Guvernér Mississippi podpísal zákon o zmene štátnej vlajky
- 8:11 01.07.2020
- Washington

Guvernér amerického štátu Mississippi Tate Reeves podpísal v utorok zákon o zmene štátnej vlajky, ktorá bola poslednou v Spojených štátoch so symbolom Konfederácie. Informovala o tom agentúra DPA.
Za odstránenie symbolu Konfederácie zo štátnej vlajky hlasovali v nedeľu obe komory parlamentu. Návrh podporili poslanci Demokratickej aj Republikánskej strany.
Mississippi je jediným štátom USA, ktorého vlajka obsahuje — vo svojom ľavom hornom rohu — znak Konfederovaných štátov amerických, bojujúcich počas americkej občianskej vojny (1861 - 1865) za zachovanie otroctva.
Nový právny predpis ustanovuje deväťčlennú komisiu, ktorá má navrhnúť novú vlajku bez symbolu Konfederácie a s vetou „In God We Trust“ (V Boha (v ktorého) veríme). Táto veta je oficiálnym mottom USA, ktoré bolo stanovené zákonom z roku 1956.
O návrhu novej vlajky by obyvatelia mali hlasovať 3. novembra súčasne s prezidentskými voľbami. Ak ho odmietnu, bude Mississippi bez vlajky až do schválenia iného návrhu.
Hlasovanie o novej vlajke je ďalším dôsledkom úmrtia neozbrojeného Afroameričana Georgea Floyda pri zatýkaní belošským policajtom 25. mája v Minneapolise. V Spojených štátoch to vyvolalo masové protesty, niektoré násilné, aj ničenie sôch bývalých veliteľov Konfederácie.

Blesk udrel do areálu zoo, na mieste boli aj deti
Blesk priamo zasiahol dvoch dospelých.

Jermak: Ak Putin do Istanbulu nepríde, znamená to, že Moskva nechce mier
Šéf kancelárie ukrajinského prezidenta Andrij Jermak očakáva, že sa ruský prezident Vladimir Putin vo štvrtok zúčastní na rokovaniach v Istanbule.

Ruská stíhačka narušila estónsky vzdušný priestor
Estónska armáda v stredu uviedla, že ruská stíhačka narušila vzdušný priestor tejto pobaltskej krajiny, ktorá je členom EÚ i NATO.

Zelenskyj: Ukrajina je pripravená na akýkoľvek formát rokovaní s Ruskom
Povedal to v stredu ukrajinský prezident Volodymyr Zelenskyj.

Nebezpečný podvod na Messengeri a WhatsApp: Mnohí už takto prišli o peniaze
Polícia varuje pred novým typom podvodu.