Seniori už od stredy nenakúpia vo vyhradenom čase
- 6:27 03.06.2020
- Bratislava

Povinné sanitárne dni počas nedieľ ostávajú pre maloobchodné prevádzky v platnosti.
Seniori vo veku nad 65 rokov od stredy už nenakúpia vo vyhradenom čase. Vyplýva to z uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu, o ktorých informoval Úrad verejného zdravotníctva (ÚVZ) SR.
Po novom nebude môcť maximálny počet zákazníkov v prevádzke presiahnuť limit jednej osoby na desať štvorcových metrov z plochy určenej pre zákazníkov. Stále ostávajú v platnosti alternatívne podmienky, a to dodržanie dvojmetrového odstupu zákazníkov od seba, respektíve v prípade zariadení verejného stravovania dvojmetrová vzdialenosť stolov od seba.
Otvoriť sa môžu aj denné stacionáre pre osoby do 62 rokov. ÚVZ SR v tejto súvislosti uviedol, že sa postupne bude uvoľňovať aj prijímanie nových klientov do zariadení sociálnych služieb. V ďalších týždňoch by sa mali povoliť aj návštevy klientov v zariadeniach sociálnych služieb.
V zariadeniach verejného stravovania sa od stredy ruší obmedzenie počtu ľudí sediacich pri jednom stole. Taktiež už môžu mať zariadenia verejného stravovania otvorené aj po 22.00 h. ÚVZ SR však pripomína, že je potrebné riadiť sa platným všeobecne záväzným nariadením obce.
Uvoľňovanie opatrení platí aj pre hotely. Tie už nemusia dodržiavať 24-hodinový časový odstup medzi ubytovaním klientov do tej istej izby. Zároveň sa ruší podmienka pre izbu mať vlastné sociálne zariadenie.
V taxíkoch už môže byť zapnutá klimatizácia aj pre zákazníka. Od stredy sa ruší aj povinná 15-minútová prestávka medzi jazdami. Naďalej sa vyžaduje dezinfekcia priestorov vozidla.
Opatrenia v kostoloch sa zmierňujú, rúška zostávajú naďalej povinné
Opatrenia v kostoloch sa od stredy zmierňujú. Povinná vzdialenosť dva metre medzi ľuďmi je zrušená a nahradí ju šachovnicové sedenie. Vyplýva to z uvoľňovania opatrení proti šíreniu nového koronavírusu. TASR o tom informovala Konferencia biskupov Slovenska (KBS).
Naďalej zostáva povinnosť mať nasadené rúško na tvári v interiéroch a na hromadných podujatiach, teda aj v kostoloch. Táto povinnosť platí aj pre kňazov. Sväté prijímanie sa podáva do ruky. Zároveň platia všetky pravidlá hlavného hygienika pre verejné slávenia bohoslužieb.
Obmedzenia treba stále brať do úvahy pri plánovaní prvých svätých prijímaní či udeľovaní sviatosti birmovania. „Tam, kde je to možné a kde sa podarilo uskutočniť dostatočnú prípravu na udelenie sviatosti, je možné slávenie rozdeliť na viacero svätých omší v jeden deň, prípadne na viacero nedieľ,“ uviedla KBS.
Keďže stále nie je možná prítomnosť veriacich na bohoslužbách bez obmedzení, v platnosti zostáva dišpenz od povinnej účasti na svätej omši v nedele a prikázané sviatky. „Aj keď je veľmi pravdepodobné ďalšie uvoľňovanie vzhľadom na obmedzenie zhromažďovania, predpokladaný maximálny limit aj v nasledovných mesiacoch neprekročí 1000 ľudí. To treba vziať do úvahy pri organizovaní pútnych slávností,“ uviedla KBS s tým, že ak je nemožné limity dodržať, bude potrebné vopred hľadať riešenie alebo zvážiť aj zrušenie púte.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.

KDH: Zmenou v 2. pilieri by si pomohla vláda, sporiteľom by tento krok uškodil
Otvorenie druhého piliera by malo vážny dosah na jeho sporiteľov.