Bez adekvátnej pomoci skrachuje do 2 mesiacov 47% hotelov a reštaurácií
- 13:12 05.11.2020
- Bratislava

Podporné opatrenia vlády nie sú podľa podnikateľov v gastrosektore dostatočné.
Bez adekvátnej pomoci skrachuje do dvoch mesiacov takmer 47 % ubytovacích a stravovacích zariadení, ďalších 44 % neprežije jar 2021. Vyplýva to z prieskumu, ktorý realizovala Asociácia hotelov a reštaurácií Slovenska (AHRS) v spolupráci s Inštitútom stredoeurópskych štúdií IstroAnalytica od 26. októbra do 1. novembra tohto roka.
Podporné opatrenia, ktoré zaviedla vláda v prvej aj druhej vlne koronakrízy na udržanie zamestnanosti, respektíve udržanie samotného podnikania, nie sú podľa respondentov prieskumu pre sektor ubytovacích a stravovacích služieb dostatočné.
Podniky zapojené do prieskumu zaznamenali počas prvej vlny koronakrízy priemerný pokles zamestnanosti o 30 %. V druhej vlne hrozí podľa prieskumu v dôsledku pretrvávajúcich obmedzení súvisiacich s pandémiou ochorenia COVID-19 prepustenie ďalším skoro 16,5 % zamestnancom. Ak by sa tieto zistenia vzťahovali na celý sektor ubytovacích a stravovacích služieb, tak o prácu v sektore môže prísť v tomto roku až 36.000 zamestnancov.
Takmer polovica všetkých respondentov očakáva pokles tržieb za rok 2020 v porovnaní s rokom 2019 o 60 % a viac, z toho takmer jedna pätina ho odhaduje až na úrovni 80 %. Ďalšia tretina opýtaných očakáva prepad tohtoročných tržieb oproti tržbám minulého roka medzi 40 až 60 %. Priemerný medziročný pokles tržieb všetkých respondentov sa tak pohybuje na úrovni 57 %. „Ak tento údaj opäť aplikujeme na celý sektor, tohtoročné tržby slovenských subjektov z ubytovacieho a reštauračného biznisu klesnú v porovnaní s tržbami roka 2019 približne o 500 až 600 miliónov eur,“ upozornili autori prieskumu.
Vplyvom pretrvávajúcich reštrikčných opatrení zameraných na zamedzenie šírenia ochorenia COVID-19 odhaduje až 90 % subjektov zapojených do prieskumu, že ich podnik nedokáže prežiť viac ako päť mesiacov, pričom takmer polovica z nich sa obáva, že skrachuje už do jedného alebo dvoch mesiacov. Tieto negatívne prognózy prezentovali najmä dlhodobo etablované podniky, ktoré prežili aj dosahy ekonomickej krízy z roku 2008, až 82 % týchto subjektov pôsobí na slovenskom trhu desať a viac rokov.
Bez dostatočne účinnej pomoci sa tak podľa prieskumu sektor ubytovacích a stravovacích služieb bude z devastačných dôsledkov koronakrízy spamätávať niekoľko rokov. Okrem priameho negatívneho dosahu na zamestnanosť, odvedenú DPH a daň z príjmu, príde Slovensko podľa AHRS aj o svoju doteraz rastúcu pozíciu v medzinárodnom cestovnom ruchu. Zároveň zdôraznila, že zahraničných turistov po zastavení koronakrízy uvítajú skôr krajiny, ktoré dokázali podnikateľov a zamestnancov v tomto sektore ochrániť lepšie, napríklad Česká republika, Rakúsko či Chorvátsko.
Na prieskume sa zúčastnilo 135 respondentov zastupujúcich ubytovacie a stravovacie zariadenia združené v asociácii. Štruktúra zapojených respondentov kopíruje vo významnej miere štruktúru členskej základne asociácie.

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera
Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia
V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči
Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády
Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami
Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.