Začalo sa doposiaľ najväčšie testovanie vakcíny proti koronavírusu
- 20:05 27.07.2020
- Washington

Spojené štáty v pondelok spustili doposiaľ najväčšie testovanie očkovacej látky proti novému koronavírusu na svete.
Desaťtisícom dobrovoľníkov sa podá experimentálna vakcína, ktorú s vyvinula farmaceutická spoločnosť Moderna v spolupráci s americkým Národným zdravotníckym inštitútom (NIH).
V pondelok sa očkovacia látka začala aplikovať prvým z plánovaného počtu 30.000 dobrovoľníkov, informovala agentúra AP.
Spojené štáty pred uvedením akejkoľvek vakcíny na trh požadujú, aby bola otestovaná na ich území. Rozsiahle testovanie má preveriť, či je vakcína účinná a bezpečná.
Očkované osoby nebudú vedieť, či dostanú skutočnú vakcínu alebo len placebo látku. Vedci potom budú sledovať výskyt nákazy o oboch testovaných skupín.
Testovanie odštartovalo v meste Savannah v štáte Georgia. Celkovo bolo v rámci USA vytipovaných viac ako sedem desiatok testovacích lokalít po celých Spojených štátoch, často v oblastiach s rozsiahlym výskytom koronavírusu.
„Sme optimisti, ale opatrní,“ odpovedal šéf firmy Moderna Stephen Hoge na otázku, či bude testovaná vakcína úspešná. Podľa neho by „ku koncu roka“ mohli byť k dispozícii dáta o účinnosti očkovacej látky.
Záujem zúčastniť sa na testoch vakcín proti koronavírusu prejavilo už viac ako 150.000 Američanov, ktorí sa za posledné týždne prihlásili do internetového registra potenciálnych dobrovoľníkov.
„Testov sa musia zúčastniť ľudia z viacerých generácií a etník - musia odzrkadľovať rôznorodosť obyvateľstva Spojených štátov,“ povedal lekár Larry Corey, ktorý dozerá na priebeh testovania. Zároveň obzvlášť zdôraznil potrebu účasti Afroameričanov a Hispáncov, pretože ich komunity sú v Spojených štátoch koronavírusom najviac postihnuté.
V ďalších mesiacoch by sa mali v USA hromadne testovať aj iné vyvíjané vakcíny voči koronavírusu, a to vždy na novej skupine 30.000 dobrovoľníkov. Skúšať sa budú očkovacie látky vyvíjané Oxfordskou univerzitou, a tiež spoločnosťami Johnson & Johnson, Novavax a Pfizer.
V Brazílii a niektorých ďalších krajinách sa už v priebehu júla začali testy vakcín proti koronavírusu, ktoré vyvíja Čína a Oxfordská univerzita. Testy však na rozdiel od USA prebiehajú iba na menšej vzorke populácie.

Na Floride popravili sériového vraha, spájaného aj s prípadom O.J. Simpsona
Na Floride vo štvrtok popravili 62-ročného sériového vraha Glena Rogersa, ktorého kedysi vyšetrovali pre možné prepojenie s prípadom O.J. Simpsona.

Costa tvrdí, že Albánsko by sa mohlo do roku 2030 stať členom EÚ
Predseda Európskej rady António Costa vo štvrtok uviedol, že Albánsko by sa mohlo stať členom Európskej únie ešte do roku 2030.

Starmer obvinil Putina z odkladania prímeria; Healey apeloval na zvýšenie tlaku
Britský premiér Keir Starmer obvinil Vladimira Putina, že „stojí v ceste“ prímeriu medzi Ruskom a Ukrajinou, keďže šéf Kremľa odmietol prísť na rokovania v Istanbule.

Rokovania Ukrajiny a Ruska v Istanbule odložili na piatok
Turecko bude v piatok rokovať v Istanbule s ukrajinskou a ruskou delegáciou, povedal vo štvrtok večer zdroj z tureckého ministerstva zahraničných vecí.

Macron v prvom telefonáte s novým pápežom hovoril o mieri vo svete
Francúzsky prezident Emmanuel Macron vo štvrtok absolvoval svoj prvý telefonát s novým pápežom Levom XIV., pričom hovorili najmä o úsilí o dosiahnutie mieru všade na svete.