• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.5.2025Meniny má Svetozár
11°Bratislava

V Číne očkujú proti COVID-19, do čínskeho nového roka chcú podať milióny dávok

  • 13:44 04.01.2021
  • Peking
V Číne očkujú proti COVID-19, do čínskeho nového roka chcú podať milióny dávok

Tisícky ľudí sa v pondelok prišli zaočkovať v Pekingu proti ochoreniu COVID-19.

Čína sa snaží o vakcináciu miliónov ľudí ešte pred čínskym novým rokom v polovici februára, s ktorým súvisí hromadný presun obyvateľstva. Informovala o tom agentúra AFP.

Počas uplynulých dní dostalo prvú dávku vakcíny v hlavnom meste Číny viac než 73.000 ľudí vrátane komunitných pracovníkov a vodičov verejnej dopravy.

Zdravotnícke orgány 31. decembra podmienečne schválili použitie vakcíny vyrobenej čínskou farmafirmou Sinopharm, ktorá má podľa spoločnosti 79-percentnú účinnosť.

Ľudia sa podľa reportéra AFP po vyplnení elektronického formulára o zdravotnom stave a prípadných alergiách presúvali k vonkajším bránam dočasného vakcinačného centra v centrálnom parku. Niektorí z nich mali na tvári dve vrstvy chirurgických rúšok. Očkovalo sa v posilňovniach a prázdnych fabrikách. Pred podaním vakcíny ľudia podpísali súhlas a zmerali im teplotu.

V Pekingu podali už 4,5 milióna dávok vakcín proti koronavírusu, ktoré však podľa agentúry AFP neboli dostatočne preverené. Zaočkovaní boli predovšetkým zdravotníci a štátni zamestnanci so zahraničným pracovným zaradením. Čína plánuje postupnú vakcináciu počnúc kľúčovými skupinami, ku ktorým zaraďuje osoby s vysokým rizikom vystavenia sa vírusu vrátane pracovníkov prístavov a potravinárskych logistických centier či ľudí, ktorí chcú študovať v zahraničí.

Číne, v ktorej sa koronavírus prvýkrát objavil koncom roka 2019, sa v zásade podarilo nákazu potlačiť, keď zaviedla rýchle opatrenia vrátane uzatvorenia hraníc, plošných karantén či hromadného testovania v lokalitách výskytu vírusu. Po nedávnom objavení malých lokálnych ohnísk, okrem iného aj v Pekingu, krajina zintenzívnila testovanie a kontrolu pohybu.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Rubio: Krajiny NATO odsúhlasia do júnového summitu zvýšenie výdavkov na obranu

Rubio: Krajiny NATO odsúhlasia do júnového summitu zvýšenie výdavkov na obranu

DNES - 8:53Zahraničné

Všetky členské štáty NATO odsúhlasia postupné navýšenie výdavkov na obranu na päť percent HDP do júnového summitu Aliancie.

Blanár: Vojna na Ukrajine sa nemala nikdy začať, podporujeme mierové rokovania

Blanár: Vojna na Ukrajine sa nemala nikdy začať, podporujeme mierové rokovania

DNES - 8:51Zahraničné

Juraj Blanár na neformálnom ministerskom zasadnutí šéfov diplomacií NATO, ktoré sa uskutočnilo v stredu a vo štvrtok v tureckej Antalyi vyjadril podporu mierovým rokovaniam o ukončení vojny na Ukrajine.

Hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pozvala Leva XIV. do Kyjeva

Hlava ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi pozvala Leva XIV. do Kyjeva

DNES - 7:25Zahraničné

Pápež Lev XIV. sa vo štvrtok vo Vatikáne stretol s hlavou ukrajinskej gréckokatolíckej cirkvi, arcibiskupom Sviatoslavom Ševčukom.

Na Floride popravili sériového vraha, spájaného aj s prípadom O.J. Simpsona

Na Floride popravili sériového vraha, spájaného aj s prípadom O.J. Simpsona

DNES - 5:19Zahraničné

Na Floride vo štvrtok popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

Costa tvrdí, že Albánsko by sa mohlo do roku 2030 stať členom EÚ

Costa tvrdí, že Albánsko by sa mohlo do roku 2030 stať členom EÚ

DNES - 5:17Zahraničné

Predseda Európskej rady António Costa vo štvrtok uviedol, že Albánsko by sa mohlo stať členom Európskej únie ešte do roku 2030.