Pandémia poškodí trh práce viac ako globálna recesia spred vyše 10 rokov
- 17:52 13.04.2020
- Ženeva

Kríza, ktorú spôsobila pandémia nového koronavírusu, má devastujúci vplyv na zamestnanosť vo svete.
Upozornila na to Medzinárodná organizácia práce (ILO), podľa ktorej viac ako miliarda pracujúcich je vystavená riziku zníženia mzdy alebo straty zamestnania.
Podľa špecializovanej agentúry OSN so sídlom v Ženeve súčasná pandémia poškodí trh práce oveľa viac ako globálna recesia spred vyše 10 rokov.
Generálny riaditeľ ILO Guy Ryder uviedol, že v rokoch 2008 - 2009 prišiel svet o približne 22 miliónov pracovných miest. Experti ILO odhadujú, že len v 2. štvrťroku tohto roka dôjde k strate zhruba 195 miliónov pracovných miest na celom svete.
Na ilustráciu, v USA sa za tri týždne do 4. apríla zaregistrovalo na úradoch práce viac ako 16 miliónov nových nezamestnaných.
„Je to úplná katastrofa. Domnievam sa však, že vo svete, v ktorom štyria z piatich pracujúcich žijú v krajinách úplne alebo čiastočne zablokovaných, by nemalo byť prekvapením, že sa pohybujeme v takýchto číslach,“ dodal.
Blokády spojené s pandémiou a cestovné obmedzenia v súčasnosti ovplyvňujú takmer 2,7 miliardy pracujúcich na celom svete, čo je zhruba 81 % celosvetovej pracovnej sily, uviedla agentúra vo svojej správe.
Z toho približne 1,25 miliardy ľudí (asi 38 % celosvetovej pracovnej sily) je obzvlášť zraniteľných. Pracujú v hoteloch, reštauráciách, maloobchode a spracovateľskom priemysle, kde došlo k drastickému poklesu produkcie.
Severná aj Južná Amerika a Európa majú najväčší podiel pracovníkov v týchto vysoko rizikových odvetviach a sú tak vystavenejšie šokom na trhu práce. No zároveň majú aj lepšie sociálne zabezpečenie. Na celom svete totiž pracujú až 2 miliardy ľudí v neformálnom sektore, najmä v rozvojových ekonomikách, a sú tak najohrozenejší.
Ryder vyzval krajiny, aby podnikli kroky na podporu svojich ekonomík a pomohli udržať pracovné miesta. Viaceré vlády už oznámili masívne balíky stimulov na podporu firiem a udržanie zamestnanosti.
Francúzsko a Nemecko zaviedli programy, ktoré firmám umožňujú radšej skrátiť pracovný čas namiesto znižovania počtu pracovných miest, a vlády doplácajú rozdiely v mzdách.
Aj Európska komisia sa zaviazala podporiť tieto iniciatívy a poskytne až 100 miliárd eur na podporu pracovného trhu. Okrem toho dočasne pozastavili platnosť prísnych fiškálnych pravidiel. Ministri financií bloku však v rámci dohody o záchrannom balíku za vyše 500 miliárd eur neschválili zavedenie tzv. koronabodov, teda spoločných dlhopisov eurozóny.
Mnohé firmy prinútili obmedzenia prejsť na tzv. vzdialenú prácu z domu prakticky cez noc. Šéf ILO bol však opatrný pri otázke, či táto kríza nezvratne zmení spôsob práce.
Podľa neho všetkých prekvapilo, keď sa ukázalo, do akej miery sú ľudia schopní pracovať digitálne, na diaľku. No domnieva sa tiež, že je otázne, či ľudia takto naozaj chcú pracovať, keďže práca je tiež sociálna záležitosť.

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur
Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí
Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho
Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky
Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie
Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.