Som žena, tvrdí vojak Manning z kauzy Wikileaks
- 17:13 22.08.2013
- WASHINGTON

Americký vojak Bradley Manning, ktorého v stredu súd poslal na 35 rokov do väzenia za únik tajných dokumentov, sa považuje za ženu a chce preto vystupovať pod novým menom Chelsea Manningová.
Čerstvý odsúdenec to uviedol vo vyhlásení, ktoré vo štvrtok prečítali v prítomnosti jeho advokáta Davida Coombsa vo vysielaní televíznej stanice NBC.
Dvadsaťpäťročný Manning podľa Coombsa zámerne čakal s priznaním až do skončenia svojho procesu, aby neodvádzal pozornosť od jeho podstaty. Už počas neho však zazneli tvrdenia, že počas pôsobenia v Iraku musel zápasiť s "homosexualitou".
"Keďže vstupujem do novej etapy môjho života, chcem, aby všetci poznali moje skutočné ja," uvádza sa v zverejnenom vyhlásení. "Som Chelsea Manningová, som žena... Vzhľadom na to, ako sa cítim a ako som sa cítila už od detstva, chcem čo najskôr začať s hormonálnou terapiou." Doterajší muž však už teraz žiada svoje okolie, aby sa o ňom zmieňovalo pod novým menom a používalo zámená ženského rodu.
Vojenský tribunál na základni Fort Meade pri Washingtone v stredu rozhodol, že vojak uznaný vinným zo špionáže a ďalších zločinov strávi vo väzení 35 rokov. Následne by mal byť zbavený hodností a prepustený z armády. Očakáva sa, že väzenský trest si odpyká na základni Fort Leavenworth v Kansase, kde strávil väčšinu času po zadržaní v Iraku pred vyše troma rokmi. Advokát Coombs ešte v stredu potvrdil, že Manning požiada prezidenta Baracka Obamu o milosť. Predmetom ostro sledovaného procesu bolo zverejnenie tajných vojenských správ a depeší amerických diplomatov, ktoré Manning odovzdal skupine WikiLeaks.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde
Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA
Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva
Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne
Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.

Orbán 9. mája nepôjde ani do Moskvy, ani do Kyjeva
Predseda maďarskej vlády Viktor Orbán sa v piatok 9. mája nezúčastní na oslavách 80. výročia ukončenia druhej svetovej vojny v Moskve, a nepôjde ani do Kyjeva.