Nemecká vláda predstavila plán na boj proti pravicovému extrémizmu a rasizmu
- 16:31 25.11.2020
- Berlín

Nemecká vláda chce bojovať proti pravicovému extrémizmu a rasizmu prostredníctvom edukačných projektov, výskumu a ochrany jeho obetí, uviedla agentúra DPA s odvolaním sa na stredajšiu správu kabinetného výboru.
Výbor schválil dokument obsahujúci 89 iniciatív, ktoré by mali ministri nemeckej vlády odobriť v priebehu budúceho týždňa. Na projekty, ktoré sú naplánované na obdobie rokov 2021 - 2024, bola vyčlenená viac ako miliarda eur. Ďalších 150 miliónov eur by malo byť k dispozícii po tom, ako ich schváli rozpočtový výbor.
Cieľom plánu by malo byť vytvorenie inštitúcie pod záštitou nemeckého ministerstva vnútra, ktorá by dohliadala na efektívnosť projektov a iniciatív v oblasti politického vzdelávania.
Splnomocnenec spolkovej vlády pre boj proti antisemitizmu Felix Klein tento krok uvítal a zdôraznil, že veľa overených spôsobov na boj proti antisemitizmu by mohlo byť účinných aj v boji proti rasizmu.
„Antisemitizmus a rasizmus tvoria ideologický základ pravicového extrémizmu. Opakovane ohrozujú našu demokraciu a súdržnosť,“ zdôraznil Klein.
Zriadenie kabinetného výboru bolo odpoveďou na rasovo motivované útoky, ktoré sa odohrali 19. februára v meste Hanau neďaleko Frankfurtu nad Mohanom.
Počas série večerných útokov v meste zahynulo deväť ľudí, pričom všetci boli cudzieho pôvodu. Muž podozrivý z útoku, 43-ročný Nemec, údajne po tomto čine zabil svoju matku a následne sa sám zastrelil, dodáva DPA.

Umerov: Ukrajina je pripravená rokovať s Ruskom, ale jeho podmienky chce vopred
Umerov tak reagoval na návrh Ruska, aby sa ich delegácie najbližšie stretli 2. júna na rovnakom mieste ako naposledy.

Tatevcov obvinili zo znásilnenia a ďalších trestných činov aj v Británii
Kontroverzný influencer Andrew Tate a jeho mladší brat Tristan boli v Británii obvinení zo znásilnenia a ďalších trestných činov.

Lukašenko chce, aby bieloruskí roľníci pestovali viac zemiakov aj pre Rusko
Západom neuznaný bieloruský prezident Alexandr Lukašenko v stredu vyzval na zvýšenie produkcie zemiakov v krajine.

Rusko navrhlo ďalšie rokovania s Ukrajinou na 2. júna v Istanbule
Rusko navrhlo, aby sa druhé kolo priamych rokovaní s Ukrajinou konalo 2. júna a opäť v tureckom Istanbule, uviedol v stredu podľa ruských médií minister zahraničných vecí Sergej Lavrov.

Pedofilného chirurga vo Francúzsku súd uznal za vinného
Súd vo Francúzsku uznal v stredu lekára na dôchodku za vinného zo znásilnenia a sexuálneho napadnutia 299 obetí a odsúdil ho na 20 rokov odňatia slobody.