• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 19.6.2024Meniny má Alfréd
20°Bratislava

Lajčáka žiadajú, aby v rade menej podporovali homosexuálov

  • 19:12 02.10.2013
  • BRATISLAVA
Lajčáka žiadajú, aby v rade menej podporovali homosexuálov

V Rade vlády pre ľudské práva, ktorá pripravuje Celoštátnu stratégiu ochrany a podpory ľudských práv, by malo sedieť menej podporovateľov homosexuálov.

Zásadnú rekonštrukciu zloženia rady žiada občianske združenie Fórum pre verejné otázky, ktoré ministrovi zahraničných vecí a šéfovi ľudskoprávnej rady vlády Miroslavovi Lajčákovi odoslalo list s takouto požiadavkou.

Z rokovania rady zo 4. septembra bolo podľa právnika Martina Dilonga z Fóra pre verejné otázky zrejmé, že veľká časť zástupcov mimovládnych organizácií, ktorí sú v rade, má veľmi blízko k názorom rodovej ideológie a podporuje nadštandardné práva pre osoby s inou sexuálnou orientáciou.

Homosexuálov toľko nie je

"Skupina, ktorá podporuje rodovú ideológiou a nadštandardné práva pre osoby s inou sexuálnou orientáciou, má veľa zástupcov v tomto orgáne, hoci ide o veľmi minoritnú skupinu v našej spoločnosti. Naopak, občianske združenia, ktoré reprezentujú veľkú časť populácie na Slovensku a vykonávajú veľa činností pre deti, mládež, zdravotne postihnutých a seniorov, majú minimálne zastúpenie v rade," píšu v liste.

Rada by podľa Dilonga mala vyzerať tak, aby jej zloženie, pokiaľ ide o zástupcov mimovládok, zodpovedalo názorovej pluralite v slovenskej spoločnosti a zohľadňovalo počty členov mimovládnych organizácií a aktivity, ktoré robia pre iných ľudí. "Budeme veľmi radi, ak tejto našej požiadavke vyhoviete a budete iniciovať zásadné zmeny v rade," píšu Lajčákovi.

Rada reprezentuje celú škálu názorov

Rezort diplomacie tvrdí, že nepovažuje za konštruktívne spájať otázky náboženského vyznania či osobného presvedčenia členov rady s prácou, ktorú tento orgán vykonáva.

"Nemožno predsa zloženie rady meniť na počkanie podľa názorov toho či iného združenia. Sme presvedčení, že mimovládne organizácie združené v Rade dostatočne reprezentujú širokú škálu názorov v mimovládnom sektore, napriek tomu však v citlivých otázkach – akou je napríklad Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv na Slovensku – prizývame na dialóg a diskusiu aj predstaviteľov občianskej spoločnosti, ktorí nie sú priamo zastúpení v Rade, vrátane zástupcov Fóra pre verejné otázky," reagoval riaditeľ tlačového odboru ministerstva zahraničia Peter Susko.

Celoštátna stratégia ochrany a podpory ľudských práv sa na rokovanie vlády dostane do 30. júna budúceho roku. Pôvodný zámer predložiť dokument do 30. septembra tohto roku nevyšiel. Lajčák, ktorý je prípravou stratégie poverený, trvá na zachovaní participácie všetkých, ktorých sa vládny dokument bude týkať. Preto ostanú workshopy pracovných skupín otvorené aj pre verejnosť.

Pri príprave stratégie zatiaľ najviac na verejnosti rezonovala agenda práv lesieb, gejov, bisexuálov, transrodových a intersexuálnych osôb, ktorých práva sa majú posilniť. Desiatky mimovládnych organizácií a konzervatívne politické krídlo vyjadrili znepokojenie nad tým, že súčasná koncepcia dokumentu ohrozuje postavenie tradičnej rodiny.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Peter Pčolinský už nie je členom Sme rodina

Peter Pčolinský už nie je členom Sme rodina

VČERA - 19:28Domáce

Bývalý poslanec NRSR Peter Pčolinský už nie je členom hnutia Sme rodina.

Tzv. lex atentát prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní

Tzv. lex atentát prerokuje parlament v skrátenom legislatívnom konaní

VČERA - 19:14Domáce

Do diskusie k lex atentát sa prihlásilo 11 rečníkov.

Na pochode za slobodu a demokraciu sa v Bratislave zišli stovky ľudí

Na pochode za slobodu a demokraciu sa v Bratislave zišli stovky ľudí

VČERA - 18:55Domáce

Na pochode za slobodu a demokraciu sa v utorok podvečer v Bratislave zišli stovky ľudí.

SHMÚ varuje pred vysokými teplotami: V týchto okresoch platia výstrahy 2. stupňa

SHMÚ varuje pred vysokými teplotami: V týchto okresoch platia výstrahy 2. stupňa

VČERA - 18:09Domáce

Vo viacerých okresoch Slovenska treba v stredu rátať s vysokými teplotami.

Opozícia nesúhlasí so skráteným legislatívnym konaním pri lex atentát

Opozícia nesúhlasí so skráteným legislatívnym konaním pri lex atentát

VČERA - 17:18Domáce

Koalícia trvá na dôvodnosti zrýchleného prijatia tzv. lex atentát.