• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 20.5.2025Meniny má Bernard
21°Bratislava

Do zoznamu červených krajín pribudnú naši susedia. Mikulec hovorí o ďalších obmedzeniach

  • 21:07 09.11.2020
  • Bratislava
Do zoznamu červených krajín pribudnú naši susedia. Mikulec hovorí o ďalších obmedzeniach

Pravidlá sa zmenia aj pre pendlerov. Podľa premiéra začnú platiť najneskôr od budúceho týždňa.

Medzi takzvané červené krajiny by sa mali okrem Českej republiky zaradiť aj Maďarsko, Poľsko a Rakúsko, zmeniť by sa mal preto aj režim na hraniciach. Rozhodol o tom ústredný krízový štáb (ÚKŠ) na pondelkovom rokovaní, informoval minister vnútra Roman Mikulec (OĽANO). Na vybraných hraničných priechodoch sa má testovať antigénovými testami. Premiér Igor Matovič (OĽANO) dodal, že testovať by sa mohlo na 10 až 12 priechodoch a začať by sa mohlo do budúceho týždňa. Pri pendleroch by malo stačiť absolvovanie testu raz za dva týždne.

Rezorty vnútra a zahraničných vecí majú prísť podľa Mikulca s riešením, koľko hraničných priechodov bude využitých na tranzit, osobnú dopravu, a kde bude možnosť testovania. Informoval tiež, že na ukrajinskej hranici, kde sa od pondelka pilotne testuje antigénovými testami, urobili 67 odberov, z ktorých mal jeden test pozitívny výsledok.

Slovensko sa bude pri určovaní rizikových krajín riadiť semaforom Európskej komisie. Podľa premiéra budeme vyžadovať na hraniciach PCR test alebo antigénový test, prípadne sa cestujúci budú môcť dať na vybraných priechodoch otestovať antigénovými testami. Zabezpečiť testovanie na hraniciach by mali súkromníci. „Ešte tento týždeň prebehne druhý hĺbkový monitoring pohybu na hraniciach, aby sme vedeli veľmi dôsledne povedať aj súkromníkom, ktorí by chceli zabezpečiť testovanie na hraniciach, koľko ľudí treba očakávať,“ dodal Matovič.

Pendlerom má stačiť absolvovanie testu raz za dva týždne. Ak niekto býva v zahraničí v blízkosti Bratislavy, môže si podľa Matoviča urobiť test aj na odberovom mieste v Bratislave. „Cez hranice sa môže s výsledkom antigénoveho testu slobodne pohybovať,“ dodal.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Polícia zasahovala proti neonacistickej skupine, toto tvrdí minister

Polícia zasahovala proti neonacistickej skupine, toto tvrdí minister

DNES - 16:35Domáce

Minister vnútra Matúš Šutaj Eštok potvrdil zásah bratislavských krajských policajtov proti neonacistickej skupine Valhalla.

V škole napadli pedagóga, na mieste zasahovala polícia

V škole napadli pedagóga, na mieste zasahovala polícia

DNES - 16:05Domáce

Pedagóga fyzicky a verbálne napadli, došlo aj k vyhrážkam.

V jazierku našli telo dieťaťa

V jazierku našli telo dieťaťa

DNES - 15:36Domáce

V jazere v areáli miestnej firmy našli telo maloletej osoby.

Tragédia na západe: Vodič neprežil náraz do stromu

Tragédia na západe: Vodič neprežil náraz do stromu

DNES - 15:12Domáce

Vodič po náraze do stromu podľahol zraneniam.

Prezident má nového poradcu

Prezident má nového poradcu

DNES - 15:09Domáce

Úlohou nového poradcu bude hľadať možnosti zlepšenia postavenia všetkých národnostných komunít.