokovať, výpadky treba kompenzovať
V prípade transakčnej dane nie sú v koalícii zatiaľ na stole žiadne konkrétne návrhy na jej úpravu.

Eustream sa dostal zo straty a dosiahol zisk viac ako 117 miliónov eur
Spoločnosť eustream, prevádzkovateľ prepravnej siete zemného plynu v SR, vykázala v období od 1. augusta 2023 do 31. júla 2024 zisk pred zdanením vo výške 155,26 milióna eur.

Veľká banka hlási rozsiahlu odstávku služieb
Banka ohlásila plánovanú odstávku elektronických služieb.

Prezident vymenoval Dušana Keketiho za viceguvernéra NBS
Viceguvernérom Národnej banky Slovenska (NBS) sa stal Dušan Keketi. V piatok ho do funkcie vymenoval prezident SR Peter Pellegrini.

Trump ohlásil obchodnú dohodu so Spojeným kráľovstvom
Americký prezident Donald Trump na tlačovej konferencii v Bielom dome, na ktorej sa telefonicky zúčastnil aj britský premiér Keir Starmer, ohlásil obchodnú dohodu s Spojeným kráľovstvom.