• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Sobota, 25.3.2023Meniny má Marián
13°Bratislava

Policajti monitorovali lekárov, lekársku komoru to pobúrilo

  • 12:40 05.03.2021
  • Košice
Policajti monitorovali lekárov, lekársku komoru to pobúrilo

Polícia vykonávala monitoring v súvislosti možnosťou uloženia pracovnej povinnosti zdravotníckemu personálu pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu.

Polícia v Košickom kraji vykonávala počas štvrtka (4. 3.) monitoring lekárov, a to najmä v súvislosti so zhoršujúcou sa situáciou v nemocniciach a možnosťou uloženia pracovnej povinnosti zdravotníckemu personálu pre nepriaznivú epidemiologickú situáciu. Informovala o tom v piatok košická krajská policajná hovorkyňa Lenka Ivanová.

Krajské riaditeľstvo Policajného zboru bolo podľa nej požiadané o súčinnosť pri vykonávaní monitoringu lekárov pre potreby auditu, a to na základe záverov, ktoré vyplynuli z rokovaní krajskej pandemickej komisie a hlavného lekára Košického samosprávneho kraja (KSK).

Monitoring vykonávali neuniformovaní príslušníci polície v rámci už prebiehajúcich opatrení v súvislosti s aktuálnou epidemiologickou situáciou. „Avšak treba dôrazne upozorniť, že v tomto prípade zo strany Policajného zboru nešlo o dehonestáciu ani ponižovanie lekárov a zdravotníckych pracovníkov, ale o súčinnosť, o ktorú bol Policajný zbor požiadaný. Všetky získané informácie a výsledky tohto monitoringu boli ihneď po jeho ukončení odovzdané hlavnému lekárovi Košického samosprávneho kraja pre jeho ďalšie interné potreby,“ uviedla Ivanová.

Podľa stanoviska Úradu KSK sa preventívne kontroly v ambulanciách lekárov nekonajú na základe iniciatívy samosprávneho kraja, ten poskytol polícii súčinnosť súvisiacu s vyžiadaním informácií. Hovorkyňa predsedu KSK Anna Terezková uviedla, že polícia reaguje na podnety Operačného strediska záchrannej zdravotnej služby, ktoré záchranári predniesli na Krízovom štábe Okresného úradu Košice.

„Na linke 155 sa podľa ich slov množia telefonáty pacientov, ktorí sa na núdzové číslo obracajú, pretože sa nevedia dovolať svojim ambulantným lekárom. Polícia SR požiadala Košický samosprávny kraj o zoznam ambulantných lekárov, informácie o mieste výkonu práce a ordinačných hodinách,“ konštatovala Terezková. Samosprávny kraj si podľa jej slov váži prácu ambulantných lekárov a vníma zvýšený nápor na tieto ambulancie v čase pandémie.

„Je pochopiteľné, že nie je v kapacitách ambulancií fyzicky vyšetrovať pacientov a zároveň v plnej miere obsluhovať telefonické linky. Hlavným cieľom kontrol je odbremeniť záchranárov od telefonátov pacientov, ktorých problémy dokážu vyriešiť aj ambulantní lekári. Tieto kontroly sú preventívneho charakteru, lekárom nie sú udeľované sankcie v prípade neprítomnosti,“ dodala Terezková. Cieľom je podľa nej preveriť a prípadne vyvrátiť dezinformácie o tom, že ambulantní lekári v Košickom kraji riadne neordinujú.

Regionálna lekárska komora (RLK) Košice vyjadrila vo štvrtok rozhorčenie a pobúrenie nad informáciami, že policajné zložky v kraji chodia po ambulanciách všeobecných lekárov a kontrolujú, či sú v práci. „Takéto konanie považujeme za vrchol dehonestácie a doslova ponižovanie lekárov a všetkých ostatných zdravotníckych pracovníkov, ktorí denne bojujú za zdravie a životy svojich pacientov,“ uviedla prezidentka regionálnej komory Valéria Vasiľová. Všeobecní lekári majú podľa nej denne v priemere 70 pacientov, z toho desiatky telefonických konzultácií a mnohí sú na pokraji vyčerpania. „Chápeme síce, že mnohí pacienti sú nespokojní a často sa nevedia dovolať svojmu lekárovi, ale to neznamená, že lekári nie sú v práci,“ konštatovala Vasiľová.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Z trhu sťahujú pastu, jej konzumácia môže spôsobiť hnačku a vracanie

Z trhu sťahujú pastu, jej konzumácia môže spôsobiť hnačku a vracanie

VČERA - 19:28Domáce

Reťazec upozorňuje na kontaminovanú pastu, ktorú sťahujú z predaja. Mohla by totiž obsahovať salmonelu.

Premiér: Čísla hovoria jasnou rečou, samosprávy majú viac peňazí, ako sa čakalo

Premiér: Čísla hovoria jasnou rečou, samosprávy majú viac peňazí, ako sa čakalo

VČERA - 18:05Domáce

Štát kompenzoval 90 percent prostriedkov, ktoré zaťažili rozpočty samospráv v dôsledku minuloročných legislatívnych opatrení. Mestá, obce i kraje podľa Hegera môžu tiež rátať s vyššími podielovými daňami.

Eurobarometer: S členstvom Slovenska v EÚ súhlasí väčšina Slovákov

Eurobarometer: S členstvom Slovenska v EÚ súhlasí väčšina Slovákov

VČERA - 18:03Domáce

S členstvom Slovenska v Európskej únii súhlasí takmer 70 percent Slovákov. Viac ako tretina pripúšťa, že by krajina v budúcnosti mohla alebo mala z EÚ vystúpiť.

Klus žiada vládu o stiahnutie svojej kandidatúry: Chyby patria k životu

Klus žiada vládu o stiahnutie svojej kandidatúry: Chyby patria k životu

VČERA - 17:42Domáce

Poslanec Národnej rady SR Martin Klus žiada vládu o stiahnutie jeho kandidatúry za člena Európskeho dvora audítorov. Oznámil to na sociálnej sieti.

Čaputová bude od pondelka úradovať z Košíc, privíta tu estónskeho prezidenta

Čaputová bude od pondelka úradovať z Košíc, privíta tu estónskeho prezidenta

VČERA - 17:17Domáce

Prezidentka Zuzana Čaputová bude od pondelka 27. marca úradovať z Košíc. Počas nasledujúceho týždňa sa stretne s predstaviteľmi samospráv a osobnosťami východného Slovenska.