• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Piatok, 16.5.2025Meniny má Svetozár
15°Bratislava

"Miešač" metanolu neuspel s odvolaním proti doživotnému trestu

  • 13:45 10.01.2020
  • Praha
"Miešač" metanolu neuspel s odvolaním proti doživotnému trestu

Ústavný súd potvrdil pôvodný doživotný trest, proti ktorému odsúdený namietal.

Český Ústavný súd (ÚS) zamietol sťažnosť Tomáša Křepelu, ktorý sa podieľal na miešaní smrtiaceho alkoholu obsahujúceho metanol. Potvrdil pôvodný doživotný trest, proti ktorému odsúdený namietal, informoval v piatok server Novinky.cz.

Křepela bol jednou z hlavných postáv takzvanej metanolovej aféry, ktorá Českom otriasla v roku 2012. Po konzumácii kontaminovaného alkoholu vtedy zomreli desiatky ľudí a mnohí ďalší sa priotrávili.

Vo svojej sťažnosti predloženej ÚS poukazoval Křepela na viacero údajných pochybení, ktorého sa v jeho prípade mali dopustiť justičné orgány. Súd však jeho argumenty v decembri odmietol ako zjavne neopodstatnené a už predtým vyriešené inými súdmi.

Odsúdený sa okrem iného sťažoval na to, že počas súdnych pojednávaní nemohol nerušene hovoriť. Namietal aj voči údajnému porušeniu práva na zákonného sudcu a poukazoval na údajné chyby pri odbere vzoriek kontaminovaného alkoholu.

Spolu s Křepelom bol na doživotie odsúdený aj ďalší „miešač“ metanolu, Slovák Rudolf Fian. Obaja boli usvedčení z trestného činu všeobecného ohrozenia. Text právoplatného rozsudku spomína najmenej 117 otrávených ľudí, z ktorých najmenej 38 zomrelo.

Obaja muži sa už pokúšali dosiahnuť zmiernenie trestu u Najvyššieho súdu ČR, avšak neuspeli. Ústavná sťažnosť tak bola v tomto smere ich poslednou možnosťou. Fianovo odvolanie ÚS zamietol už vlani v júni.

Křepela podľa súdu v roku 2012 zaobstaral 5000 litrov metylalkoholu a pomohol Fianovi namiešať 10.000 litrov kontaminovanej zmesi, ktorá obsahovala i bežný etanol. Ďalšie osoby sa potom podieľali na distribúcii smrtiaceho „koktailu“ po celej ČR. Aféra prepukla v septembri 2012, keď v Havířove zomrel prvý otrávený človek.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Trump: Irán obdržal americký návrh o jadrovej dohode, musí konať rýchlo

Trump: Irán obdržal americký návrh o jadrovej dohode, musí konať rýchlo

DNES - 13:50Zahraničné

Prezident Spojených štátov Donald Trump uviedol, že Irán dostal americký návrh v súvislosti s rokovaniami o jeho jadrovom programe. Podľa Trumpa by mal Teherán dohodu urýchlene prijať, inak „sa stane niečo zlé“.

Von der Leyenová prisľúbila, že Európa bude zvyšovať tlak na Putina, kým neuzavrie mier

Von der Leyenová prisľúbila, že Európa bude zvyšovať tlak na Putina, kým neuzavrie mier

DNES - 12:53Zahraničné

Predsedníčka Európskej komisie Ursula von der Leyenová v piatok prisľúbila, že Európa „bude zvyšovať tlak“ na ruského prezidenta Vladimira Putina, až kým nepristúpi na mier.

Pápež Lev XIV. zdôraznil, že rodina je založená na zväzku medzi mužom a ženou

Pápež Lev XIV. zdôraznil, že rodina je založená na zväzku medzi mužom a ženou

DNES - 11:51Zahraničné

Pápež Lev XIV. v piatok na stretnutí s členmi diplomatického zboru akreditovanými pri Svätej stolici povedal, že rodina je založená na „stabilnom zväzku medzi mužom a ženou“.

Trump sa chce stretnúť s Putinom a vyriešiť krízu v Pásme Gazy

Trump sa chce stretnúť s Putinom a vyriešiť krízu v Pásme Gazy

DNES - 11:26Zahraničné

Americký prezident Donald Trump v piatok na záver svojej návštevy krajín Blízkeho východu oznámil, že by sa rád čo najskôr stretol s ruským prezidentom Vladimirom Putinom.

Jermak: Prioritou Ukrajiny na rokovaniach s Ruskom je bezpodmienečné prímerie

Jermak: Prioritou Ukrajiny na rokovaniach s Ruskom je bezpodmienečné prímerie

DNES - 11:13Zahraničné

Andrij Jermak na sociálnej sieti Telegram informoval, že prioritou ukrajinskej delegácie na piatkových rokovaniach s Ruskom v Istanbule bude dohodnúť bezpodmienečné prímerie.