Vedci SAV a zamestnávatelia navrhli protiepidemické stratégie pre podniky
- 13:49 15.03.2021
- Bratislava

Stratégie kladú dôraz na vytvorenie ustálených a uzatvorených kolektívov, obmedzenie kontaktov zamestnancov v spoločných priestoroch, ale napríklad aj na zabezpečenie pravidelného testovania zamestnancov pred nástupom na prevádzku, informovala hovorkyňa SAV Katarína Gáliková.
Zástupcovia zamestnávateľských organizácií a vedci zo Slovenskej akadémie vied (SAV) navrhli protiepidemické stratégie v podnikoch. Tie by mali výrobné firmy dodržiavať, aby ochránili zamestnancov pred nákazou a čo najlepšie zabezpečili svoje fungovanie.
Dokument odporúča overiť pozitívne antigénové testy pomocou RT-PCR testov, aby sa falošne pozitívni zamestnanci nevystavovali zbytočnej karanténe. Potrebný je podľa vedcov a zamestnávateľov systém na izoláciu zamestnancov, u ktorých sa počas práce prejavili príznaky ochorenia COVID-19. Pre tých by mali firmy zabezpečiť otestovanie a transport do karantény vrátane identifikácie ich blízkych kontaktov. „Podľa možností a stratégie daného podniku odporúčame realizovať preventívne programy starostlivosti o zamestnancov, šíriť osvetu o správaní sa na pracovisku a viesť internú kampaň za očkovanie proti ochoreniu COVID-19,“ uvádza dokument.
Odporúčania vychádzajú z odborného návrhu Silvie Pastorekovej, Juraja Kopáčka a Borisa Klempu z Virologického ústavu Biomedicínskeho centra SAV. Vedci, okrem iného, uviedli, že považujú za dôležité zmeniť systém testovania a zvýšiť kapacity na vyhľadávanie kontaktov. Upozornili aj na zvýšené riziko šírenia infekcie v prevádzkach, kde dochádza k blízkym kontaktom zamestnancov a na možnosť prenosu nákazy obojsmerne medzi firmou a domácim prostredím.
Prezident Asociácie priemyselných zväzov Alexej Beljajev, prezident Republikovej únie zamestnávateľov Miroslav Kiraľvarga, prezident Asociácie zamestnávateľských zväzov a združení SR Tomáš Malatinský a predseda Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory Peter Mihók objasnili virológom situáciu vo výrobných firmách a zdôraznili, že v záujme bezpečnosti svojich zamestnancov a udržania chodu výrobných firiem prijali a v praxi dôsledne uplatňujú striktné hygienické a protiepidemické opatrenia.
Zamestnávatelia sú zároveň znepokojení úvahami o zatváraní ekonomiky. Skonštatovali, že takýto krok by znamenal veľké ekonomické škody pre Slovensko, s čím jednoznačne súhlasili aj zástupcovia SAV. Virológovia i zamestnávatelia sa zhodli tiež na tom, že skúsenosti z veľkých firiem by mohli slúžiť ako príklad aj pre menšie prevádzky.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.