Analytici z INESS navrhujú zmraziť minimálnu mzdu aspoň na jeden rok
- 15:14 08.07.2021
- Bratislava

Plošný rast minimálnej mzdy podľa analytikov môže byť príčinou nadmerného nárastu nezamestnanosti v niektorých okresoch.
Analytici z INESS jednoznačne navrhujú zmraziť výšku minimálnej mzdy aspoň na jeden rok, a teda ponechať jej súčasnú výšku 623 eur aj na rok 2022. Uviedli to vo svojom komentári o vývoji na trhu práce.
„Pri pohľade na vývoj miery nezamestnanosti sa zdá, že pacient je stabilizovaný,“ okomentovali analytici s tým, že za posledného pol roka vzrástla miernym tempom z 8,14 na 8,47 %. Ak sa objavujú nejaké správy o trhu práce, tak témou sú neobsadené voľné pracovné miesta a nedostatok zamestnancov. „Tento pohľad z lietadla však skresľuje skutočný vývoj,“ poznamenali analytici.
Od novembra 2020 do mája 2021 na Slovensku pribudlo 15.000 uchádzačov o zamestnanie. Pričom viac než dve tretiny z nich boli z troch krajov - Košický, Prešovský a Banskobystrický. „Za pripomenutie však stojí 10 okresov, v ktorých si hľadá zamestnanie 40 % všetkých prepustených ľudí na Slovensku za posledného pol roka, pričom v nich žije len 16 % všetkých obyvateľov,“ prirovnali analytici. Ide o okresy Lučenec, Revúca, Rimavská Sobota, Bardejov, Kežmarok, Prešov, Vranov nad Topľou, Košice – okolie, Michalovce a Trebišov. V týchto okresoch od vlaňajšieho novembra do mája 2021 stratilo prácu 6000 ľudí.
Príčinou podľa analytikov nie je iba pandémia nového koronavírusu, pretože reštrikcie zažili aj iné regióny Slovenska. „Za jednu z hlavných príčin neúmerného rastu nezamestnanosti vo vybraných okresoch považujeme dlhodobé, rýchle a plošné zvyšovanie minimálnej mzdy na Slovensku,“ zdôraznili analytici s tým, že toto zvyšovanie pokračovalo aj v pandemickom roku 2020, keď sa produktivita práce prepadla o 0,6 % a rast priemernej mzdy spomalil na 3,8 %. „Popri tom však minimálna mzda v roku 2020 vzrástla o rekordných 11,5 %,“ vyčíslili analytici s tým, že išlo o druhý najvyšší rast minimálnej mzdy spomedzi krajín EÚ.
Analytici podotkli, že napriek varovaniam odborníkov a ekonómov zo širokého spektra rôznych verejných a nezávislých inštitúcií rýchly rast minimálnej mzdy pokračoval aj v roku 2021. Minimálna mzda tento rok vzrástla o 7,4 % na úroveň 623 eur.
„Ekonomická teória a empíria ukazujú, že takýto vysoký nárast minimálnej mzdy v časoch ekonomického prepadu má významný podiel na náraste počtu nezamestnaných v ekonomicky zaostalých okresoch,“ zhrnuli analytici s tým, že navyše aj brzdí následný rozbeh tvorby nových pracovných miest.
„Jednoznačne navrhujeme zmrazenie výšky minimálnej mzdy minimálne na jeden rok. A spolu s tým navrhujeme zavedenie odvodovej úľavy pre zamestnancov s nízkymi mzdami vo forme odvodovej odpočítateľnej položky zo sociálnych odvodov,“ dodali analytici s tým, že táto úľava by zvýšila čisté mzdy nízkopríjmovým zamestnancom a kompenzovala vysoký nárast mzdových nákladov pre zamestnávateľov.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia
V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči
Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády
Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami
Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.