• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 12.8.2020Meniny má Darina
26°Bratislava

Český štát sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok o novinárovi Peroutkovi

  • 16:22 02.07.2020
  • Praha
Český štát sa musí ospravedlniť za Zemanov výrok o novinárovi Peroutkovi

Vo štvrtok o tom rozhodol pražský mestský súd, ktorý tak čiastočne vyhovel odvolaniu Peroutkovej vnučky Terezie Kaslovej.

Český štát sa musí ospravedlniť za to, že prezident ČR Miloš Zeman opakovane označil novinára Ferdinanda Peroutku za autora článku "Hitler je gentleman". Vo štvrtok o tom rozhodol pražský mestský súd, ktorý tak čiastočne vyhovel odvolaniu Peroutkovej vnučky Terezie Kaslovej.

Verdikt je už právomocný, informoval spravodajský portál iDNES.cz, ktorý však dodal, že Kaslová sa obráti ešte na Najvyšší súd ČR.

Spor sa týka Zemanovho prejavu, ktorý zaznel v januári roku 2015 na konferencii k výročiu konca holokaustu. Prezident ČR v ňom uviedol, že Peroutka zverejnil spomínaný článok v časopise Přítomnost. Neskôr na tlačovej konferencii povedal, že daný článok videl na vlastné oči. Kancelárii prezidenta ČR sa však text v archívoch nepodarilo nájsť, pričom podľa historikov ani neexistuje. Výrok o Peroutkovom autorstve bol podľa súdu nepravdivý.

Na základe rozhodnutia súdu musí teraz ministerstvo financií ČR zaslať Kaslovej list s ospravedlnením a ospravedlnenie zverejniť aj na svojom webe, dodal spravodajský portál.

Článok „Hitler je gentleman“ Zeman citoval ako príklad „fascinácie intelektuálov obludným učením“. Zároveň Peroutkovi pripísal aj citát: „Ak nemôžeme spievať s anjelmi, musíme vyť s vlkmi“, ktorého skutočným autorom je Jan Stránský.

Súd na margo toho uviedol, že na hodnotiace stanoviská má nárok každý, a to v rámci slobody slova. Verejné osoby vrátane Peroutku podľa súdu musia zniesť širšiu kritiku.

Kaslová sa pred novinármi vyjadrila, že so súdnym verdiktom nie je príliš spokojná a preto podá dovolanie: od štátu chce ospravedlnenie za všetky inkriminované výroky.

Na verdikt súdu zareagoval Zemanov hovorca Jiří Ovčáček, ktorý sa ohradil proti titulkom médií, že Zeman sa musí ospravedlniť za výroky. Zdôraznil, že súd rozhodol len o ospravedlnení za jediný výrok. Ostatné výroky o Peroutkovi boli hodnotiace stanoviská, na ktoré má Zeman nárok v rámci slobody slova, vysvetlil Ovčáček.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Pápež odsúdil kultúru individualizmu počas pandémie

Pápež odsúdil kultúru individualizmu počas pandémie

DNES - 12:03Zahraničné

Pápež František v stredu odsúdil kultúru individualizmu, ktorú odhalila pandémia nového koronavírusu a ktorej obeťou sa stala starostlivosť o najslabších členov spoločnosti. Informovala o tom tlačová agentúra AP.

Ruský minister: Obvinenia, že ruská vakcína nie je bezpečná, sú nepodložené

Ruský minister: Obvinenia, že ruská vakcína nie je bezpečná, sú nepodložené

DNES - 11:25Zahraničné

Ruský minister zdravotníctva Michail Muraško v stredu povedal, že obvinenia, že ruská vakcína proti ochoreniu COVID-19 nie je bezpečná, sú nepodložené a motivované konkurenciou.

Británia a Francúzsko plánujú zablokovanie migračnej trasy cez Lamanšský prieliv

Británia a Francúzsko plánujú zablokovanie migračnej trasy cez Lamanšský prieliv

DNES - 11:16Zahraničné

Británia a Francúzsko budú spolupracovať na dokončení nového plánu uzavretia migračnej trasy cez Lamanšský prieliv. Oznámil to v stredu britský minister pre imigráciu Chris Philp, ktorého cituje tlačová agentúra Reuters.

V Nemecku opäť rastie počet prípadov nákazy; miister zdravotníctva vyzýva na opatrnosť

V Nemecku opäť rastie počet prípadov nákazy; miister zdravotníctva vyzýva na opatrnosť

DNES - 10:12Zahraničné

Nemecký minister zdravotníctva Jens Spahn je znepokojený nárastom prípadov nákazy koronavírusom v krajine. Občanov vyzval, aby dodržiavali epidemiologické opatrenia a boli opatrní, informovala agentúra AP.

Štát Mississippi odmietol vlajku s vyobrazením komára

Štát Mississippi odmietol vlajku s vyobrazením komára

DNES - 9:46Zahraničné

Americký štát Mississippi neumiestni do svojej novej vlajky obrovského komára. Mississippský úrad pre archívy a históriu (MDAH) totiž vyhlásil, že predmetný návrh sa dostal do druhého výberového kola omylom.