Erdogan žiada parlament o schválenie vyslania vojakov do Azerbajdžanu
- 13:12 16.11.2020
- Ankara

Erdoganova výzva prichádza po dvoch dňoch rokovaní v Ankare s ruskými predstaviteľmi o tom, ako sa tieto dve regionálne mocnosti hodlajú podieľať na implementácii Moskvou sprostredkovaného prímeria podpísaného minulý týždeň.
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan v pondelok požiadal parlament, aby schválil vyslanie vojakov do Azerbajdžanu, kde majú spolu s Ruskom zriadiť "mierotvorné centrum" na monitorovanie prímeria v súvislosti s bojmi o sporný región Náhorný Karabach, informovala tlačová agentúra AFP.
Turecko je jedným z najbližších spojencov Azerbajdžanu a vehementne obhajuje jeho právo na opätovné získanie území, o ktoré krajina prišla počas vojny v rokoch 1988-1994 v prospech arménskych separatistov.
Ruskom sprostredkovaná dohoda ukončila viac než šesť týždňov trvajúce boje, ktoré si vyžiadali najmenej 1400 mŕtvych. Etnickí Arméni súhlasili s tým, že sa stiahnu z rozsiahlych území Náhorného Karabachu v Azerbajdžane.
Predmetná misia by bola aktívna po dobu jedného roka a jej rozsah by stanovil Erdogan.
Rusko vysiela do danej oblasti 1960 členov mierových jednotiek, ako aj obrnené vozidlá a iné vojenské zariadenia na monitorovanie dodržiavania dohody o prímerí.
Moskva opakovane zdôraznila, že Turecko nebude mať v teréne podľa podmienok dohody žiadnych vojakov.
Ruskom sprostredkovaná dohoda ukladá, že mierotvorné centrum bude dohliadať na prímerie, ale nešpecifikuje jeho oficiálnu úlohu.
Azerbajdžan medzitým vyhovel žiadosti Arménska o predĺženie konečného termínu na odovzdanie kontroly nad okresom Kelbadžar o desať dní - do 25. novembra.
Okres Kelbadžar, ktorý v roku 1993 obsadili jednotky medzinárodne neuznanej Náhornokarabašskej republiky, malo Arménsko pôvodne odovzdať do nedele 15. novembra. Okres Agdam musí odovzdať podľa pôvodného plánu do 20. novembra a okres Lačin do 1. decembra.
Arménsko sa zaviazalo Azerbajdžanu odovzdať kontrolu nad viacerými okresmi v súlade s trilaterálnou dohodou, ktorú 9. novembra podpísali ruský prezident Vladimir Putin, azerbajdžanský prezident Ilham Alijev a arménsky premiér Nikol Pašinjan.
Táto dohoda je mnohými Arménmi vnímaná ako kapitulácia a v Arménsku po jej podpísaní vypukli protesty, ktorých účastníci žiadajú Pašinjanovu demisiu a vypovedanie dohody. Obyvatelia niektorých okresov, ktoré majú pripadnúť Azerbajdžanu, podpaľujú svoje domy.
Azerbajdžan je spojencom Turecka, zatiaľ čo Arménsko má podporu Ruska.

Hlavného prokurátora ICC vyšetrujú za údajné obťažovanie, dočasne rezignoval
Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan sa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie údajného sexuálneho obťažovania rozhodol až do jeho ukončenia rezignovať na svoju funkciu.

Rubio: Zabíjanie na Ukrajine sa musí zastaviť
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok vyzval na ukončenie „krviprelievania“ na Ukrajine ešte pred začatím priamych rokovaní delegácií Moskvy a Kyjeva v tureckom Istanbule.

Trump: Irán obdržal americký návrh o jadrovej dohode, musí konať rýchlo
Prezident Spojených štátov Donald Trump uviedol, že Irán dostal americký návrh v súvislosti s rokovaniami o jeho jadrovom programe. Podľa Trumpa by mal Teherán dohodu urýchlene prijať, inak „sa stane niečo zlé“.

Von der Leyenová prisľúbila, že Európa bude zvyšovať tlak na Putina, kým neuzavrie mier
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok prisľúbila, že Európa „bude zvyšovať tlak“ na ruského prezidenta Vladimira Putina, až kým nepristúpi na mier.