Turecký prezident Erdogan naznačil možnú zmenu ústavy
- 6:35 02.02.2021
- Ankara

Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok naznačil možnú zmenu tamojšej ústavy.
Kritici tamojšej vlády sa však obávajú, že prijatím novej ústavy by sa upevnila Erdoganova vedúca úloha v krajine, píše agentúra AFP.
Súčasnou ústavou sa Turecko riadi od roku 1982, ktorá bola prijatá v referende dva roky po vojenskom prevrate. Erdogan pripomenul, že predchádzajúca ústava z roku 1961 vznikla za rovnakých podmienok. „Je jasné, že zdrojom problémov Turecka je to, že ústavy boli vždy písané pučistami,“ vyjadril sa v prejave odvysielanom v tamojšej televízii po niekoľkohodinovom rokovaní vlády.
Návrh znenia novej ústavy podľa Erdogana začne jeho vládnuca Strana spravodlivosti a rozvoja (AKP) podrobnejšie riešiť až po rozhovoroch s koaličnými partnermi z ultranacionalistickej Strany národného hnutia (MHP).
Turecký prezident zároveň dodal, že návrh novej ústavy musí byť vytvorený „transparentne“ a následne ho musia odsúhlasiť občania.
Erdogan (66) po neúspešnom pokuse o vojenský prevrat v roku 2017 presadil zmenu ústavy, na základe ktorej bola zrušená premiérska funkcia a väčšina právomocí bola prenesená do rúk prezidenta. O rok neskôr vyhral voľby a prezidentský úrad prebral na nasledujúcich päť rokov.
Ďalšie prezidentské voľby sa v Turecku majú konať v roku 2023. V prípade, že by bol Erdogan opätovne zvolený, prezidentom krajiny by bol do roku 2028.

Slováci podľahli Fínsku 1:2, na turnaji obsadia 11. miesto
Slovenskí hokejisti prehrali vo svojom záverečnom zápase na 88. majstrovstvách sveta v Štokholme s výberom Fínska 1:2.

Axios: Trump je frustrovaný pokračujúcou vojnou v Pásme Gazy
Trump mal povedať svojim spolupracovníkom, aby izraelskému premiérovi Benjaminovi Netanjahuovi odkázali, že má vojnu ukončiť.

Zo Španielska hlásia ďalší blackout
Krajinu zasiahol ďalší blackout, utrpela kritická infraštruktúra.

Pavel: Trump je zrejme frustrovaný, že sa mu nedarí rýchlo sa dohodnúť s Putinom
Európske štáty by podľa Pavla mali v koordinácii s USA vyvinúť na Rusko výraznejší ekonomický tlak.

Raši: Oceňujeme snahu Číny prispievať k mierovému urovnaniu konfliktov
Podľa Richarda Rašiho je potrebné zapojiť do mierového úsilia všetkých relevantných aktérov.