EÚ v súvislosti s COVID-19 poskytne makrofinančnú pomoc 10 partnerským štátom
- 14:48 22.04.2020
- Brusel

Európska komisia (EK) prijala v stredu návrh balíka makrofinančnej pomoci (MFA) vo výške tri miliardy eur pre desať predvstupových a susedských krajín, aby im pomohla obmedziť hospodársky pokles zapríčinený pandémiou nového koronavírusu.
Návrh je súčasťou stratégie „Team Europe“, ktorá má podobu masívnej a cielenej reakcie EÚ na podporu úsilia týchto krajín pri riešení pandémie a jej dosahov. Predstavuje zároveň dôležitý prejav solidarity EÚ v čase bezprecedentnej zdravotnej krízy.
V návrhu EK bola makrofinančná pomoc rozdelená nasledovne: Albánsko (180 miliónov eur), Bosna a Hercegovina (250 miliónov eur), Čierna Hora (60 miliónov eur), Gruzínsko (150 miliónov eur), Jordánsko (200 miliónov eur), Kosovo (100 miliónov eur), Moldavsko (100 miliónov eur), Severné Macedónsko (160 miliónov eur), Tunisko (600 miliónov eur) a Ukrajina (1,2 miliardy eur).
Výkonný podpredseda EK pre hospodárstvo, ktoré pracuje pre ľudí, Valdis Dombrovskis pri tejto príležitosti uviedol, že v čase koronakrízy je nevyhnutné udržať susedov EÚ „nad vodou“, aby bol celý región stabilný a treba im pomôcť zmierniť najhorší hospodársky dosah. „Krízové programy makrofinančnej pomoci pomôžu desiatim krajinám pri zabezpečovaní makroekonomickej stability a ochrane ich obyvateľov počas krízy,“ opísal situáciu.
Komisia vyzvala Európsky parlament a Radu EÚ, aby tento dôležitý balík rýchlo odsúhlasili. Po ich schválení návrhu je eurokomisia pripravená čo najrýchlejšie vyplatiť prvú splátku, čomu však bude predchádzať podpis memoranda o porozumení s každou partnerskou krajinou. Druhá splátka by sa mohla vyplatiť v štvrtom štvrťroku 2020 alebo v prvej polovici roku 2021 za predpokladu, že politické opatrenia, ktoré sú s ňou spojené, boli včas vykonané.
Finančné prostriedky makrofinančnej pomoci sa poskytnú na obdobie 12 mesiacov vo forme pôžičiek za veľmi výhodných podmienok, ktoré týmto krajinám pomôžu pokryť ich okamžité a naliehavé potreby financovania. Spolu s podporou Medzinárodného menového fondu (MMF) môžu tieto zdroje prispieť k posilneniu makroekonomickej stability a vytvoreniu priestoru, ktorý umožní prideliť zdroje na ochranu občanov a zmiernenie negatívnych sociálno-ekonomických dôsledkov pandémie nového koronavírusu.

Výluka vlakov medzi Popradom a Vydrníkom potrvá do piatkového večera
Výluka vlakovej dopravy v úseku Poprad-Tatry - Vydrník pre poškodený most v Poprade potrvá do piatkového večera.

ZSSK prijala po mimoriadnej udalosti v Poprade viaceré opatrenia
V súvislosti s mimoriadnou udalosťou v Poprade, poškodení mosta, ku ktorému došlo v stredu (14. 5.) v skorých ranných hodinách, Železničná spoločnosť Slovensko (ZSSK) prijala viaceré opatrenia s cieľom čo najviac uľahčiť ľuďom c

Mihók: Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči
Globálna politika a ekonomika sa nachádza v kŕči, v ešte horšom kŕči je Európa a v rámci nej EÚ, tvrdí predseda SOPK Peter Mihók.

Fico: Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády
Konsolidácia zostáva mimoriadnou prioritou súčasnej vlády. Uviedol to okrem iného na štvrtkovom zhromaždení delegátov Slovenskej obchodnej a priemyselnej komory predseda vlády Robert Fico.

KDH: Vláda nedostatočne rieši problémy rodín s bývaním či pracovnými možnosťami
Jedným z problémov krajiny je, že mladí ľudia odchádzajú za prácou do zahraničia, pripomína KDH.