• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 28.11.2021Meniny má Henrieta
Bratislava

Salvinimu hrozí za blokovanie lode s migrantmi do 15 rokov väzenia

  • 13:56 23.10.2021
  • Rím
Salvinimu hrozí za blokovanie lode s migrantmi do 15 rokov väzenia

Začal sa súdny proces s talianskym pravicovým politikom a bývalým ministrom vnútra Matteom Salvinim, ktorý čelí obvineniam v súvislosti s aférou okolo lode s migrantmi, ktorej v roku 2019 nepovolil zakotviť v talianskom prístave a na mori tak musela zostať 19 dní. V sobotu o tom informovala agentúra AFP.

Salvini sa podľa prokurátora dopustil nezákonného zadržiavania a zanedbania úradných povinností, keď sa ako minister vnútra rozhodol zablokovať vylodenie 147 migrantov, ktorí na lodi čelili zdraviu nebezpečným hygienickým podmienkam.

Prokurátori na začiatku pojednávania v meste Palermo požiadali súd, aby im bolo umožnené vypočuť Salviniho.

Témou pojednávania, ktoré sa malo pôvodne uskutočniť už pred mesiacom, boli najmä procesné úkony. Zasadnutie trvalo necelé tri hodiny kým sudca Roberto Murgia stanovil dátum ďalšieho pojednávania na 17. decembra.

Salvinimu hrozí v prípade dokázanie viny maximálne 15 rokov odňatia slobody. Bývalý minister tvrdí, že s rozhodnutím zablokovať plavidlo súhlasila talianska vláda vrátane vtedajšieho premiéra Giuseppeho Conteho.

Prokurátori požiadali, aby počas procesu svedčili aj Conte, súčasná ministerka vnútra Luciana Lamorgeseová a minister zahraničných vecí Luigi Di Maio.

Organizácia Open Arms, ktorá predmetnú loď s migrantmi prevádzkovala, požiadala sudcu, aby umožnil svedčiť aj americkému hercovi Richardovi Gereovi, s čím Murgia súhlasil. Herec totiž migrantov na palube uviaznutej lode navštívil predtým, ako jej bolo umožnené pristáť na sicílskom ostrove Lampedusa.

Začína sa proces, ktorý chcela ľavica a fanúšikovia nelegálnej migrácie: Koľko bude stáť talianskych občanov?“ napísal Salvini na Twitteri.

Zakladateľ a riaditeľ organizácie Open Arms Oscar Camps pred začiatkom pojednávania povedal, že proces nie je politicky motivovaný.

Zachraňovať ľudí nie je zločin, ale povinnosť nielen kapitánov, ale aj celého štátu,“ povedal Camps novinárom.

Matteo Salvini ako minister vnútra z rokov 2018-19 zakázal všetkým záchranným lodiam mimovládnych organizácií vstup do talianskych prístavov.

Vznesené obvinenia sa týkajú prípadu lode organizácie Open Arms so 147 migrantmi na palube, ktorá v auguste 2019 žiadala o povolenie zakotviť v prístave na talianskom ostrove Lampedusa. Salvini to odmietol a loď uviazla na mori na celých 19 dní. Situácia na jej palube sa rýchlo zhoršovala a niekoľkí utečenci v zúfalstve skočili do mora. Migrantom napokon umožnili vylodenie na Lampeduse.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
WHO vyzvala krajiny na celom svete, aby nezakazovali cestovanie z Afriky

WHO vyzvala krajiny na celom svete, aby nezakazovali cestovanie z Afriky

DNES - 20:46Zahraničné

Riaditeľka africkej pobočky WHO vyzvala v nedeľu krajiny na celom svete, aby nezavádzali cestovné obmedzenia v snahe obmedziť šírenie nového koronavírusového variantu omikron.

Von der Leyenová: V snahe porozumieť variantu omikron teraz pretekáme s časom

Von der Leyenová: V snahe porozumieť variantu omikron teraz pretekáme s časom

DNES - 18:57Zahraničné

Ako "preteky s časom" označila v nedeľu predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová snahu celého sveta porozumieť novému koronavírusovému variantu omikron.

Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov

Pápež vyjadril zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov

DNES - 17:57Zahraničné

Pápež František vyjadril v nedeľu hlboký zármutok nad úmrtiami a utrpením migrantov, ktorí sa pokúšajú dostať do európskych krajín.

V Grécku musia veriaci pri vstupe do kostola predkladať negatívny výsledok testu

V Grécku musia veriaci pri vstupe do kostola predkladať negatívny výsledok testu

DNES - 16:38Zahraničné

Obyvatelia Grécka sa musia od nedele pri vstupe do kostola preukazovať negatívnym výsledkom testu na koronavírus. Informuje o tom agentúra Reuters.

Vakcíny by mali chrániť aj proti variantu omikron, uviedli experti z oblasti imunológie

Vakcíny by mali chrániť aj proti variantu omikron, uviedli experti z oblasti imunológie

DNES - 16:17Zahraničné

Existujúce vakcíny by mali chrániť pred vážnym priebehom ochorenia aj v prípade nového variantu koronavírusu omikron. Pre BBC to uviedli experti z oblasti mikrobiológie a imunológie.