• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 20.5.2022Meniny má Bernard
24°Bratislava

Metsolová: EÚ musí bojovať proti lacným riešeniam, ktoré prináša nacionalizmus

  • 12:58 18.01.2022
  • Brusel/Štrasburg
Metsolová: EÚ musí bojovať proti lacným riešeniam, ktoré prináša nacionalizmus

Ľudia by mali znovu získať entuziazmus pre európsky projekt. EÚ musí bojovať proti lacným riešeniam, ktoré prináša nacionalizmus alebo autoritárske režimy.

Vo svojom prvom prejave po zvolení za predsedníčku EP to uviedla v utorok Roberta Metsolová. Zároveň zdôraznila ochranu slobody médií, pričom nezabudla spomenúť ani zavraždených novinárov Daphne Caruanovú Galiziovú a Jána Kuciaka. EÚ podľa nej nesmie podľahnúť tlaku dezinformácií.

Vyslovila sa za pokračovanie rozširovania EÚ o krajiny západného Balkánu a ukončenie procesu, ktorý by mal viesť k zjednoteniu cyperského ostrova. V prejave pred europoslancami vyjadrila taktiež nádej, že snáď nebude potrebný ďalší 20-ročný rozostup, kým sa na čelo tejto inštitúcie opäť postaví žena.

Politika sa nemôže premeniť na víťazov a porazených. Ide o zlepšovanie spoločnosti a životov, ide o službu. A práve tu musí byť Európsky parlament skutočne lídrom,“ uviedla Metsolová v prvom prejave z pozície šéfky tejto inštitúcie. Dodala, že bude intenzívne pracovať na budovaní mostov v europarlamente, ktorého členovia spoločne pracujú na presadzovaní dôležitých legislatívnych opatrení a pokúsi sa priblížiť proces rozhodovania ľuďom v každom členskom štáte EÚ.

Metsolová sa vyslovila za pokračovanie politického dedičstva zosnulého predsedu EP Davida Sassoliho, ktorý podľa jej slov vždy bojoval za Európu, záujmy Európanov a základné hodnoty EÚ.

Ešte pred hlasovaním uviedla, že si želá, aby ľudia verili v Európu a aby znovu „zachytili ten pocit nádeje a nadšenia“ v európskom integračnom projekte. To zopakovala aj vo svojom prejave po zvolení.

Presvedčivé víťazstvo Metsolovej bolo možné aj vďaka politickej dohode medzi troma najväčšími frakciami - ľudovcami, socialistami a liberálmi. Týždenník Politico upozornil, že socialisti, ktorí nepostavili vlastného kandidáta, si za podporu pre Metsolovú „vydupali“ päť zo 14 podpredsedníckych postov, o jeden viac ako doteraz, k tomu predsedníctvo Konferencie predsedov výborov (v súčasnosti zastáva Antonio Tajani z EPP) a predsedníctvo osobitného výboru pre COVID-19. Nezískali však pozíciu generálneho tajomníka EP. Liberáli touto dohodou získali tri podpredsednícke kreslá namiesto jedného a o jedno z nich sa bude uchádzať aj slovenský europoslanec Michal Šimečka.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Šojgu: Takto budeme reagovať na expanziu NATO

Šojgu: Takto budeme reagovať na expanziu NATO

DNES - 12:49Zahraničné

Ruský minister obrany Sergej Šojgu v piatok vyhlásil, že Moskva v reakcii na rozširovanie NATO vytvorí nové vojenské základne na západe Ruska.

Francúzsko eviduje prvý prípad nákazy opičími kiahňami

Francúzsko eviduje prvý prípad nákazy opičími kiahňami

DNES - 12:31Zahraničné

Francúzsko potvrdilo v piatok prvý prípad nákazy opičími kiahňami. Toto ochorenie pochádzajúce z Afriky zaznamenali už viaceré európske krajiny a štáty Severnej Ameriky.

Čaputová: Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom

Čaputová: Zníženie emisií a ekologické hospodárstvo sa musí stať plánom

DNES - 12:00Zahraničné

Prezidentka pozdravila študentov na Švajčiarskom federálnom technologickom inštitúte v Zürichu.

Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca

Ukrajina pripravuje rezolúciu, ktorá bude uznávať Putina za vojnového zločinca

DNES - 11:51Zahraničné

Ukrajinskí zákonodarcovia navrhli rezolúciu, ktorá označuje ruského prezidenta Vladimira Putina za vojnového zločinca v súvislosti s jeho "agresívnymi" krokmi voči Ukrajine vrátane nevyprovokovanej invázie.

Ruská duma zváži možnosť zrušenia vekového obmedzenia pre vstup do armády

Ruská duma zváži možnosť zrušenia vekového obmedzenia pre vstup do armády

DNES - 11:38Zahraničné

Zákonodarcovia v ruskej štátnej dume – dolnej komory ruského parlamentu – predložili návrh na zmenu zákona, na základe ktorého by mohlo byť zrušené vekové obmedzenie pre dobrovoľný vstup do armády.