Akciu v Moldave polícia najprv označila ako represívnu

Júnová pátracia akcia v moldavskej osade Budulov bola v dokumente o nariadení najprv označená ako represívno-pátracia.
Slovo "represívno" bolo neskôr prečiarknuté perom, rovnako ako všetky rovnaké slová v tomto pokyne.
V liste pre mimovládnu organizáciu ETP - Slovensko centrum pre udržateľný rozvoj o tom informuje verejná ochrankyňa práv Jana Dubovcová, ktorá ukončila šetrenie jeho podania z 21. júna v súvislosti s policajným zásahom v rómskej osade v Moldave nad Bodvou.
Porušenie základných práv
Ombudsmanka konštatuje, že polícia porušila svojím postupom z 19. júna základné práva a slobody bližšie neurčenému počtu fyzických osôb, ktoré boli na mieste zásahu. Tiež porušili práva a slobody tým, ktorých policajti predviedli z osady na policajné oddelenie, aby tu preukázali ich totožnosť a ktorých tu zadržiavali na oddelení niekoľko hodín.
Ako v liste píše ombudsmanka, krajský policajný riaditeľ dodatočnú opravu pokynu vysvetlil tak, že spracovateľ listiny pracoval s neaktuálnymi dokumentmi a prišlo sa na to až po podpise pokynu. Podľa vyjadrení košických policajtov, akciu v Budulove a tiež v osade Drienovec podmienila zhoršená bezpečnostná situácia. Vychádzali pritom z monitoringu denných situačných správ o mimoriadnych udalostiach a o trestných činoch hlásených na území služobného obvodu. Z písomného stanoviska polície vyplýva, že akcia bola pátracou akciou, ktorej výlučným účelom bolo pátranie po osobách a veciach.
Kritika polície
Dubovcová tiež napísala mimoriadnu správu pre Národnú radu Slovenskej republiky, v ktorej kritizuje políciu, že pri plánovanej pátracej akcii nemali policajti vybavené príkazy na vstup do obydlia, respektíve na domovú prehliadku.
"Skutočnosť, že plánovanú pátraciu akciu po hľadaných osobách polícia naplánovala bez toho, aby disponovala príkazmi na vstup do obydlia a na domovú prehliadku, lebo ich zadováženie je pre nich ťažké, je takým vážnym nedostatkom, na ktorý musí verejný ochranca práv upozorniť," skonštatovala Dubovcová.
Podľa nej je nelogické, aby policajti vykonávali pátraciu akciu po osobách a veciach pred obydliami a nie v nich. Ministerstvo vnútra tvrdí, že na pátracie akcie sa nevybavuje vstup do obydlia. "Pri pátraní po hľadaných osobách sa nevyžaduje súhlas súdu, ani prokurátora tak, ako je to pri domových prehliadkach či prehľadávaní nebytových priestorov," uviedli pre agentúru SITA z ministerstva.
Predmetom ombudsmankinho skúmania bola policajná akcia z 19. júna v Moldave nad Bodvou na ulici Budulovská. Na akcii sa malo zúčastniť 63 policajtov, ktorí sa na miesto akcie dopravili na 23 služobných autách. Policajti boli vyzbrojení obuškami a paralyzérmi a mali so sebou aj policajných psov.
Na zásah upozornilo združenie ETP Slovensko s tým, že policajti vrátane kukláčov nechali po sebe desiatky zranených ľudí, medzi nimi aj deti. Podľa viacerých mimovládok boli použitá sila a prostriedky neprimerané. Policajný prezident Tibor Gašpar spolu s ministrom vnútra Robertom Kaliňákom označili informácie o zraneniach za prehnané, polopravdivé až nepravdivé.

Psychologička: Vyhorenie vzniká aj zo súcitu, ohrozuje pomáhajúce profesie
Syndróm vyhorenia je vždy spojený so záťažou zodpovednosti a výkonu, poznáme aj špecifické vyhorenie zo súcitu, ktorým trpia napríklad ošetrovatelia.

Nové toalety pri Chate pod Rysmi začnú stavať v júni
Turistický klub Hikemates získal stavebné povolenie na výstavbu kompostovacích toaliet pri Chate pod Rysmi.

STVR: Rada v pondelok vypočuje kandidátov na generálneho riaditeľa
V pondelok (12. 5.) predpoludním o 10.00 h sa začne vypočutie kandidátov na generálneho riaditeľa STVR.

Nehoda štvorkolky si vyžiadala život 34-ročného muža
Dopravná nehoda štvorkolky, ku ktorej došlo v sobotu popoludní v obci Papín v okrese Humenné, si vyžiadala život muža.

Šimečka: Všetci dôležití európski lídri sú v Kyjeve, R. Fico v Moskve
Kým je predseda vlády SR Robert Fico (Smer-SD) v Moskve, všetci dôležití európski lídri sa zúčastňujú na stretnutí v Kyjeve.