• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 25.9.2023Meniny má Vladislav(a)
17°Bratislava

Rúška vraj môžu obsahovať karcinogény. Na znepokojujúcu štúdiu reaguje aj EK

  • 20:45 08.11.2021
  • Brusel
Rúška vraj môžu obsahovať karcinogény. Na znepokojujúcu štúdiu reaguje aj EK

Podľa belgickej štúdie môžu syntetické rúška obsahovať karcinogény. Európska komisia však naďalej trvá na ich nosení. Jednoznačný dôkaz podľa nej neexistuje.

Európska komisia (EK) uviedla, že neexistuje presvedčivý dôkaz, že by syntetické rúška spôsobovali vyššie riziko vzniku rakovinových ochorení. Reagovala tak na belgickú štúdiu, ktorá minulý mesiac varovala, že tieto rúška môžu obsahovať karcinogény, informovala v pondelok agentúra Reuters.

V októbrovej správe belgického inštitútu pre verejné zdravie Sciensano sa uvádza, že inštitút zistil, že sa v syntetických rúškach vrátane tých, ktoré sa bežne používajú, nachádza potencionálne nebezpečný oxid titaničitý (TiO2).

Ten je v rúškach používaný ako biele farbivo a znepriehľadňujúca látka, ktorá sa využíva aj v iných textilných produktoch, farbách, opaľovacích krémoch, ako aj v niektorých potravinách, napríklad v polievkach a žuvačkách.

Podľa EK však v súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že prítomnosť oxidu titaničitého v rúškach predstavuje zdravotné riziko, a odporúča preto pokračovať v ich používaní. Rúška sa totiž považujú za kľúčový prostriedok boja proti pandémii koronavírusu.

Vzhľadom na informácie dostupné v súčasnosti nemožno dospieť k záveru, že respirátory FFP alebo chirurgické rúška, ktoré môžu obsahovať TiO2, môžu predstavovať zdravotné riziko,“ uviedla hovorkyňa EK pre Reuters.

Belgický minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke taktiež po zverejnení štúdie uviedol, že je potrebné v tejto oblasti vykonať ďalšie výskumy, a naliehal na verejnosť, aby rúška nosila aj naďalej, keďže neexistuje dôkaz, že sú zdraviu škodlivé.

Okrem toho uviedol, že Belgicko bude naliehať na výrobcov, aby na obaloch uvádzali, či sa v rúškach nachádza oxid titaničitý.

Hovorkyňa poradného orgánu belgickej vlády v oblasti zdravia uviedla, že potencionálne riziko „neprevyšuje benefity rúšok v súvislosti s prevenciou nákazy“ covidom.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), ktorá spadá pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), radí oxid titaničitý do kategórie možných karcinogénov.

EK navrhla zakázať používanie oxidu titaničitého v potravinách od polovice budúceho roka, pretože Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) uviedol, že látka už nie je viac bezpečná, keďže pri jej požití nemožno vylúčiť karcinogénne účinky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
USA ponúkli Poľsku pôžičku dve miliardy dolárov na modernizáciu armády

USA ponúkli Poľsku pôžičku dve miliardy dolárov na modernizáciu armády

DNES - 21:30Zahraničné

Administratíva amerického prezidenta Joea Bidena v pondelok uviedla, že Poľsku ponúkla pôžičku dve miliardy dolárov na podporu modernizácie armády.

Meloniová upozornila Nemecko na pomáhanie migrantom na území Talianska

Meloniová upozornila Nemecko na pomáhanie migrantom na území Talianska

DNES - 21:18Zahraničné

Talianska premiérka vyjadrila znepokojenie s krokmi Nemecka v spojitosti s financovaním mimovládnych charitatívnych organizácií, ktoré pomáhajú nezákonným migrantom v Taliansku.

Morawiecki: Poľsko zavedie kontroly vozidiel na hraniciach so Slovenskom

Morawiecki: Poľsko zavedie kontroly vozidiel na hraniciach so Slovenskom

DNES - 18:35Zahraničné

Poľsko bude na hraničných priechodoch so Slovenskom kontrolovať prichádzajúce vozidlá. Oznámil to v pondelok poľský premiér Mateusz Morawiecki.

Ruskí vojaci

Ruskí vojaci "vyleteli do vzduchu pri fotografovaní kamikadze dronu"

DNES - 18:25Zahraničné

Niekoľko príslušníkov ruského leteckého pluku a bezpečnostnej služby zahynulo pri skúmaní ukrajinského útočného dronu v ruskej Kurskej oblasti.

Orbán: Nič nás nenúti ratifikovať vstup Švédska do NATO

Orbán: Nič nás nenúti ratifikovať vstup Švédska do NATO

DNES - 17:52Zahraničné

Neexistujú žiadne naliehavé okolnosti, ktoré by teraz nútili Maďarsko ratifikovať vstup Švédska do Severoatlantickej aliancie.