Slovenskí väzni začali okrem rúšok začali šiť už aj ochranné overaly

Zbor väzenskej a justičnej stráže (ZVJS) sa rozhodol okrem výroby rúšok a montovania ochranných štítov začať aj so šitím ochranných overalov.
TASR o tom informovala hovorkyňa ZVJS Monika Kacvinská. „Výroba sa spúšťa práve dnes, pričom jej predchádzalo navrhnutie vhodného strihu a zabezpečovanie materiálu. Overaly zakryjú takmer celé telo, čím mechanicky zvyšujú ochranu najmä ľudí, u ktorých je veľká pravdepodobnosť, že prichádzajú do kontaktu s infikovanými. Práve preto sme sa rozhodli, že zhotovíme ochranné overaly primárne pre zdravotnícky personál a vodičov zdravotníckych vozidiel zboru,“ objasnila Kacvinská.
Ako ďalej uviedla, šitie overalov zabezpečuje ústav Nitra-Chrenová, ktorý do výroby momentálne zapojil tri odsúdené. Keďže ide úplne o nový typ výrobku, musia aj odsúdené nabrať skúsenosti s jeho výrobou. „Zatiaľ však predpokladáme, že za deň by mohli ušiť a skompletizovať každá po tri kusy overalov. Na základe prvotných výsledkov a požiadaviek je pravdepodobné, že postupne zapojíme do výroby aj ďalších odsúdených. Pripomíname, že súčasne v iných ústavoch aj naďalej intenzívne pokračuje výroba rúšok,“ povedala hovorkyňa.
Overaly sa šijú v troch veľkostiach zo stopercentnej bavlnenej tkaniny Domestic 145, ktorá je vhodná na opakované používanie, keďže sa dá prať na vysokých teplotách. Pre zvýšenie ochrany bude overal po dokončení naimpregnovaný. „V ústave Nitra-Chrenová predbežne plánujeme ušiť 100 kusov overalov. Ak sa však preukáže ďalšia potreba a nebudeme mať zabezpečené overaly od autorizovaných výrobcov, tak zvýšime produkciu v ústave Nitra-Chrenová a do výroby sa zapojí aj ústav v Dubnici nad Váhom, ktorý už tiež ušil svoj vzorový overal,“ dodala.
Slovenskí väzni vyrobili okrem toho za necelý mesiac už 100.000 ochranných rúšok, ktoré pomáhajú v boji proti nákaze novým koronavírusom. S prípravou produkcie začal ZVJS 27. februára. Samotná výroba rúšok, ktoré boli vrátane ZVJS prerozdelené medzi približne 100 odberateľov, sa začala 5. marca najskôr v dvoch ústavoch - Košice-Šaca a Banská Bystrica-Kráľová. Celkovo sa v súčasnosti na ich výrobe podieľa sedem ústavov, konkrétne Košice-Šaca, Banská Bystrica-Kráľová, Košice, Nitra-Chrenová, Želiezovce, Ružomberok a Dubnica nad Váhom. Do šitia rúšok sa na začiatku zapojilo 50 odsúdených, aktuálne na ich výrobe pracuje 122 väzňov.
Pred pár dňami väzni začali vyrábať už aj ochranné štíty. Tie sa aktuálne vyrábajú v troch ústavoch - v Hrnčiarovciach nad Parnou, Banskej Bystrici a Košice-Šaca. Sú prednostne určené pre pracovníkov v prvej línii, čiže zamestnancov nemocníc a uvažuje sa o vybavení napríklad vodičov hromadnej dopravy.

Pre časť krajiny vydali meteorologické výstrahy
Pre časť Slovenska platia výstrahy, do platnosti vstúpia už túto noc.

Na severe Slovenska horí rodinný dom
Na mieste zasahujú hasiči, hlásia odtiaľ zranenie.

Zvláštny jav po pandémii: U ľudí sa častejšie vyskytuje táto alergia
Počet alergikov na Slovensku pribúda. Imunológovia evidujú najmä tento typ.

Fico odcestoval do zahraničia, navštívi túto krajinu
Premiér sa v zahraničí bude rozprávať o prehĺbení bilaterálnych vzťahov a zvýšení hospodárskej výmeny.

Šaško: Výstavba nadzemnej časti národnej nemocnice prejde kontrolou ÚHP
Výstavba nadzemnej časti národnej nemocnice v bratislavských Vajnoroch prejde kontrolou Útvaru hodnoty za peniaze.