• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Nedeľa, 19.5.2024Meniny má Gertrúda
14°Bratislava

OĽaNO chce pre starostov a samosprávu prísnejšie pravidlá

  • 8:19 20.09.2013
  • BRATISLAVA
OĽaNO chce pre starostov a samosprávu prísnejšie pravidlá

Zavedenie nového a komplexného mechanizmu zodpovednosti za škodu spôsobenú pri výkone funkcie starostu obce a predsedu samosprávneho kraja navrhujú v novele zákona o obecnom zriadení poslanci NR SR za OĽaNO.


Právna norma zároveň ustanovuje kvalifikačné predpoklady na personálne obsadzovanie funkcií prednostu obecného úradu, hlavného kontrolóra obce a samosprávneho kraja ako aj riaditeľa úradu samosprávneho kraja.

Cieľom je zvýšenie občianskej angažovanosti

Cieľom návrhu je podľa predkladateľov Miroslava Kadúca, Igora Hraška, Jozefa Viskupiča a Eriky Jurinovej aj zvýšenie úrovne občianskej angažovanosti a kontroly orgánov samosprávy občanmi pri správe vecí verejných, upevnenie vzájomného mechanizmu bŕzd a protiváh medzi orgánmi samosprávy, zvýšenie úrovne informovanosti obyvateľov obcí a samosprávnych krajov a určenie podmienky pre zvýšenie platu starostu obce. Diskusiou k právnej norme otvoria poslanci 12. deň 23. schôdze parlamentu.

V prípadoch, keď sa starosta domnieva, že uznesenie obecného zastupiteľstva odporuje zákonu alebo ak jeho plnenie nie je kryté rozpočtom obce, musí starosta podľa novely pozastaviť výkon takéhoto uznesenia. Naopak, ak si starosta myslí, že uznesenie je pre obec zjavne nevýhodné, môže konať podobne ako doteraz a v rámci voľnej úvahy dobrovoľne uznesenie obecného zastupiteľstva pozastaviť. Toto rozhodnutie po novom starostovia musia písomne odôvodniť.

Návrh stanovuje obecnému zastupiteľstvu, ktoré by chcelo starostovi plat zvýšiť (až o 70 percent oproti zákonnému štandardu), podmienku, ktorá je bezprostredne naviazaná na úspešnosť tohto predstaviteľa obce pri hospodárení s rozpočtovými prostriedkami obce. K zvýšeniu môže dôjsť len za predpokladu, že obec hospodári s rozpočtom, ktorý je prebytkový najmenej počas troch po sebe nasledujúcich rokov pred schválením takéhoto zvýšenia.

Prerokuje sa aj zákon o dani z príjmov

Poslanci prerokujú i novelu zákona o dani z príjmov, ktorou chcú poslanci za SDKÚ-DS Ivan Štefanec a Pavol Frešo dvojnásobne zvýšiť sumu výdavkov na dary, o ktoré si firmy budú môcť znížiť daňový základ.

"Novelizáciou sa zjednodušuje a sprehľadňuje podnikateľské prostredie. Upravuje sa výška darov, ktoré možno zahrnúť do daňového základu zo 16,60 eura na 33 eur. Taktiež sa zavádza možnosť uplatniť si daňové náklady na pohostenie obchodných partnerov. Tieto náklady sú v praxi bežné a treba ich v rozumnej miere pokladať za súčasť výdavkov na dosiahnutie zisku, pretože sú súčasťou všetkých nákladov spojených so získaním a udržaním zákazníka podobne ako výdavky na reprezentáciu v podobe darov, ktoré do určitej miery boli daňovo uznateľné už aj teraz," argumentujú poslanci za SDKÚ-DS.

Okrem toho, že právna norma zvyšuje možnosť daňového odpočtu na jeden dar na 33 eur, zavádza i možnosť daňového odpočtu výdavkov na pohostenie obchodných partnerov do výšky jedného percenta z príjmov.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Po páde na snehovom poli potrebovala pomoc maďarská turistka

Po páde na snehovom poli potrebovala pomoc maďarská turistka

VČERA - 17:23Domáce

Po páde na snehovom poli vo Vysokých Tatrách potrebovala pomoc maďarská turistka.

NAKA obvinila osobu, ktorá sa mala vyhrážať ministrovi a poslancom

NAKA obvinila osobu, ktorá sa mala vyhrážať ministrovi a poslancom

VČERA - 16:50Domáce

Vyšetrovateľ NAKA obvinil z nebezpečného vyhrážania jednu osobu, ktorá mala poslať výhražnú správu ministrovi vnútra a ďalším dvom poslancom cez sociálnu sieť.

Muža obvineného z pokusu o vraždu premiéra vzali do vyšetrovacej väzby

Muža obvineného z pokusu o vraždu premiéra vzali do vyšetrovacej väzby

VČERA - 15:10Domáce

Muža obvineného z pokusu o vraždu premiéra Roberta Fica (Smer-SD) vzal Špecializovaný trestný súd (ŠTS) do vyšetrovacej väzby.

Zdravotný stav premiéra je stabilizovaný, no vážny, prevoz zatiaľ neočakávajú

Zdravotný stav premiéra je stabilizovaný, no vážny, prevoz zatiaľ neočakávajú

VČERA - 14:44Domáce

Stav premiéra Roberta Fica (Smer-SD) je stabilizovaný, no naďalej vážny. K pozitívnej prognóze prispela piatková (17. 5.) operácia.

Hnutie Slovensko vyzvalo na odstúpenie Šutaja Eštoka a stiahnutie zákona o STVR

Hnutie Slovensko vyzvalo na odstúpenie Šutaja Eštoka a stiahnutie zákona o STVR

VČERA - 12:12Domáce

Hnutie Slovensko vyzvalo na odstúpenie ministra vnútra Matúša Šutaja Eštoka (Hlas-SD) z funkcie.