• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Pondelok, 8.8.2022Meniny má Oskar
19°Bratislava

Rúška vraj môžu obsahovať karcinogény. Na znepokojujúcu štúdiu reaguje aj EK

  • 20:45 08.11.2021
  • Brusel
Rúška vraj môžu obsahovať karcinogény. Na znepokojujúcu štúdiu reaguje aj EK

Podľa belgickej štúdie môžu syntetické rúška obsahovať karcinogény. Európska komisia však naďalej trvá na ich nosení. Jednoznačný dôkaz podľa nej neexistuje.

Európska komisia (EK) uviedla, že neexistuje presvedčivý dôkaz, že by syntetické rúška spôsobovali vyššie riziko vzniku rakovinových ochorení. Reagovala tak na belgickú štúdiu, ktorá minulý mesiac varovala, že tieto rúška môžu obsahovať karcinogény, informovala v pondelok agentúra Reuters.

V októbrovej správe belgického inštitútu pre verejné zdravie Sciensano sa uvádza, že inštitút zistil, že sa v syntetických rúškach vrátane tých, ktoré sa bežne používajú, nachádza potencionálne nebezpečný oxid titaničitý (TiO2).

Ten je v rúškach používaný ako biele farbivo a znepriehľadňujúca látka, ktorá sa využíva aj v iných textilných produktoch, farbách, opaľovacích krémoch, ako aj v niektorých potravinách, napríklad v polievkach a žuvačkách.

Podľa EK však v súčasnosti neexistujú žiadne dôkazy, ktoré by naznačovali, že prítomnosť oxidu titaničitého v rúškach predstavuje zdravotné riziko, a odporúča preto pokračovať v ich používaní. Rúška sa totiž považujú za kľúčový prostriedok boja proti pandémii koronavírusu.

Vzhľadom na informácie dostupné v súčasnosti nemožno dospieť k záveru, že respirátory FFP alebo chirurgické rúška, ktoré môžu obsahovať TiO2, môžu predstavovať zdravotné riziko,“ uviedla hovorkyňa EK pre Reuters.

Belgický minister zdravotníctva Frank Vandenbroucke taktiež po zverejnení štúdie uviedol, že je potrebné v tejto oblasti vykonať ďalšie výskumy, a naliehal na verejnosť, aby rúška nosila aj naďalej, keďže neexistuje dôkaz, že sú zdraviu škodlivé.

Okrem toho uviedol, že Belgicko bude naliehať na výrobcov, aby na obaloch uvádzali, či sa v rúškach nachádza oxid titaničitý.

Hovorkyňa poradného orgánu belgickej vlády v oblasti zdravia uviedla, že potencionálne riziko „neprevyšuje benefity rúšok v súvislosti s prevenciou nákazy“ covidom.

Medzinárodná agentúra pre výskum rakoviny (IARC), ktorá spadá pod Svetovú zdravotnícku organizáciu (WHO), radí oxid titaničitý do kategórie možných karcinogénov.

EK navrhla zakázať používanie oxidu titaničitého v potravinách od polovice budúceho roka, pretože Európsky úrad pre bezpečnosť potravín (EFSA) uviedol, že látka už nie je viac bezpečná, keďže pri jej požití nemožno vylúčiť karcinogénne účinky.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrela hviezda filmu Pomáda

Zomrela hviezda filmu Pomáda

DNES - 22:21Zahraničné

Vo veku 73 rokov zomrela hviezda filmu Pomáda.

Vodič havarovaného poľského autobusu mal 72 rokov a nebol pod vplyvom alkoholu

Vodič havarovaného poľského autobusu mal 72 rokov a nebol pod vplyvom alkoholu

DNES - 21:56Zahraničné

Poľský vodič, ktorý v sobotu skoro ráno stratil kontrolu nad autobusom plným pútnikov, mal 72 rokov a nebol pod vplyvom alkoholu ani omamných látok.

Ruský opozičný politik Jašin zostáva vo väzbe

Ruský opozičný politik Jašin zostáva vo väzbe

DNES - 21:55Zahraničné

Moskovský mestský súd v pondelok zamietol odvolanie opozičného politika Iľju Jašina proti jeho vzatiu do väzby na základe obvinenia zo šírenia falošných informácií o činnosti ruských ozbrojených síl na Ukrajine.

USA pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za miliardu dolárov

USA pošlú Ukrajine ďalšiu vojenskú pomoc za miliardu dolárov

DNES - 21:54Zahraničné

Spojené štáty pošlú Ukrajine ďalší balík vojenskej pomoci v hodnote jednej miliardy dolárov.

Blinken v JAR: USA nesúťažia s inými veľmocami o Afriku

Blinken v JAR: USA nesúťažia s inými veľmocami o Afriku

DNES - 21:52Zahraničné

Spojené štáty sa usilujú o "skutočné partnerstvo" s africkými krajinami a nejde im o súťaženie s inými veľmocami o získanie si vplyvu na kontinente.