• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 17.5.2025Meniny má Gizela
10°Bratislava

EÚ a Bill Gates budú partnermi pre investície do nových klimatických technológií

  • 16:01 02.06.2021
  • Brusel
EÚ a Bill Gates budú partnermi pre investície do nových klimatických technológií

Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová a americký podnikateľ a filantrop Bill Gates v stredu oznámili uzavretie priekopníckeho partnerstva medzi eurokomisiou a skupinou Breakthrough Energy, ktoré má podporiť mobilizáciu investícií do kritických klimatických technológií podporujúcich hospodárstvo s nulovou uhlíkovou stopou.

Nové partnerstvo, ktoré bolo predstavené pri príležitosti šiesteho ministerského stretnutia pre inovácie, sa zameriava na mobilizáciu investícií vo výške 820 miliónov eur (1 miliarda USD) v rokoch 2022 - 2026 na vybudovanie rozsiahlych komerčných pilotných projektov z oblasti čistých technológií. Projekty budú zamerané na zníženie nákladov, urýchlenie ich nasadenia v praxi a výrazné zníženie emisií CO2, čo je v súlade s Parížskou klimatickou dohodou.

Zámerom nového partnerstva je investovať do portfólia vysoko efektívnych projektov so sídlom v EÚ na začiatku v štyroch odvetviach s vysokým potenciálom, ktoré pomôžu dosiahnuť hospodárske a klimatické ambície Európskej zelenej dohody: zelený vodík, udržateľné letecké palivá, technológie na priame zachytávanie uhlíka zo vzduchu a dlhodobé skladovanie energie.

Neskôr bude snaha rozšíriť kľúčové klimaticky priaznivé technológie a urýchliť prechod na udržateľné priemyselné odvetvia v Európe.

Von der Leyenová v správe pre médiá pripomenula, že Európa sa chce stať prvým klimaticky neutrálnym kontinentom na svete do roku 2050 a má skvelú príležitosť stať sa kontinentom pre inovácie v oblasti klímy. „Na tento účel v nasledujúcom desaťročí zmobilizujeme masívne investície do nových a transformujúcich sa priemyselných odvetví. Som preto rada, že spájame sily so skupinou Breakthrough Energy. Naše partnerstvo podporí podniky a inovátorov v EÚ pri využívaní technológií znižujúcich emisie a vytváraní pracovných miest zajtrajška,“ opísala situáciu.

Gates, ktorý v roku 2015 založil skupinu súkromných investorov zameranú na inovácie v oblasti klimatických technológií, pri tejto príležitosti upozornil, že dekarbonizácia globálnej ekonomiky je najväčšou príležitosťou pre inovácie, akú svet kedy videl.

Európa bude hrať rozhodujúcu úlohu, pretože ukázala včasné a dôsledné odhodlanie v oblasti klimatických zmien a má dlhoročné vedúce postavenie v oblasti vedy, techniky a technológií. Vďaka tomuto partnerstvu vytvorí Európa pevnú pôdu na budúcnosť s nulovou uhlíkovou stopou, v ktorej budú čisté technológie spoľahlivé a dostupné pre všetkých,“ uviedol Gates.

Komisia spresnila, že toto partnerstvo sa zameria na technológie s uznávaným potenciálom znižovania emisií skleníkových plynov, ktoré sú v súčasnosti príliš drahé na masové používanie a na to, aby mohli konkurovať zavedeným technológiám založeným na fosílnych palivách. Prínosom má byť spojenie verejného a súkromného sektora, súkromného kapitálu a filantropických fondov na investovanie do rozsiahlych demonštračných projektov, čo pomôže znížiť náklady na tieto technológie a následne urýchliť ich zavádzanie a používanie.

Podpora tohto partnerstva bude mať formu finančných nástrojov a grantov. Financovanie zo zdrojov EÚ pôjde cez program Horizont Európa a inovačný fond v rámci programu InvestEU. EK upozornila, že toto partnerstvo bude otvorené aj pre národné investície členských štátov EÚ.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

Medzi Popradom a Vydrníkom obnovili vlakovú dopravu

VČERA - 17:58Ekonomické

Vlaková doprava medzi Popradom a Spišskou Novou Vsou je plne obnovená.

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

Michal Kaliňák: Potrebujeme zákon o kontrole v samospráve

VČERA - 17:22Ekonomické

Zákon o kontrolnej činnosti v samospráve je potrebný, ukotvenie hlavného kontrolóra v legislatíve je nepostačujúce.

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

Remišová: V súvislosti s dotáciami PPA podávame podnet na Európsku prokuratúru

VČERA - 13:07Ekonomické

Strana Za ľudí podáva podnet na úrad Európskej prokuratúry pre podozrenia z neoprávneného čerpania eurofondov v rámci dotácií poskytovaných Pôdohospodárskou platobnou agentúrou.

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

APZD: Uvažované 500 % clo by znamenalo koniec obchodu s USA

VČERA - 10:35Ekonomické

Clo na úrovni stoviek percent znamená koniec obchodu a ak by sa naozaj zaviedlo, výrazne by zasiahlo aj slovenský priemysel.

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA

Ráž: Diaľnica D3 má vydané rozhodnutia v procese EIA

VČERA - 9:50Ekonomické

Všetky tri chýbajúce úseky diaľnice D3 už majú vydané rozhodnutie v procese posudzovania vplyvov na životné prostredie (EIA).