• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 30.6.2022Meniny má Melánia
31°Bratislava

Metsolová: EÚ musí bojovať proti lacným riešeniam, ktoré prináša nacionalizmus

  • 12:58 18.01.2022
  • Brusel/Štrasburg
Metsolová: EÚ musí bojovať proti lacným riešeniam, ktoré prináša nacionalizmus

Ľudia by mali znovu získať entuziazmus pre európsky projekt. EÚ musí bojovať proti lacným riešeniam, ktoré prináša nacionalizmus alebo autoritárske režimy.

Vo svojom prvom prejave po zvolení za predsedníčku EP to uviedla v utorok Roberta Metsolová. Zároveň zdôraznila ochranu slobody médií, pričom nezabudla spomenúť ani zavraždených novinárov Daphne Caruanovú Galiziovú a Jána Kuciaka. EÚ podľa nej nesmie podľahnúť tlaku dezinformácií.

Vyslovila sa za pokračovanie rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu a ukončenie procesu, ktorý by mal viesť k zjednoteniu cyperského ostrova. V prejave pred europoslancami vyjadrila taktiež nádej, že snáď nebude potrebný ďalší 20-ročný rozostup, kým sa na čelo tejto inštitúcie opäť postaví žena.

Politika sa nemôže premeniť na víťazov a porazených. Ide o zlepšovanie spoločnosti a životov, ide o službu. A práve tu musí byť Európsky parlament skutočne lídrom,“ uviedla Metsolová v prvom prejave z pozície šéfky tejto inštitúcie. Dodala, že bude intenzívne pracovať na budovaní mostov v europarlamente, ktorého členovia spoločne pracujú na presadzovaní dôležitých legislatívnych opatrení a pokúsi sa priblížiť proces rozhodovania ľuďom v každom členskom štáte EÚ.

Metsolová sa vyslovila za pokračovanie politického dedičstva zosnulého predsedu EP Davida Sassoliho, ktorý podľa jej slov vždy bojoval za Európu, záujmy Európanov a základné hodnoty EÚ.

Ešte pred hlasovaním uviedla, že si želá, aby ľudia verili v Európu a aby znovu „zachytili ten pocit nádeje a nadšenia“ v európskom integračnom projekte. To zopakovala aj vo svojom prejave po zvolení.

Presvedčivé víťazstvo Metsolovej bolo možné aj vďaka politickej dohode medzi troma najväčšími frakciami - ľudovcami, socialistami a liberálmi. Týždenník Politico upozornil, že socialisti, ktorí nepostavili vlastného kandidáta, si za podporu pre Metsolovú „vydupali“ päť zo 14 podpredsedníckych postov, o jeden viac ako doteraz, k tomu predsedníctvo Konferencie predsedov výborov (v súčasnosti zastáva Antonio Tajani z EPP) a predsedníctvo osobitného výboru pre COVID-19. Nezískali však pozíciu generálneho tajomníka EP. Liberáli touto dohodou získali tri podpredsednícke kreslá namiesto jedného a o jedno z nich sa bude uchádzať aj slovenský europoslanec Michal Šimečka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
ESĽP nariadil Rusku, aby zabezpečilo, že dvaja odsúdení Briti nebudú popravení

ESĽP nariadil Rusku, aby zabezpečilo, že dvaja odsúdení Briti nebudú popravení

DNES - 11:00Zahraničné

Európsky súd pre ľudské práva vo štvrtok oznámil, že žiada od Ruska, aby zabezpečilo, že nebude vykonaná poprava dvoch Britov, ktorí boli zajatí počas bojov na Ukrajine.

Izraelský parlament odhlasoval svoje rozpustenie

Izraelský parlament odhlasoval svoje rozpustenie

DNES - 10:37Zahraničné

Poslanci izraelského parlamentu vo štvrtok odsúhlasili rozpustenie zákonodarného zboru.

Putin: Vidieť lídrov G7 nahých by bol

Putin: Vidieť lídrov G7 nahých by bol "odpudivý pohľad"

DNES - 10:23Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin uviedol, že vidieť nahých lídrov siedmich hospodársky najvyspelejších štátov sveta združených v skupine G7 by bolo nechutné.

Letisko Heathrow zrušilo pre nával cestujúcich 30 letov

Letisko Heathrow zrušilo pre nával cestujúcich 30 letov

DNES - 10:03Zahraničné

Londýnske letisko Heathrow zrušilo vo štvrtok 30 plánovaných letov. Dôvodom je očakávané vyššie množstvo cestujúcich, než je letisko schopné zvládnuť.

La Repubblica: Ruská vojna na Ukrajine vyriešila krízu identity NATO

La Repubblica: Ruská vojna na Ukrajine vyriešila krízu identity NATO

DNES - 10:02Zahraničné

Ruská invázia na Ukrajinu vyriešila krízu identity Severoatlantickej aliancie. Vo štvrtkovom redakčnom komentári to uviedol taliansky denník La Repubblica.