Asad nenariadil chemický útok v Sýrii, tvrdia nemeckí tajní
- 20:17 08.09.2013
- BERLIN

Augustový chemický útok v Sýrii nenariadil prezident Baššár al-Asad, ako to tvrdí americká vláda.
Vyplýva to zo zistení nemeckých tajných služieb, ktoré v nedeľu zverejnil denník Bild am Sonntag.
Podľa jeho informácií sa sily lojálne prezidentovi dlhé mesiace snažili získať jeho povolenie na použitie chemických zbraní proti povstalcom, no kladné stanovisko neprichádzalo. Preto útok zrejme nebol Asadom nariadený, uvádza sa v citovanej správe.
Podobné informácie v nedeľu priniesla aj americká televízia CBS. Podľa jej korešpondenta v Sýrii, ktorý urobil s kritizovaným americkým prezidentom rozhovor, Asad o útoku "nevedel a nemá s nim nič spoločné".
Televízia zdôraznila jeho slová, že neexistuje dôkaz o "ním použitom chemickom arzenále voči svojmu ľudu". Kompletný rozhovor so sýrskym prezidentom, v ktorom poukázal na zlé skúsenosti Američanov so zapojením sa do konfliktov na Blízkom východe, by CBS mala zverejniť v pondelok.
Portál týždenníka Spiegel však v stredu citoval zo správy Spolkovej spravodajskej služby (BND), ktorá predpokladá, že použiť chemický arzenálu chcel sýrsky režim. Ten plánoval podobne ako v predchádzajúcich mesiacoch vystrašiť povstalcov, no dávky smrtiaceho plynu boli príliš vysoké, čo vyústilo do výnimočne vysokého počtu obetí, tvrdí BND.
Prezident USA Barack Obama už v roku 2012 označil potenciálne použitie chemických zbraní vládou v Sýrii za takzvanú červenú čiaru, po ktorej prekročení sa bude Washington vážne zaoberať zásahom proti režimu v blízkovýchodnej krajine. Chemické zbrane boli údajne použité 21. augusta a vyžiadali si stovky životov. Hovorí sa preto o útoku, ktorý okrem USA podporujú najmä Francúzsko a Turecko. Opačný postoj prezentuje najmä Rusko spolu s Čínou a Iránom. Jednoznačnú podporu spomedzi veľkých krajín odmietli vysloviť aj Nemecko, Taliansko či Poľsko.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.