Prezidentka prednesie správu, plénum bude rokovať o úprave voľby generálneho prokurátora

Novela upravujúca výber kandidátov a voľbu generálneho prokurátora, vystúpenie prezidentky Zuzany Čaputovej o stave republiky, ale aj návrh, ktorým má Slovensko získať možnosť uchádzať sa o pôžičky z nástroja Európskej únie, to sú niektoré z tém, ktorými sa majú poslanci Národnej rady (NR) SR zaoberať na ôsmej schôdzi parlamentu.
Do lavíc sa zákonodarcovia vrátia v stredu 3. júna o 13.00 h. Vyplýva to z návrhu programu schôdze zverejneného na webe NR SR.
Novelu zákona o prokuratúre a o rokovacom poriadku NR SR predložili do parlamentu koaliční poslanci. Navrhujú, aby sa o funkciu šéfa Generálnej prokuratúry (GP) SR mohli uchádzať aj kandidáti, ktorí nie sú prokurátormi. Rozšíriť by sa mal okruh osôb a inštitúcií, ktoré kandidátov navrhujú. Prejsť by mali verejným vypočutím na ústavnoprávnom výbore a voľba v pléne parlamentu by mala byť verejná.
Počas ôsmej schôdze má v pléne vystúpiť aj prezidentka. Podľa navrhovaného programu má hlava štátu vystúpiť so správou o stave SR v piatok 5. júna o 9.00 h. Pôjde o jej prvé vystúpenie pred poslancami po nástupe do funkcie.
Parlament by mal v skrátenom legislatívnom konaní prerokovať vládny návrh zákona o mimoriadnych štátnych zárukách. Slovensko by mohlo v prípade jeho schválenia získať možnosť uchádzať sa o pôžičky z nástroja Európskej únie, ktorými by mohlo pokryť výdavky na pomoc trhu práce počas mimoriadnej situácie v dôsledku pandémie nového koronavírusu. V zrýchlenom režime má tiež plénum prebrať novelu zákona o športe, ktorou by sa zefektívnilo použitie finančných prostriedkov v športe v súvislosti s krízovou situáciou či upravila činnosť športových organizácií počas krízy.
Poslanci tiež majú prerokovať Program stability SR 2020 až 2023. Vyplýva z neho napríklad to, že slovenská ekonomika zaznamená v tomto roku najvýraznejší pokles vo svojej histórii. Podpíše sa pod to pandémia nového koronavírusu. Čaká ich aj návrh na zmenu mandátu a na vyslanie príslušníkov Ozbrojených síl SR v rámci Posilnenej predsunutej prítomnosti NATO do Lotyšska, Litvy a Poľska.
Na programe je aj novela zákona o štátnej cene. Predložil ju do parlamentu koaličný poslanec Jozef Lukáč (Sme rodina). Navrhuje, aby štátnu cenu mohli dostať aj osobnosti za zásluhy v humanitárnej oblasti.
Plénum by sa malo na schôdzi zaoberať aj opozičnými návrhmi na zmenu Zákonníka práce, ktorou by sa zakázal maloobchodný predaj počas nedieľ. Navrhujú to Ján Podmanický (nezaradený) a Marián Kéry (Smer-SD). Podobný návrh predložili aj poslanci ĽSNS.
Plénum by malo prerokovať aj výročnú správu o činnosti Ústavu pamäti národa (ÚPN) za minulý rok, návrh Medziparlamentnej únie a voľbu ich predsedov a tiež návrh vlády SR na doplnenie členov Rady Slovenského pozemkového fondu.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise
Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.

Na Slovensku bolo na základe vydaných výnimiek usmrtených 11 medveďov
Na Slovensku bolo zatiaľ na základe vydaných výnimiek usmrtených 11 medveďov hnedých.

Raši: Spoločnosť sa rok po atentáte na premiéra neupokojila
Spoločnosť sa rok po atentáte na premiéra Roberta Fica (Smer-SD) neupokojila, no možno ešte viac polarizovala.

Bezpečnostná rada sa bude zaoberať aj hrozbou útoku na verejného činiteľa
Vo štvrtok sa uskutoční mimoriadne zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Jej začiatok je naplánovaný na 9.00 h.

Šimečka: Najviac šíri nenávisť a polarizuje premiér
Líder opozičného hnutia PS a poslanec Národnej rady SR Michal Šimečka mieni, že najviac šíri nenávisť a polarizuje premiér Robert Fico. Odkázal mu to v otvorenom liste.