Nemecký prezident vyzval krajanov na väčšiu sebakritiku v probléme rasizmu
- 13:51 16.06.2020
- Berlín

Frank-Walter Steinmeier považuje za legitímnu diskusiu o odstránení slova „rasa“ z nemeckej ústavy.
Nemecký prezident Frank-Walter Steinmeier vyzval v utorok krajanov, aby boli sebakritickejší a aktívnejší v boji proti rasizmu. Dodal, že je nezmyselné oplakávať smrť Georgea Floyda rukami amerického policajta, ale nevšímať si rasizmus doma. Informovala o tom tlačová agentúra AP.
Oficiálny dozorný protidiskriminačný úrad v Nemecku minulý týždeň uviedol, že v roku 2019 dostal 1176 sťažností na rasizmus, čo je nárast o desať percent v porovnaní s predchádzajúcim rokom. Tvoria približne tretinu všetkých sťažností prijatých úradom.
Po zabití Afroameričana Floyda belošským policajtom v americkom meste Minneapolis sa aj v Nemecku konalo niekoľko značne veľkých protestov proti rasizmu.
„Hoci sa pozeráme s obavami na Spojené štáty, nemôžeme oplakávať smrť Georgea Floyda a mlčať o rasizme v našej vlastnej krajine,“ povedal Steinmeier v diskusii v Berlíne o skúsenostiach s rasizmom. „Nestačí 'nebyť rasistom'. Musíme byť antirasisti,“ dodal prezident.
„Nemecko nie je vždy a všade centrom znášanlivosti. Ľudia sú tu aj vylučovaní na okraj, útočia na nich a ohrozujú ich len preto, že ich určité črty zaraďujú do menšiny: pretože majú tmavú pokožku, nosia jarmulku, modlia sa v mešite alebo jednoducho vyzerajú inak než väčšina,“ uviedol Steinmeier, ktorý má ako nemecký prezident prevažne reprezentatívnu úlohu, ale má morálnu autoritu.
„Je potrebné zaujať postoj proti rasizmu, rozprávať a konať proti nemu, kritizovať ho a - zrejme to najťažšie - byť sebakritický, sebahodnotiaci. Antirasizmu sa treba naučiť, treba ho praktizovať a žiť podľa neho,“ dodal prezident.
Povedal tiež, že diskusia o tom, či sa má slovo „rasa“ odstrániť z nemeckej ústavy, je „legitímna“.
Niektorí zákonodarcovia a aktivisti tvrdia, že požívaním tohto slova sa podporuje znevážený pojem odlišné ľudské rasy.
Článok 3 nemeckej ústavy hovorí, že „žiaden človek nesmie byť uprednostňovaný ani znevýhodňovaný pre pohlavie, rasu, jazyk, rodnú krajinu, pôvod, vieru či náboženstvo alebo politický názor“.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.