Trump stráca v Európe popularitu, Slováci najviac dôverujú Putinovi
- 19:41 08.01.2020
- Washington

Dôveru americkému prezidentovi vyjadrilo len 29 percent opýtaných mimo územia Spojených štátov. Putinovi zas dôveruje až 49 percent Slovákov.
Amerického prezidenta Donalda Trumpa vníma verejnosť v mnohých krajinách negatívne, avšak obraz samotných Spojených štátov je globálne priaznivý. Vyplýva to z prieskumu verejnej mienky inštitútu Pew Research Center, z ktorého údaje prevzala v stredu agentúra AFP.
Až 64 percent opýtaných mimo územia Spojených štátov nedôveruje Trumpovi v tom, že bude robiť správnu zahraničnú politiku, zatiaľ čo dôveru mu vyjadrilo iba 29 percent respondentov.
Prieskum - uskutočnený od mája do októbra minulého roka v 33 krajinách na vzorke 37.000 respondentov - ukázal, že Trump je obzvlášť nepopulárny v západnej Európe.
V Nemecku Trumpovi dôveruje iba 13 percent opýtaných, vo Švédsku 18 percent, vo Francúzsku 20 percent, v Španielsku 21 percent, v Holandsku a Grécku 25 percent a v Británii 32 percent.
Z prieskumu taktiež vyplýva, že v Rusku americkému prezidentovi dôveruje 20 percent opýtaných, kým v Mexiku Trumpovmu úsudku nedôveruje až 89 percent.
V niektorých krajinách má Trump podporu verejnosti: v Indii (56 percent), Nigérii (58 percent), Keni (65 percent), Izraeli (71 percent) a na Filipínach (77 percent).
Ľudia v prieskume hodnotili aj ďalších svetových lídrov. Najviac opýtaných - 46 percent - dôveruje nemeckej kancelárke Angele Merkelovej, francúzskemu prezidentovi Emmanuelovi Macronovi 41 percent, ruskému prezidentovi Vladimirovi Putinovi 33 percent a čínskemu prezidentovi Si Ťin-pchingovi iba 28 percent.
U slovenských respondentov najmenšiu podporu (20 percent) získal čínsky prezident, Trumpovi dôveruje 34 percent opýtaných, Merkelovej 37 percent, Macronovi 44 percent a Putinovi 49 percent.
Celkový postoj k Spojeným štátom je však priaznivý, uvádza sa v prieskume inštitútu Pew Research Center.
Spojené štáty v rámci Európy najpozitívnejšie zhodnotili obyvatelia Poľska (79 percent), nasledujú obyvatelia Litvy (70 percent) a Maďarska (66 percent). Najmenej priaznivo Spojené štáty v Európe vnímajú v Holandsku (46 percent), vo Švédsku (45 percent) a Nemecku (39 percent).

Erdogan vyzval Rusko a Ukrajinu, aby pokračovali v dialógu
Turecký prezident Recep Tayyip Erdogan vyzval vo štvrtok Rusko a Ukrajinu, aby pokračovali v mierových rozhovoroch.

Merz: Európa je v prípade potreby pripravená bojovať za slobodu a demokraciu
Nemecký kancelár Friedrich Merz vo štvrtok vyhlásil, že Európa je pripravená bojovať, ak to bude potrebné, za svoje základné hodnoty, ktorými sú sloboda a demokracia.

Von der Leyenová si prevzala Cenu Karola Veľkého
Predsedníčka Európskej komisie (EK) Ursula von der Leyenová (66) si vo štvrtok v nemeckom Aachene prevzala Cenu Karola Veľkého.

Najvyšší súd v Brne potvrdil väzenie pre Slováka, ktorý zhodil turistu z hradieb
Slovák Daniel Madarász, ktorého Krajský súd v Brne vlani odsúdil na 10,5 roka väzenia za to, že zhodil nemeckého turistu z hradieb Špilberka, neuspel s odvolaním na Najvyššom súde.

Peking označil rozhodnutie USA odobrať víza čínskym študentom za bezdôvodné
Peking vo štvrtok kritizoval rozhodnutie Spojených štátov o odobraní víz čínskym študentom a podal proti nemu sťažnosť.