Lambrechtová: Nemecko nebude verejne hovoriť o dodávkach zbraní pre Ukrajinu
- 10:25 21.03.2022
- Berlín

Nemecká ministerka obrany Christine Lambrechtová obhajovala v nedeľu mlčanlivosť spolkovej vlády v Berlíne v súvislosti s dodávkami zbraní na Ukrajinu. Píše o tom agentúra DPA.
„Nehovoríme o tom verejne,“ povedala ministerka zo Sociálnodemokratickej strany Nemecka (SPD) pre televíznu stanicu ARD. Pri prvých dodávkach zbraní na Ukrajinu, kde prebieha ruská vojenská invázia, boli podľa nej zverejnené termíny a trasy, v dôsledku čoho boli zainteresované osoby ohrozené na živote.
„A z tohto dôvodu nebudeme o počte zbraní, termínoch, kedy majú byť dodané, ani o trasách verejne hovoriť. Pretože chceme, aby zbrane prišli tam, kde ich naliehavo potrebujú,“ spresnila Lambrechtová.
V nedeľu zdroje ukrajinskej vlády informovali, že krajina od Nemecka prijala 500 protilietadlových rakiet typu Strela, pripomína DPA. Pôvodne sa hovorilo o 2700 raketách, na ich dodaní sa však najskôr musela dohodnúť spolková bezpečnostná rada.
Lambrechtová zároveň avizovala, že v stredu sa uskutoční schôdzka spolkového kancelára Olafa Scholza a generálneho inšpektora nemeckých ozbrojených síl Eberharda Zorna o programe zahrňujúcom 100 miliárd eur na posilnenie spolkovej armády. Schôdzka sa preložila z pondelka na stredu kvôli zasadnutiu Rady EÚ pre zahraničné veci na úrovni ministrov zahraničných vecí a obrany.

Pápež Lev XIV. navštívil hrobku svojho predchodcu Františka
Len dva dni po tom, čo bol zvolený za novú hlavu katolíckej cirkvi, navštívil v sobotu pápež Lev XIV. hrobku svojho predchodcu Františka v Bazilike Panny Márie Väčšej v Ríme, kde zotrval v krátkej modlitbe.

Peskov: Rusko si návrh prímeria premyslí, ale vyvíjať tlak naň je zbytočné
Hovorca Kremľa Dmitrij Peskov v sobotu uviedol, že Rusko si musí premyslieť návrh na 30-dňové prímerie vo vojne s Ukrajinou.

Kremeľ obvinil Európu z protichodných a konfrontačných vyhlásení
Kremeľ obvinil v sobotu európske krajiny z protichodných a konfrontačných vyhlásení voči Rusku. .

Zelenskyj a európski lídri sa dohodli na prímerí, Rusku hrozia sankciami
Ukrajina a lídri Francúzska, Nemecka, Británie a Poľska sa v sobotu dohodli na bezpodmienečnom 30-dňovom prímerí s platnosťou od pondelka 12. mája.

India a Pakistan potvrdili dohodu na okamžitom prímerí, oznámil ju Trump
Americký prezident Donald Trump oznámil, že India a Pakistan sa po rozhovoroch sprostredkovaných Spojenými štátmi dohodli na „okamžitom a úplnom prímerí“.