• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 14.5.2025Meniny má Bonifác
16°Bratislava

Slovensko musí podľa Sulíka oživovať ekonomiku a uvoľňovať opatrenia

  • 15:28 05.04.2020
  • Bratislava
Slovensko musí podľa Sulíka oživovať ekonomiku a uvoľňovať opatrenia

Slovensko by malo pri dodržiavaní vysokých hygienických štandardov na ochranu pred šírením ochorenia COVID-19 zároveň postupne oživovať ekonomiku, napríklad uvoľňovaním zákazov predaja niektorých výrobkov.

Uviedol to v diskusnej relácii RTVS O 5 minút 12 minister hospodárstva Richard Sulík (SaS). Dlhodobé zatvorenie malých obchodov by podľa Sulíka viedlo k ich likvidácii a posilneniu trhovej pozície veľkoobchodných reťazcov. Exminister hospodárstva Peter Žiga (Smer-SD) označil uvoľňovanie obmedzení za predčasné.

Veľmi pozorne sledujeme situáciu a krok za krokom prijímame opatrenia, ktoré majú zmysel,“ povedal Sulík a pripomenul, že s otváraním niektorých predajní súbežne vláda sprísnila podmienky na predaj. „Ja som veľmi za to, aby sa v tom pokračovalo. Nevidím dôvod zatvárať kvetinárstva, keď je dovolené mať otvorené záhradkárske potreby. V tom musíme pokračovať, lebo inak si kompletne zruinujeme retailovú časť našej ekonomiky,“ povedal minister.

Žiga upozornil, že opatrenia novej vlády sa začnú prejavovať až po čase a sám by s uvoľňovaním reštrikcií počkal. „Všetky tie opatrenia sa začnú prejavovať až po dvoch až troch týždňoch, to znamená, že teraz nastáva situácia, že opatrenia novej vlády sa začnú prejavovať, či otvorenie napríklad farieb-lakov a kľúčovej služby je dobré riešenie alebo nie,“ uviedol Žiga.

Sulík oponoval, že súčasné čísla nárastu počtu chorých na COVID-19 nenaznačujú, že by sa vírus po otvorení niektorých obchodných prevádzok začal viac šíriť. Vláda podľa neho musí pokračovať v prijímaní konkrétnych, premyslených riešení, sprísňovať hygienické opatrenia a zároveň oživovať ekonomiku. „Najneskôr po Veľkej noci by sme mali ďalšiu časť predajní otvoriť,“ povedal minister.

Exminister hospodárstva Žiga si podobne ako zamestnávateľské zväzy myslí, že vláda by sa okrem pomoci pre zamestnancov a malé a stredné podniky mala viac zaoberať pomocou veľkým podnikom. „Pri tých opatreniach, ktoré sa týkajú malých a stredných podnikateľov mi chýbajú veľkí podnikatelia,“ povedal Žiga. Upozornil, že práve veľké podniky dávajú prácu malým a stredným podnikateľom.

Opatrenia cielené na pomoc veľkým firmám podľa Sulíka prichádzajú o niečo neskôr ako v západných krajinách aj pre striedanie vlády, no aj preto, že nákaza novým koronavírusom na Slovensko prišla neskôr ako do týchto krajín. Minister plánuje podporu firiem systémom štátnej podpory na udržanie pracovného miesta (kurzarbeit), no iba počas súčasnej mimoriadnej situácie. Za normálnych okolností pri bežnom poklese dopytu by však so štátnou podporou nesúhlasil, keďže ide o podnikateľské riziko každej firmy.

Opatrenia na podporu veľkých firiem budú podľa Sulíka stáť niekoľko miliárd eur, no minister dúfa, že sa ich podarí uhradiť z eurofondov. Prípadné zvýšenie štátneho deficitu pre riešenie krízy spôsobené novým koronavírusom je podľa neho druhoradé. Prioritou je podľa neho zdravie obyvateľov a naštartovanie ekonomiky.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur

Bratislavské letisko vlani hospodárilo so ziskom takmer 2,5 milióna eur

DNES - 20:15Ekonomické

Letisko M. R. Štefánika v Bratislave skončilo vlaňajší rok v zisku takmer 2,5 milióna eur.

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí

Matovič kritizoval návrh Tomáša na zvýšenie dôchodkov rodičom za výchovu detí

DNES - 16:41Ekonomické

Zrušený rodičovský dôchodok chce minister práce, sociálnych vecí a rodiny Erik Tomáš nahradiť novelou zákona o sociálnom poistení, ktorá má tento výpadok kompenzovať.

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho

SaS: Vláda by nemala zasahovať do druhého piliera a otvárať ho

DNES - 15:54Ekonomické

Druhý pilier nemá byť zdrojom peňazí potrebných pre konsolidáciu.

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky

Tomáš: Od roku 2026 by sa nemuseli rodičom starajúcim sa o deti znižovať dôchodky

DNES - 13:28Ekonomické

Obdobie, keď sa jeden z rodičov staral o dieťa na materskej, respektíve rodičovskej dovolenke, by sa malo započítavať do dôchodku.

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie

Generálny riaditeľ ŽSR Alexander Sako sa vzdal funkcie

DNES - 12:26Ekonomické

Generálny riaditeľ Železníc Slovenskej republiky Alexander Sako sa vzdal svojej funkcie.