• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Utorok, 27.2.2024Meniny má Alexander
Bratislava

Okupácia ČSSR bola veľkou katastrofou, pripomenul A. Srholec

  • 15:22 21.08.2013
  • BRATISLAVA
Okupácia ČSSR bola veľkou katastrofou, pripomenul A. Srholec

Je dôležité pripomínať si aj po 45 rokoch okupáciu Československa vojskami Varšavskej zmluvy, pretože pre obyvateľov krajiny to bola veľká katastrofa.

Na pietnej spomienke v Bratislave venovanej obetiam 21. augusta 1968 to v stredu vyhlásil predseda Konfederácie politických väzňov Slovenska Anton Srholec.

August 1968 v bratislavských uliciach zachytený fotografom Jánom Lörinczom

"Pred 45 rokmi bol komunizmus uprostred svojho rozpadu, mal polčas svojho rozpadu a vtedy sme boli na križovatke. Keby ten proces transformácie socializmu s ľudskou tvárou na demokraciu pokračoval, tak u nás by skončil komunizmus ako v iných západných krajinách, kde boli silné komunistické strany – v Taliansku, vo Francúzsku, v Rakúsku," povedal Srholec agentúre SITA.

Pietnu spomienku organizovala Konfederácia politických väzňov Slovenska. Klásť vence k pamätnej tabuli venovanej obetiam 21. augusta 1968, ktorá je na budove Právnickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave, však prišli aj viacerí politici z KDH, SDKÚ a OĽaNO.

S príhovorom vystúpil predseda SDKÚ-DS Pavol Frešo, poslanec za KDH Pavol Hrušovský, vence kládol aj Ján Čarnogurský. Anton Srholec si nemyslí, že by to bolo súčasťou ich predvolebnej kampane. "V týchto veciach pri oslavách historických udalostí predvolebná kampaň nič neznamená. Tu sa vraciame k minulosti, pripomíname si ju preto, aby sa to viac neopakovalo. Oni si svoju kampaň môžu robiť kde chcú, ale toto podľa mňa nemá s kampaňou nič spoločné. Tu ide o to, aby si pripomenuli udalosť, ktorá nás hlboko poznačila, ktorá sa nemala stať," hovorí Srholec.

V noci z 20. na 21. augusta 1968 vtrhli vojská Varšavskej zmluvy bez Rumunska do Československej socialistickej republiky. Jednotky Poľska, Maďarska, Bulharska a NDR sa neskôr stiahli, no ZSSR rozmiestnil svoje vojská na území ČSSR. Sovietske vojská sa stiahli až v roku 1991. Nádeje vkladané do obrodného demokratizačného procesu v komunistickej strane a spoločnosti boli okupáciou zmarené a nastúpila politika normalizácie. Okupácia si vyžiadala desiatky mŕtvych a stovky zranených. Československá vláda zaznamenala v septembri 1968 od 21. augusta do 3. septembra 72 mŕtvych, napokon ich priznala 90. Počty zranených sa líšili.

Zdroj: WEBNOVINY
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Zomrela obľúbená moderátorka a logopedička

Zomrela obľúbená moderátorka a logopedička

VČERA - 22:04Domáce

Vo veku 47 rokov zomrela televízna moderátorka a logopedička.

Meteorológovia varujú pred povodňou a silným vetrom

Meteorológovia varujú pred povodňou a silným vetrom

VČERA - 21:04Domáce

SHMÚ upozorňuje na vietor na horách aj hrozbu povodní.

Lidl chystá výraznú zmenu. Na toto sa pripravte pri pokladniach

Lidl chystá výraznú zmenu. Na toto sa pripravte pri pokladniach

VČERA - 20:56Domáce

Obchodný reťazec Lidl skúša nový predajný model. Testovanie prebieha nielen v zahraničí.

Prezidentka SR zablahoželala novozvolenému prezidentovi Maďarska

Prezidentka SR zablahoželala novozvolenému prezidentovi Maďarska

VČERA - 20:16Domáce

Maďarský parlament v pondelok podvečer zvolil za nového prezidenta doterajšieho predsedu Ústavného súdu Tamása Sulyoka. Prezidentka SR Zuzana Čaputová mu na sociálnej sieti X zablahoželala k zvoleniu.

Ministerstvo školstva má stratégiu na zlepšenie duševného zdravia detí a mládeže

Ministerstvo školstva má stratégiu na zlepšenie duševného zdravia detí a mládeže

VČERA - 17:52Domáce

Ministerstvo školstva, výskumu, vývoja a mládeže SR chce zlepšiť duševné zdravie detí a mládeže.