PS a Most-Híd po testovaní upozorňujú na získané dáta a následnú prácu s nimi

Progresívne Slovensko a Most-Híd hodnotia víkendové testovanie pozitívne. Zároveň upozorňujú na prácu so získanými údajmi.
Mimoparlamentné Progresívne Slovensko (PS) a Most-Híd ocenili nasadenie samospráv, zdravotníkov, bezpečnostných zložiek a dobrovoľníkov pri víkendovom plošnom testovaní na COVID-19. Zdôraznili potrebu nastaviť pravidlá ďalšieho pracovania so získanými dátami. Predsedníčka PS Irena Bihariová na sociálnej sieti zdôraznila potrebu ochrany dát a práva na lekárske tajomstvo. Šéf Mosta-Híd László Sólymos upozornil, že ich nesmie "prehlušiť dočasná eufória a politické vyhlásenia" a majú slúžiť k zabráneniu kolapsu v nemocniciach.
Bihariová na sociálnej sieti skonštatovala, že zatiaľ nemožno povedať, či malo testovanie zmysel z hľadiska „skrotenia pandémie“ a či ušetrilo krajinu tvrdého lockdownu. Od vlády očakáva tiež jasnú komunikáciu pravidiel tak, aby neporušovali princípy právneho štátu, nespôsobili stigmatizáciu ľudí a zabránili rizikám šikany občanov zo strany zamestnávateľov, prevádzok či obchodov. Treba podľa nej zabrániť rozdeleniu spoločnosti na tých, ktorí „majú vstupenku na slobodu“ a tých, „ktorých práva a slobody ostanú obmedzené ako trest za neúčasť“. Ľudia podľa nej nesmú zažívať poníženie v obchodoch či na pracoviskách tým, že sa budú musieť legitimizovať výpismi zo zdravotných záznamov o tom, prečo sa nemohli testovať.
Z hľadiska logistiky sa akcia podľa Bihariovej vydarila, a to vďaka samosprávam, armáde, dobrovoľníkom a zdravotníkom. „Väčšina z nich do toho šla úplne nezištne - len preto, aby samotná operácia a už investované náklady nevyšli nazmar“. Vyzdvihla sebadisciplínu a súdržnosť ľudí, z ktorých mnohí sa zúčastnili pod tlakom vyhrážok a obáv z následkov neúčasti.
Podobne to vidí Sólymos. Uznanie podľa neho patrí každému, kto sa zúčastnil organizácie akcie. „Samosprávam, zdravotníkom a dobrovoľníkom. No hlavne občanom, ktorí po chaose vytvorenom vládou prišli a čakali aj dlhé hodiny, kým prišli na rad,“ uviedol v reakcii, ktorú TASR poskytla hovorkyňa strany Klára Magdeme. Sólymos hovorí, že máme k dispozícii cenné dáta, ktoré majú poslúžiť k zabráneniu kolapsu v nemocniciach. „Dúfam, že plošné testovanie nebolo cieľom, ale prostriedkom,“ podotkol.

Politológ: Aký následok má atentát na Fica a spoločnosť?
V slovenskej spoločnosti sa po minuloročnom atentáte na premiéra Roberta Fica jednoznačne vyhrotila konfrontácia. Skonštatoval to pre TASR politológ Juraj Marušiak zo Slovenskej akadémie vied.

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu
Ivovi P., obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone, predĺžil Mestský súd Bratislava I 7. mája väzbu o štyri mesiace, teda do 8. októbra.