Rabín: Poznatky o holokauste by mali byť súčasťou osnov v školách v celej Európe
- 5:59 26.01.2022
- Kyjev

Požiadavku na zaradenie učiva o holokauste do školských osnov predniesol prezident Európskej židovskej asociácie, rabín Menachem Margolin.
Účastníci medzinárodného sympózia venovaného tragédii v rokline Babyn jar, ktoré sa koná v Kyjeve pri príležitosti blížiaceho sa Medzinárodného dňa pamiatky obetí holokaustu, vyzvali na prijatie legislatívy o zaradení témy holokaustu do učebných osnov škôl na celom európskom kontinente. Informoval o tom v utorok spravodajský web The Times of Israel.
Na sympóziu sa zúčastňuje približne 100 ministrov, poslancov, senátorov a veľvyslancov z celej Európy, ktorí v utorok navštívili roklinu Babyn Jar neďaleko Kyjeva, kde sa koncom septembra 1941 odohrala jedna z najväčších masových vrážd židovského obyvateľstva v histórii holokaustu. Podľa vtedajších nemeckých záznamov bolo v priebehu 29. a 30. septembra 1941 zastrelených 33.771 ľudí, vrátane detí, žien a starcov.
Požiadavku na zaradenie učiva o holokauste do školských osnov predniesol prezident Európskej židovskej asociácie (EJA), rabín Menachem Margolin. Vysvetlil ju tým, že masaker v rokline Babyn Jar „nemôže byť len prednáškou z histórie“, lebo „to je niečo, čo je aktuálne aj dnes“.
„Táto nenávisť, žiaľ, nielenže existuje, ale stále narastá,“ upozornil Margolin.
"Jedinou zárukou, že sa takéto hrôzy nezopakujú, je pamäť. A Ukrajinci cítia solidaritu s miliónmi ľudí dobrej vôle na celom svete, ktorých spája odhodlanie chrániť ľudstvo pred ničivými následkami mizantropie, rasizmu a xenofóbie,“ uviedol vo svojom prejave predseda ukrajinského parlamentu Ruslan Stefančuk.
Okupácia Kyjeva nacistami trvala viac ako 100 týždňov. Počas nich v Babom Jare zavraždili nacisti ďalších odhadom viac ako 100.000 ľudí, medzi ktorými boli židia, Rómovia, Ukrajinci a Rusi.
Po skončení druhej svetovej vojny miesto masakry upadlo do zabudnutia, stalinská politická propaganda totiž nechcela upozorňovať na utrpenie židovského obyvateľstva.
Oficiálny pamätník na Babom Jare vybudovali až v roku 1976, no bol všeobecne venovaný sovietskym občanom či vojakom Červenej armády. Pamätník Menora pripomínajúci zavraždenie židov vybudovali až v roku 1991 v parku Babyn jar neďaleko jedenej zo staníc kyjevského metra.
Účastníci sympózia v Kyjeve v rámci panelových diskusií hovorili o boji proti antisemitizmu, vypočuli si svedectvá ľudí, ktorí prežili holokaust, videli podrobnú prezentáciu o masakre v Babom Jare a vytvorili medziparlamentné pracovné skupiny na riešenie problémov súvisiacich s antisemitizmom, ako aj jeho novým prejavom, ktorým je snaha o „delegitimizáciu štátu Izrael“, uvádza sa vo vyhlásení organizátorov podujatia.

Slováci podľahli Fínsku 1:2, na turnaji obsadia 11. miesto
Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s výberom Fínska 1:2.

Axios: Trump je frustrovaný pokračujúcou vojnou v Pásme Gazy
Trump mal povedať svojim spolupracovníkom, aby izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi odkázali, že má vojnu ukončiť.

Zo Španielska hlásia ďalší blackout
Krajinu zasiahol ďalší blackout, utrpela kritická infraštruktúra.

Pavel: Trump je zrejme frustrovaný, že sa mu nedarí rýchlo sa dohodnúť s Putinom
Európske štáty by podľa Pavla mali v koordinácii s USA vyvinúť na Rusko výraznejší ekonomický tlak.

Raši: Oceňujeme snahu Číny prispievať k mierovému urovnaniu konfliktov
Podľa Richarda Rašiho je potrebné zapojiť do mierového úsilia všetkých relevantných aktérov.