Merkelová: Na konferencii o Líbyi padla dohoda o dodržiavaní zbrojného embarga
- 20:08 19.01.2020
- Berlín

Účastníci nedeľňajšej medzinárodnej konferencie o Líbyi v Berlíne sa dohodli na dodržiavaní zbrojného embarga a jeho prísnejšej kontrole, oznámila nemecká kancelárka Angela Merkelová.
Účastníci summitu sa dohodli aj na tom, že nebudú poskytovať ďalšiu vojenskú podporu bojujúcim stranám v Líbyi, kým tam trvá prímerie, uviedla Merkelová po približne štvorhodinovej konferencii.
Ako poznamenala agentúra AP, Nemecko v nedeľu spojilo kľúčových aktérov dlhotrvajúcej líbyjskej občianskej vojny s cieľom obmedziť zahraničné vojenské zásahy, upevniť prímerie a pomôcť obnoviť politický proces, aby sa zastavil chaos v tomto severoafrickom štáte.
Nemecká kancelárka privítala na summite lídrov 11 krajín (mimo Líbye), ako aj zástupcov OSN, Európskej únie, Africkej únie a Ligy arabských štátov.
Na konferencii sa zúčastnili napríklad ruský prezident Vladimir Putin, turecký prezident Recep Tayyip Erdogan, francúzsky prezident Emmanuel Macron, taliansky premiér Giuseppe Conte, britský premiér Boris Johnson a minister zahraničných vecí USA Mike Pompeo.
Do Berlína prišli aj kľúčoví rivali - šéf líbyjskej medzinárodne uznanej vlády Fájiz Sarrádž a veliteľ Líbyjskej národnej armády (LNA) Chalífa Haftar.
Merkelová a jej minister zahraničných vecí Heiko Maas sa pred začiatkom summitu stretli s oboma mužmi. Na skupinovej fotografii na začiatku konferencie sa však dvojica neobjavila a ďalšie podrobnosti o ich účasti neboli bezprostredne známe.
Podľa agentúry DPA sa delegácia líbyjskej medzinárodne uznanej vlády odmietla stretnúť s Haftarom.
Účasť Haftara a Sarrádža na summite nebola spočiatku plánovaná, ale Nemecko zmenilo svoje rozhodnutie po tom, ako „Rusko a ďalší hráči na tom trvali“, uviedol týždenník Der Spiegel.
Haftar bojuje proti Sarrádžovej vláde sídliacej v metropole Tripolis a podporuje konkurenčnú vládu sídliacu v Tobruku na východe krajiny.
V Líbyi vypukol chaos po povstaní z roku 2011, ktoré leteckými údermi podporilo aj NATO. Viedlo k pádu režimu Muammara Kaddáfího i jeho smrti.

Rozsudok v prípade Pfizergate podľa analytika vytvára dôležitý precedens pre celú EÚ
Stredajšie rozhodnutie Súdneho dvora Európskej únie o pochybení Európskej komisie predstavuje dôležitý precedens pre celú EÚ.

Szijjártó vyzval EK na zverejnenie komunikácie Von der Leyenovej s Pfizerom
Podľa stredajšieho rozsudku EK pochybila, keď odmietla zverejniť textové správy medzi šéfkou EK a Albertom Bourlom.

Pápež navrhol sprostredkovanie rokovaní medzi krajinami vo vojne
Pápež Lev XIV v stredu ponúkol sprostredkovanie rokovaní medzi lídrami krajín, ktoré sú vo vojne. Podľa svojich slov vynaloží „všetko úsilie, aby tento mier presadil“.

Jadrové zbrane vám nepridajú na bezpečnosti, odkazuje Kremeľ Macronovi
Moskva v stredu kritizovala možnosť nasadenia francúzskych bojových lietadiel vyzbrojených jadrovými zbraňami v ostatných štátoch Európskej únie.

Sikorski: USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve
USA majú romániky s inými časťami sveta, ale s Európou sú v manželstve. Vyhlásil to v stredu počas konferencie Impact v Poznani poľský minister zahraničných vecí Radoslaw Sikorski.