• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 17.1.2022Meniny má Nataša
Bratislava

Prvé údaje nie sú priaznivé. Takúto účinnosť pravdepodobne majú vakcíny voči omikronu

  • 14:05 08.12.2021
  • Londýn/Durban
Prvé údaje nie sú priaznivé. Takúto účinnosť pravdepodobne majú vakcíny voči omikronu

Výsledky prvej limitovanej štúdie musia ešte overiť ďalšie výskumy.

Protilátky, vytvorené po očkovaní dvoma dávkami vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech, by mohli byť 20- až 40-krát menej účinné proti novému koronavírusovému variantu omikron. Naznačujú to výsledky prvej, veľmi limitovanej štúdie, ktorej zistenia musia ešte potvrdiť alebo vyvrátiť ďalšie výskumy na väčších vzorkách ľudí, informovala v stredu televízia Sky News.

Napriek zaznamenanému významnému poklesu účinnosti však autori štúdie považujú svoje zistenia za pomerne povzbudivé. Niektorí imunológovia sa totiž obávali toho, že by existujúce vakcíny nemuseli voči omikronu poskytovať vôbec žiadnu ochranu.

Vedci zároveň zistili oveľa vyššiu ochranu proti omikronu u zaočkovaných osôb, ktoré v minulosti prekonali ochorenie COVID-19. To naznačuje, že očkovanie treťou dávkou vakcíny by mohlo zohrávať dôležitú úlohu aj v prípade omikronu, uvádza Sky News.

Vedci v rámci štúdie vykonanej v Juhoafrickej republike (JAR) skúmali v laboratórnych podmienkach variant omikron, ktorý pridávali do vzoriek krvi 12 osôb zaočkovaných dvoma dávkami vakcíny od konzorcia Pfizer/BioNTech. Dospeli pritom k záveru, že schopnosť tejto vakcíny zneutralizovať vírus by mohla byť pri omikrone 20- až 40-krát nižšia, než v prípade pôvodného koronavírusu.

Virológ Alex Sigal, ktorý uvedený výskum viedol, na základe zistených dát pripustil, že omikron môže mať výraznú schopnosť obísť imunitnú ochranu zaisťovanú očkovacími látkami, vyvinutými proti pôvodnému variantu nového koronavírusu.

Zaznamenali sme výrazné obídenie imunitnej ochrany,“ uviedol profesor Sigal z Afrického inštitútu pre zdravotnícky výskum (AHRI) so sídlom v juhoafrickom Durbane. Vzhľadom na existujúce obavy však považuje závery výskumu svojho vedeckého tímu za "relatívne pozitívne".

Najvyššiu potvrdenú schopnosť obísť vakcinačnú ochranu mal doposiaľ koronavírusový variant beta, ktorý rovnako ako omikron prvýkrát identifikovali v Juhoafrickej republike. Schopnosť omikronu odolať vakcínam je v porovnaní s betou ešte päť- až desaťkrát vyššia, naznačujú závery nového limitovaného výskumu.

Vedecký editor televízie Sky News Tom Clarke pri predstavení výsledkov štúdie zdôraznil, že zistené skutočnosti majú len veľmi predbežný charakter a budú musieť byť potvrdené ďalšími výskumami na oveľa početnejších vzorkách ľudí.

Najsľubnejším zistením (tohto výskumu) je skutočnosť, že ľudia, ktorí sa v minulosti infikovali vírusom a zároveň sú zaočkovaní, majú oveľa lepšiu ochranu proti omikronu,“ napísal Clarke.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Počas nepokojov v Kazachstane ukradli z obchodov vyše 1300 kusov strelných zbraní

Počas nepokojov v Kazachstane ukradli z obchodov vyše 1300 kusov strelných zbraní

VČERA - 17:08Zahraničné

Viac než 1300 kusov strelných zbraní bolo ukradnutých z obchodov s armádnym vybavením počas protivládnych protestov, ktoré sa v tejto stredoázijskej krajine konali začiatkom januára.

V okrese Praha-východ pátrajú po medveďovi

V okrese Praha-východ pátrajú po medveďovi

VČERA - 16:03Zahraničné

Policajný vrtuľník prehľadáva okolie mesta Brandýs nad Labem-Stará Boleslav v okrese Praha-východ, kde v nedeľu dopoludnia videli medveďa.

Djokoviča doma podporili prezident i premiérka:

Djokoviča doma podporili prezident i premiérka: "Škandalózne rozhodnutie"

VČERA - 14:33Zahraničné

Štátni predstavitelia Srbska vyjadrili podporu tenistovi Novakovi Djokovičovi, ktorého deportovali z Austrálie.

Tonga: Výbuch sopky spôsobil v hlavnom meste

Tonga: Výbuch sopky spôsobil v hlavnom meste "značné škody"

VČERA - 8:58Zahraničné

Hrozba prívalových vĺn cunami po sobotňajšom silnom výbuchu podmorskej sopky pri pobreží ostrovného štátu Tonga pominula.

Djokovič neuspel s odvolaním, čaká ho deportácia z Austrálie

Djokovič neuspel s odvolaním, čaká ho deportácia z Austrálie

VČERA - 8:39Zahraničné

Novak Djokovič nebude obhajovať titul na grandslamovom Australian Open.