Ľuboša Blahu trestne stíhajú, môže za to fotografia na sociálnej sieti

Blaha je trestne stíhaný kvôli fotografii, ktorú zverejnil na Facebooku.
Vyšetrovateľ Národnej kriminálnej agentúry (NAKA) začal trestné stíhanie pre extrémistické trestné činy v súvislosti so statusom poslanca Národnej rady (NR) SR Ľuboša Blahu (Smer-SD). Na sociálnej sieti na to upozornil poslanec NR SR Ondrej Dostál (SaS). Blaha sa mal v decembri chváliť fotkou s červenou hviezdou, v ktorej je kosák a kladivo. Pre TASR uviedol, že ho na to oprávňuje rozsudok Európskeho súdu pre ľudské práva (ESĽP).
Hovorca prezídia Policajného zboru Michal Slivka potvrdil, že bolo začaté trestné stíhanie vo veci s tým, že nie je nikto obvinený. „Viac informácií k prebiehajúcemu vyšetrovaniu v súčasnosti nebudeme poskytovať,“ uzavrel.
„ESĽP už dávno rozhodol v prípade maďarského poslanca Vajnaia, že používanie tzv. komunistických symbolov, ako je červená hviezda, nemôže nikto označovať automaticky za extrémistické, pretože tieto symboly sú viacznačné, čiže majú viacero interpretácií,“ uviedol Blaha. Dodal, že symbol používajú bežne komunistické strany a odkázal aj na vlajku Rakúska. Konanie vyšetrovateľa považuje za zasahovanie do slobody slova a predvolebnej kampane, predvolaný na výsluch zatiaľ nebol.
Podľa uznesenia vyšetrovateľa, ktorého časť na sociálnej sieti zverejnil Dostál, bolo začaté trestné stíhanie pre zločin rozširovania extrémistického materiálu v súbehu s prečinom prejavovania sympatií k hnutiu smerujúcemu k potlačeniu základných práv a slobôd. Dostál to označil za dobrý deň pre priateľov slobody a ľudských práv.
Z uznesenia vyplýva, že ide o status, ktorý zverejnil Blaha 10. decembra minulého roku. Pri ňom sa nachádza fotka, na ktorej Blaha drží so vztýčenou päsťou vedľa predsedu Smeru-SD Roberta Fica červenú päťcípu hviezdu s kosákom a kladivom v strede. Podľa statusu malo ísť o Ficov narodeninový darček pre Blahu.

V Malej Fatre našli rastlinu, ktorá tam nemá čo robiť
Rastlina patrí k inváznym druhom.

SaS a KDH kritizovali štvrtkové zasadnutie Bezpečnostnej rady SR
Opozičné SaS a KDH kritizovali štvrtkové zasadnutie Bezpečnostnej rady SR. Šéf SaS Branislav Gröhling ho označil za frašku.

Šutaj Eštok: Polícia obvinila muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať Ficovi
Polícia obvinila z podnecovania muža s valaškou, ktorý sa mal vo videu vyhrážať premiérovi Robertovi Ficovi.

Z trhu sťahujú nebezpečné kreslo. Ak ho máte, nesmiete ho používať
Slovenská obchodná inšpekcia odporúča zákazníkom, aby kreslo vrátili v mieste predaja.