Oxfordská univerzita bude testovať vakcínu aj na deťoch
- 12:49 13.02.2021
- Londýn

Oxfordská univerzita spúšťa klinické skúšky, ktoré majú prvýkrát posúdiť bezpečnosť a imunitnú reakciu u detí na vakcínu proti ochoreniu COVID-19, ktorú vyvinula spolu s firmou AstraZeneca. Informovala o tom v sobotu agentúra Reuters.
Nová štúdia určí, či je vakcína účinná u osôb vo veku od 6 do 17 rokov, uvádza sa vo vyhlásení univerzity. Na testovaní sa zúčastní približne 300 dobrovoľníkov, pričom prvé očkovanie sa očakáva už vo februári.
Britsko-švédsky výrobca liekov a očkovacích látok vyvinul spolu s Oxfordskou univerzitou jednu z prvých vakcín proti covidu, ktorá dostala povolenie na všeobecné použitie. Cieľom spoločnosti AstraZeneca je tento rok vyrobiť tri miliardy dávok. Vakcíny sa podávajú vo forme dvoch dávok s odstupom niekoľkých týždňov.

Hlavného prokurátora ICC vyšetrujú za údajné obťažovanie, dočasne rezignoval
Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan sa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie údajného sexuálneho obťažovania rozhodol až do jeho ukončenia rezignovať na svoju funkciu.

Rubio: Zabíjanie na Ukrajine sa musí zastaviť
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok vyzval na ukončenie „krviprelievania“ na Ukrajine ešte pred začatím priamych rokovaní delegácií Moskvy a Kyjeva v tureckom Istanbule.

Trump: Irán obdržal americký návrh o jadrovej dohode, musí konať rýchlo
Prezident Spojených štátov Donald Trump uviedol, že Irán dostal americký návrh v súvislosti s rokovaniami o jeho jadrovom programe. Podľa Trumpa by mal Teherán dohodu urýchlene prijať, inak „sa stane niečo zlé“.

Von der Leyenová prisľúbila, že Európa bude zvyšovať tlak na Putina, kým neuzavrie mier
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok prisľúbila, že Európa „bude zvyšovať tlak“ na ruského prezidenta Vladimira Putina, až kým nepristúpi na mier.