Ako sa líši alergická nádcha od infekčnej

Lekárka radí, akým spôsobom je možné odlíšiť alergickú nádchu od infekčnej.
Sezónna peľová alergia je najrozšírenejšie alergické ochorenie, trpí ňou približne každý piaty Slovák. Typickým prejavom je svrbenie, pálenie a slzenie očí. Pridáva sa svrbenie nosa a podnebia, kýchanie a vodnatý výtok z nosa. Informuje o tom Národné centrum zdravotníckych informácií na Národnom portáli zdravia.
Kým infekčná nádcha vzniká v dôsledku bakteriálnej alebo vírusovej infekcie, spúšťačom alergickej nádchy je vdýchnutie alergénov nosom, čím dochádza k okamžitej imunitnej reakcii organizmu voči konkrétnym alergénom z okolitého prostredia.
„V marci a apríli sa na alergii podieľajú najmä pele kvitnúcich stromov, najčastejšie brezy, liesky a topoľa, zatiaľ čo v júli až septembri sú najsilnejšími alergénmi trávy, predovšetkým palina, lipnica, ambrózia, ale aj pšenica a jačmeň,“ vysvetľuje všeobecná lekárka pre deti a dorast Ivana Poradová.
Kým klasická infekčná nádcha podľa nej prichádza pozvoľna niekoľko dní, alergická nádcha má dramatický nástup v podobe opuchnutia nosa, slzenia očí a sťaženého dýchania. Dokáže rovnako rýchlo ustúpiť. Telesná teplota pri alergickej nádche nie je zvýšená a prejavy sú najintenzívnejšie ráno a doobeda, pretože najviac alergénov vo vzduchu je ráno do desiatej hodiny. Naopak, infekčná nádcha trápi ľudí najmä v noci. Pri oboch typoch nádchy sa objavuje opuch a slzenie očí. Alergickú nádchu navyše sprevádza silný pocit svrbenia.
K príznakom sa podľa Poradovej môže pridružiť aj svrbenie uší, migréna, bolesti kĺbov, tráviace ťažkosti, celková slabosť a únava. V období zhoršenia peľovej nádchy sa môže zhoršiť aj atopický ekzém. Preto i počas pandémie nového koronavírusu netreba zabúdať okrem častého umývania rúk aj na aplikáciu ochranného krému na ruky. Časté umývanie rúk, najmä použitie horúcej vody a agresívnych mydiel, podporuje vysušovanie pokožky. Vyhnúť sa treba používaniu dezinfekčného mydla, ktoré extrémne zaťažuje kožu a okrem vysušenia môže spôsobiť až jej praskanie.
Na jar sú najčastejšími alergénmi pele stromov a drevín, v lete sa zase typicky objavuje peľ, pochádzajúci z tráv. Na jeseň sa vyskytujú najmä pele z ambrózie, paliny a niektorých druhov burín. „Koncentráciu peľu v ovzduší výrazne ovplyvňuje počasie. Horúce, suché a veterné počasie napomáha šíreniu peľu. Naopak, dážď zráža peľ k zemi a znižuje riziko ťažkostí,“ informuje odborníčka.
Alergici by mali pravidelne sledovať peľové spravodajstvo a v čase maximálneho výskytu alergizujúceho peľu obmedziť pohyb v prírode. Pre minimalizovanie prejavov alergie je vhodné pri športových aktivitách v prírode používať peľové masky, dýchať viac nosom ako ústami a nezabúdať na ochranu očí športovými okuliarmi. Po návrate z prírody sa treba osprchovať, umyť si tvár a vlasy, pretože v nich sa zachytí najviac peľu. Tiež si vymeniť oblečenie. Vniknutiu peľu do vnútorného prostredia zabraňujú protipeľové sieťky a pomáhajú tiež čističky vzduchu. K zvládaniu alergickej nádchy prispieva zvýšená hygiena nosa vrátane jeho pravidelných preplachov. Pomáhajú aj prímorské a kúpeľné pobyty, rehabilitácia a terapia v jaskyniach.

Psychologička: Vyhorenie vzniká aj zo súcitu, ohrozuje pomáhajúce profesie
Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia.

Nové toalety pri Chate pod Rysmi začnú stavať v júni
Turistický klub Hikemates získal stavebné povolenie na výstavbu kompostovacích toaliet pri Chate pod Rysmi.

STVR: Rada v pondelok vypočuje kandidátov na generálneho riaditeľa
V pondelok (12. 5.) predpoludním o 10.00 h sa začne vypočutie kandidátov na generálneho riaditeľa STVR.

Nehoda štvorkolky si vyžiadala život 34-ročného muža
Dopravná nehoda štvorkolky, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v obci Papín v okrese Humenné, si vyžiadala život muža.

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve
Kým je predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Moskve, všetci dôležití európski lídri sa zúčastňujú na stretnutí v Kyjeve.