Európske ceny plynu a elektriny vzrástli a dostali sa na nové rekordy
- 11:29 30.09.2021
- Londýn/Brusel

Nedostatok dodávok sa počas zimnej sezóny zrejme len zhorší.
Európske ceny plynu a elektriny opäť vzrástli a dostali sa na nové rekordy, čo signalizuje, že nedostatok dodávok sa počas zimnej sezóny, ktorá sa začína v piatok (1. 10.), zrejme len zhorší.
Zásoby plynu, uhlia a vody na výrobu elektriny sú nízke a existuje len málo signálov, že situácia by sa v dohľadnom čase mohla zlepšiť, keďže dopyt sa prudko zotavuje po pandémiou spôsobenom prepade.
Dodávky ruského plynu smerujúce na nemecký terminál Mallnow opäť klesli a zmazali čiastočné stredajšie (29. 9.) zotavenie. Dodávky touto dôležitou tranzitnou cestou sú približne o tretinu nižšie, než boli ešte na začiatku týždňa. Európske elektrárne, ktoré by chceli nakúpiť viac uhlia z Ruska, čaká takisto sklamanie, keďže jeho export zrejme bude obmedzený.
Rozsah zníženia dodávok zastihol trh nepripravený v čase, keď krajiny začínajú čerpať plyn zo zásobníkov. Zásoby v Európe sú pre toto obdobie roka najnižšie za viac než desaťročie.
„Nečakali sme takéto ceny,“ uviedol viceprezident spoločnosti Equinor ASA Alex Grant na konferencii v Londýne. „V cenách je započítaná riziková prirážka za to, čo sa môže v budúcnosti stať, a toto riziko je stále veľmi závislé od dodávok plynu.“
V stredu skončili ďalší traja britskí dodávatelia energií, čím celkový počet takých kolapsov za uplynulé dva mesiace stúpol na 10 a celkovo bude musieť v Británii vymeniť dodávateľov energií približne 1,7 milióna domácností.
Kontrakt na plyn s dodávkou v budúcom mesiaci na holandskej burze TTF, čo je referenčná európska cena pre plyn, vzrástla až o 6,1 % na 91,85 eura za megawatthodinu (MWh). V Nemecku vyskočila cena o 7,4 % na 126,50 eura za MWh. Na nový rekord sa dostal aj kontrakt na britskej burze.

Grendel: Vláda ide urobiť všetko preto, aby sa daň z nehnuteľností zvýšila
Vláda SR ide podľa opozičného poslanca Gábora Grendela urobiť všetko preto, aby sa zvýšila daň z nehnuteľností.

Trump šokoval trhy, oznámil nečakané partnerstvo
Americký prezident Donald Trump šokoval trhy, keď v piatok oznámil partnerstvo medzi americkým oceliarskym koncernom U.S. Steel a japonskou spoločnosťou Nippon Steel.

Budú po schválení rozpočtu voľby? Takéto plány má koalícia, tvrdí Drucker
Tomáš Drucker reagoval na vyhlásenia predstaviteľov opozičného hnutia Slovensko.

Nemecký minister financií vyzýva na seriózne rokovania s USA o clách
Nemecký minister financií Lars Klingbeil vyzval v nedeľu na „seriózne rokovania“ so Spojenými štátmi po tom, čo americký prezident Donald Trump pohrozil zavedením ciel vo výške 50 % na dovoz z Európskej únie.

Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie až 80 % Slovákov
Zvýšeniu cien z dôvodu transakčnej dane rozumie 80 % Slovákov. Pre dve tretiny ľudí by to bolo síce nepríjemné, ale do istej miery pochopiteľné.