Macron a Scholz varovali Rusko pred napadnutím Ukrajiny
- 19:59 25.01.2022
- Berlín

Francúzsky prezident Emmanuel Macron a nemecký kancelár Olaf Scholz počas utorňajšieho stretnutia v Berlíne spoločne varovali Rusko pred vážnymi následkami v prípade útoku na Ukrajinu.
Obaja podľa agentúry AFP zdôraznili, že Paríž a Berlín sú jednotní v otázke nevyhnutnosti deeskalácie konfliktu medzi Moskvou a Kyjevom.
„Ak dôjde k útoku, bude nasledovať odveta. A cena, ktorú (Rusko) zaplatí, bude veľmi vysoká,“ povedal Macron.
„V piatok ráno budem mať telefonický rozhovor s (ruským) prezidentom (Vladimirom Putinom),“ avizoval zároveň Macron. Od rozhovoru očakáva objasnenie stratégie Ruska ohľadom Ukrajiny.
Scholz uviedol, že situácia v oblasti ukrajinsko-ruských hraníc je veľmi vážna. „Je tam rozmiestnených mnoho vojakov. Preto je nevyhnutné urobiť všetko pre to, aby sa situácia vyvinula inak, než sa v súčasnosti obávame,“ povedal nemecký kancelár podľa agentúry DPA.
„Aj od Ruska očakávame jednoznačné kroky smerom k deeskalácii situácie. Zhodli sme sa, že vojenská agresia (Ruska) by mala vážne následky,“ dodal.
Kyjev a Západ v posledných týždňoch obviňujú Rusko z hromadenia desiatok tisíc vojakov v blízkosti ukrajinskej hranice, pričom to vnímajú ako prípravy na možnú inváziu či pokus o destabilizáciu situácie na Ukrajine. Mnohí analytici sa však domnievajú, že Rusko sa iba usiluje vyvolať obavy a prinútiť tak členské štáty NATO, aby pristúpili na požiadavky nových bezpečnostných záruk.
Témou rokovaní medzi Macronom a Scholzom bolo i polročné francúzske predsedníctvo v Rade EÚ a ročné nemecké predsedníctvo v skupine G7.
V stredu sa v Paríži uskutoční rokovanie v tzv. normandskom formáte medzi vysokopostavenými predstaviteľmi Nemecka, Ruska, Francúzska a Ukrajiny.

Slováci podľahli Fínsku 1:2, na turnaji obsadia 11. miesto
Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s výberom Fínska 1:2.

Axios: Trump je frustrovaný pokračujúcou vojnou v Pásme Gazy
Trump mal povedať svojim spolupracovníkom, aby izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi odkázali, že má vojnu ukončiť.

Zo Španielska hlásia ďalší blackout
Krajinu zasiahol ďalší blackout, utrpela kritická infraštruktúra.

Pavel: Trump je zrejme frustrovaný, že sa mu nedarí rýchlo sa dohodnúť s Putinom
Európske štáty by podľa Pavla mali v koordinácii s USA vyvinúť na Rusko výraznejší ekonomický tlak.

Raši: Oceňujeme snahu Číny prispievať k mierovému urovnaniu konfliktov
Podľa Richarda Rašiho je potrebné zapojiť do mierového úsilia všetkých relevantných aktérov.