Boris Kollár: Mojím želaním je pripomínať si udalosti 17. novembra neustále

Želaním predsedu Národnej rady SR Borisa Kollára (Sme rodina) je pripomínať si udalosti 17. novembra neustále. Nie však ako mŕtvu udalosť z minulosti, ale ako výzvu pracovať denno-denne s cieľom uvádzať výzvy a myšlienky z týchto dní do našej každodennosti. Uviedol to vo svojom príhovore, ktorý za neho v utorok prečítal pri Bráne slobody na Devíne podpredseda parlamentu Gábor Grendel (OĽANO).
V príhovore predseda parlamentu pripomenul, že v utorok si pripomíname jeden z významných dátumov našej najnovšej histórie, ktorý zásadným spôsobom zmenil chod dejín. „Pred vyše 30 rokmi, 16. novembra 1989, vyšli bratislavskí študenti do ulíc a v jednom dlhom rade prešli od dnešného Prezidentského paláca cez Staré Mesto až po ministerstvo školstva. Komunistické špičky v Bratislave boli prekvapené z tohto podujatia a neboli vôbec pripravené na zásah proti odvážnym študentom,“ uviedol Kollár.
Na druhý deň, 17. novembra 1989, v Prahe bola už úplne iná situácia. Plánovaná demonštrácia pražských študentov, ktorá si mala pripomenúť 50. výročie brutálneho zásahu nacistických okupantov proti študentom českých vysokých škôl. „Keď sa však ukázalo, že nejde len o pripomenutie si tragických udalostí z minulosti, ale o zásadné vyjadrenie nesúhlasu s existujúcim stavom v štáte, bezpečnostné zložky komunistického štátu tvrdo a brutálne zakročili,“ povedal Kollár. Ako dodal, neprimeraný a neodôvodnený zákrok na pražskej Národnej triede proti študentom, ktorí nijakým spôsobom nerušili verejný poriadok, vyvolal všeobecný nesúhlas českej a slovenskej spoločnosti s existujúcim totalitným režimom.
Predseda parlamentu verí, že už nikdy sa nebudú opakovať situácie, ako tomu bolo v 50. a 70. rokoch minulého storočia, keď boli ľudia prenasledovaní len preto, že nesúhlasili so stavom vecí verejných. „A nielen to. Komunistický režim prenasledoval nielen svojich skutočných odporcov, ale aj domnelých, ktorých si sám vytváral. Okrem toho bránil ľuďom slobodne sa realizovať. Aj preto musel komunistický režim odísť do minulosti,“ povedal Kollár s tým, že vývin od roku 1989 nebol jednoduchý. Poukázal na to, že v čase, keď tieto dejinné udalosti prebiehali, mal 24 rokov. Podotkol, že mal zmiešané pocity, keďže z jeho pamäti ešte nevyprchali dojmy z potlačenia sviečkovej manifestácie z predchádzajúceho roka. Ako tvrdí, trvalo to len chvíľu.
Grendel sa následne presunul na cintorín do bratislavskej Vrakune, kde sa zúčastnil na pietnom akte kladenia vencov.

Za týranie koňa hrozí 65-ročnému mužovi trojročné väzenie
Enviropolicajti obvinili 65-ročného muža z obce Tužina v okrese Prievidza pre podozrenie z prečinu týrania zvierat.

Košickí expolicajti v prípade zabitia muža priznali na súde vinu
Hlavné pojednávanie v prípade zabitia muža bez domova prichyteného pre podozrenie z krádeže v obchodnom dome v Košiciach z novembra minulého roka sa v stredu koná na košickom mestskom súde.

Krajská prokuratúra zrušila obvinenie exministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi
Krajská prokuratúra v Bratislave zrušila z formálno-právnych dôvodov obvinenie voči bývalému ministrovi životného prostredia Jánovi Budajovi.

Česko vo štvrtok zrejme zruší kontroly na hraniciach so SR pre SLAK
Česko pravdepodobne vo štvrtok zruší kontroly na hraniciach so Slovenskom, ktoré zaviedlo v marci ako jedno z opatrení proti zavlečeniu slintačky a krívačky (SLAK) do ČR.

Drucker upraví návrh o povinných škôlkach, deti budú môcť rodičia učiť aj doma
Minister školstva Tomáš Drucker (Hlas-SD) pripustil zmeny v návrhu, ktorým chcel rezort zaviesť povinné škôlky pre štvorročné a neskôr trojročné deti.