• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
14°Bratislava

Do Trestného zákona by mohol pribudnúť trestný čin pokrývajúci kyberšikanu

  • 18:11 16.03.2021
  • Bratislava
Do Trestného zákona by mohol pribudnúť trestný čin pokrývajúci kyberšikanu

Do Trestného zákona by mohol pribudnúť nový trestný čin nebezpečného obťažovania.

Pokrýva najnebezpečnejšie prípady kybernetickej šikany. Vyplýva to z novely Trestného zákona, ktorú v utorok posunuli poslanci Národnej rady (NR) SR do druhého čítania. Kyberšikana sa podľa predkladateľov nedostatočne trestnoprávne postihuje. Zmenu legislatívy odôvodňujú aj tým, že v čase pandémie sa veľa aktivít presunulo do digitálneho priestoru, čím sa stala kyberšikana vypuklým problémom.

Tri roky odňatia slobody môžu podľa návrhu novely hroziť tomu, kto cez elektronickú komunikačnú službu či počítačovú sieť alebo systém druhú osobu úmyselne dlhodobo znevažuje, zastrašuje, neoprávnene koná v jej mene alebo spôsobuje iné podobné dlhodobé obťažovanie. Trest môže hroziť v prípade, že páchateľ neoprávnene zverejní alebo sprístupní inej osobe obrazový, zvukový alebo obrazovo-zvukový záznam prejavu osobnej povahy, ktorý získal so súhlasom danej osoby, pričom tento záznam môže ohroziť jej vážnosť alebo jej privodiť inú vážnu ujmu.

Ak trestný čin páchateľ urobí z osobitného motívu alebo ho spácha na chránenej osobe, hroziť mu môže jeden až štyri roky za mrežami. Ak ním spôsobí ťažkú ujmu na zdraví, smrť alebo bol za taký čin v predchádzajúcich 24 mesiacoch odsúdený, hrozí mu trest dva až päť rokov za mrežami.

Predkladatelia tvrdia, že súčasná úprava kybernetickej šikany nemá na Slovensku podobu výslovnej právnej úpravy zameranej na boj proti šikane. V návrhu odmietajú, že by znaky navrhovaného trestného činu nebezpečného obťažovania v neprimeranej miere duplikovali, respektíve kriminalizovali konania, ktoré sú už trestnými činmi. „Naopak, tieto trestné činy dopĺňa,“ skonštatovali.

Poslanci sa odvolávajú na výskumy, podľa ktorých je kyberšikanovanie jedným z najčastejších negatívnych javov na internete. „Pre agresorov je totiž ľahšie ubližovať niekomu, komu sa nemusia pozerať priamo do očí, menej vnímajú emócie a zranenie obete, menej si uvedomujú závažnosť svojho konania a zodpovednosť zaň – agresora totiž pred priamym odhalením chráni jeho zdanlivá anonymita,“ uviedli poslanci.

Novela Trestného zákona by mohla byť účinná od 1. júla tohto roka.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Na ihrisku bola nájdená mŕtva žena

Na ihrisku bola nájdená mŕtva žena

DNES - 20:44Domáce

Prípad vyšetruje polícia.

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu

DNES - 19:14Domáce

Ivovi P., obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone, predĺžil Mestský súd Bratislava I 7. mája väzbu o štyri mesiace, teda do 8. októbra.

SHMÚ varuje pred silným vetrom

SHMÚ varuje pred silným vetrom

DNES - 18:25Domáce

Meteorológovia vydali výstrahy.

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy

DNES - 17:59Domáce

Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise

DNES - 17:22Domáce

Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.