Nadácii otvorenej spoločnosti v Budapešti sa Orbán vyhrážal
- 6:09 15.01.2020
- Budapešť

Maďarská vládna strana Fidesz v utorok vyhlásila, že trvá na zachovaní zákona, ktorým reguluje otázku zahraničného financovania občianskych organizácií.
Medzinárodná centrála Nadácií otvorenej spoločnosti (OSF) so sídlom v Budapešti sa musela presťahovať do Berlína, pretože vyjadrenia premiéra Viktora Orbána spred dvoch rokov vnímala ako vyhrážku. Informovala o tom v utorok internetová stránka opozičnej rozhlasovej stanice Klubrádió s odvolaním sa na hovorcu tejto centrály Csabu Csontosa.
Podľa hovorcu v tom období v Maďarsku rezonovali viackrát verejné vyhrážky voči „Sorosovým žoldnierom“. „Dalo sa to vnímať aj ako rétorický zvrat, ale v OSF sme to nemohli považovať za bluf, pretože predseda vlády nemôže hovoriť iba tak do vetra,“ dodal Csontos.
Situácia v druhej polovici 2017 už bola podľa jeho slov veľmi napätá, mnohí kolegovia z OSF vnímali kampaň Orbánovej vlády - množstvo útočných vyjadrení a rozhovorov v médiách, ale aj protisorosovskú bilbordovú kampaň - ako psychologickú vojnu.
Šéf OSF Patrick Gaspard 10. januára v rozhovore pre francúzsky denník Le Mond povedal, že Orbán sa otvorene vyhrážal nasadením tajných služieb, preto v takejto situácii museli aj v záujme svojich zamestnancov urobiť opatrenia.
Budapeštiansku centrálu OSF presťahovali do nemeckého hlavného mesta v máji 2018.
Maďarská vládna strana Fidesz v utorok vyhlásila, že trvá na zachovaní zákona, ktorým reguluje otázku zahraničného financovania občianskych organizácií. V reakcii na správu generálneho advokáta Súdneho dvora Európskej únie Manuela Camposa Sáncheza-Bordonu to v uviedol Fidesz vo vyhlásení zverejnenom agentúrou MTI.
Generálny advokát vo svojom odporúčaní pre sudcov uvedeného súdu v utorok uviedol, že obmedzenia zahraničného financovania občianskych organizácií, ktoré zaviedla maďarská vláda, sú v rozpore s právom Únie. Podľa advokáta tieto obmedzenia porušujú slobodu voľného pohybu kapitálu a viaceré základné práva.
Napriek postoju Sáncheza-Bordonu Fidesz trvá na zachovaní kritizovanej právnej normy. „Tá slúži bezpečnosti Maďarska a prispieva k transparentnosti promigračných organizácií financovaných Sorosom,“ píše sa v dokumente maďarskej vládnej strany, podľa ktorej cieľom zákona je, aby Maďari vedeli, ktoré občianske organizácie dostávajú významnú finančnú podporu zo zahraničia.
Maďarsko prijalo v roku 2017 zákon zameraný na zabezpečenie transparentnosti činnosti občianskych organizácií, ktoré prijímajú dary zo zahraničia.
Európska komisia, ktorá v tejto veci vedie na Súdnom dvore EÚ voči Maďarsku právne konanie, tvrdí, že predmetný zákon porušuje slobodu voľného pohybu kapitálu, ako aj viacero práv chránených Chartou základných práv EÚ - právo na súkromie, na ochranu osobných údajov a tiež slobodu združovania.

Hlavného prokurátora ICC vyšetrujú za údajné obťažovanie, dočasne rezignoval
Hlavný prokurátor Medzinárodného trestného súdu Karim Khan sa vzhľadom na prebiehajúce vyšetrovanie údajného sexuálneho obťažovania rozhodol až do jeho ukončenia rezignovať na svoju funkciu.

Rubio: Zabíjanie na Ukrajine sa musí zastaviť
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v piatok vyzval na ukončenie „krviprelievania“ na Ukrajine ešte pred začatím priamych rokovaní delegácií Moskvy a Kyjeva v tureckom Istanbule.

Trump: Irán obdržal americký návrh o jadrovej dohode, musí konať rýchlo
Prezident Spojených štátov Donald Trump uviedol, že Irán dostal americký návrh v súvislosti s rokovaniami o jeho jadrovom programe. Podľa Trumpa by mal Teherán dohodu urýchlene prijať, inak „sa stane niečo zlé“.

Von der Leyenová prisľúbila, že Európa bude zvyšovať tlak na Putina, kým neuzavrie mier
Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok prisľúbila, že Európa „bude zvyšovať tlak“ na ruského prezidenta Vladimira Putina, až kým nepristúpi na mier.