Výkonná rada WHO nominovala na funkciu šéfa opäť Tedrosa, voľba bude v máji
- 13:22 25.01.2022
- Ženeva

Vedenie organizácie sa bude voliť v máji.
Šéf Svetovej zdravotníckej organizácie (WHO) Tedros Adhanom Ghebreyesus má druhé funkčné obdobie už takmer isté – v utorok v procedurálnom hlasovaní bol výkonnou radou WHO odsúhlasený ako jediný nominant. Informovala o tom tlačová agentúra AFP.
„Chcem zablahoželať Dr. Tedrosovi k nominácii na úrad generálneho riaditeľa WHO na ďalšie päťročné obdobie, ktoré sa začne 16. augusta 2022,“ povedal po tajnom hlasovaní o nominácii na tento post Patrick Amoth, šéf 34-člennej výkonnej rady WHO.
Prvý líder zdravotníckej organizácie OSN z Afriky reagoval slovami, je „veľmi vďačný za pokračujúcu podporu“. Priznal, že jeho prvé päťročné obdobie vo vedení WHO bolo „náročné a ťažké“. Dodal, že je preňho „veľkou cťou“, že dostal príležitosť v tomto boji pokračovať.
Očakáva sa, že bývalý etiópsky minister zdravotníctva a zahraničných vecí bude favoritom v májovej voľbe, v ktorej bude hlasovať všetkých 194 členských štátov WHO.
Od vypuknutia pandémie koronavírusu SARS-CoV-2 pred vyše dvoma rokmi si v súčasnosti 56-ročný Tedros, špecialista na maláriu, vyslúžil veľké uznanie za spôsob, akým vedie WHO v čase tejto krízy.
Predovšetkým africké krajiny teší pozornosť, aká sa im v pandémii venuje, a tiež si cenia Tedrosovu vytrvalú kampaň za to, aby chudobnejšie krajiny dostali spravodlivejší podiel vakcín proti covidu.
Hlavná časť kritiky Tedrosovho pôsobenia vo funkcii prichádza z jeho vlasti, píše AFP. Etiópska vláda kritizovala výroky o humanitárnej situácii v jeho rodnom regióne Tigraj, kde 14 mesiacov prebieha vojnový konflikt.
Tedros v januári opísal situáciu v Tigraji ako „peklo“ a obvinil etiópsku vládu, že bráni v doručení liekov a ďalšej životne dôležitej pomoci miestnym obyvateľom. Addis Abeba následne žiadala, aby bol Tedros vyšetrovaný za „zneužívanie právomocí a za porušovanie svojich profesionálnych a zákonných povinností“.
Etiópia však zrejme nemá veľkú podporu v takejto kritike. „Naozaj sa vyjadruje ostro, ale to, čo hovorí, sedí s faktami zistenými šéfmi všetkých humanitárnych agentúr,“ povedal pre AFP nemenovaný západný diplomatický zdroj. „Nie je to žiadne zneužívanie právomocí,“ doplnil.
Etiópia zabránila Africkej únii (AÚ), aby vyjadrila jednomyseľnú podporu Tedrosovej nominácii, ale medzi 28 prevažne európskymi štátmi figuruje niekoľko afrických krajín vrátane Kene a Rwandy, ktoré ho oficiálne navrhli na funkciu.
Spojené štáty za vlády prezidenta Joea Bidena tiež do veľkej miery podporujú. Zaujal totiž prísnejší postoj voči Číne a žiada od nej väčšiu transparentnosť pri vyšetrovaní pôvodu pandémie koronavírusu.

Slováci podľahli Fínsku 1:2, na turnaji obsadia 11. miesto
Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s výberom Fínska 1:2.

Axios: Trump je frustrovaný pokračujúcou vojnou v Pásme Gazy
Trump mal povedať svojim spolupracovníkom, aby izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi odkázali, že má vojnu ukončiť.

Zo Španielska hlásia ďalší blackout
Krajinu zasiahol ďalší blackout, utrpela kritická infraštruktúra.

Pavel: Trump je zrejme frustrovaný, že sa mu nedarí rýchlo sa dohodnúť s Putinom
Európske štáty by podľa Pavla mali v koordinácii s USA vyvinúť na Rusko výraznejší ekonomický tlak.

Raši: Oceňujeme snahu Číny prispievať k mierovému urovnaniu konfliktov
Podľa Richarda Rašiho je potrebné zapojiť do mierového úsilia všetkých relevantných aktérov.