Úspech Johnsonovej brexitovej dohody je nepravdepodobný
- 7:07 19.10.2019
- Londýn

Návrh dohody britského premiéra Borisa Johnsona o odchode Spojeného kráľovstva z Európskej únie má len veľmi malú šancu uspieť v sobotňajšom hlasovaní britského parlamentu.
Pre TASR to uviedol zástupca riaditeľa britského think-tanku "The UK in a Changing Europe" a profesor politológie Simon Usherwood.
Šancu na úspech dohody v parlamente podľa profesora znižujú odmietavé reakcie vlády severoírskych unionistov.
„Johnson by preto musel nájsť dostatočný počet hlasov od rebelov z opozičnej Labouristickej strany,“ povedal Usherwood. Verejne by sa tak vyhranili voči svojmu vodcovi Jeremymu Corbynovi, podľa ktorého je tento návrh ešte horší ako dohoda bývalej premiérky Theresy Mayovej - a najlepším riešením je vyhlásenie druhého referenda.
Podľa Usherwooda je však takáto možnosť skôr nepravdepodobná: „Podpora dohody, ktorá by Johnsonovi silno nahrala v kampani, je (pre opozíciu) nešťastným rozhodnutím vzhľadom na vysokú pravdepodobnosť parlamentných volieb.“
Johnsonov návrh dohody o brexite sa zásadne líši od vyrokovanej dohody Theresy Mayovej najmä v otázke tzv. írskej poistky, ktorá má zamedziť obnoveniu kontrol na hranici medzi Írskou republikou a Severným Írskom. Tú premiér zrušil a nahradil návrhom colnej hranice v Írskom mori. Toto more oddeľuje ostrovy Írsko a Veľká Británia.
„To, samozrejme, predstavuje problém pre firmy zo Severného Írska, najmä tie, ktoré dovážajú tovar a poľnohospodárske produkty do Anglicka, Škótska a Walesu,“ povedal pre TASR profesor ekonómie a politológie na londýnskej univerzite King's College Jonathan Portes. Podľa neho práve preto severoírski unionisti odmietajú návrh podporiť.
Naskytuje sa však aj možnosť, že parlament v sobotu hlasovať vôbec nebude. Po piatkovom úspešnom prijatí tzv. Letwinovho dodatku podľa profesora Usherwooda naberá táto situácia na pravdepodobnosti. Znamenalo by to, že Británia by musela požiadať EÚ o odklad brexitu do 31. januára 2020. Rovnaký scenár by nastal, ak by poslanci návrh dohody odmietli.

Peking označil rozhodnutie USA odobrať víza čínskym študentom za bezdôvodné
Peking vo štvrtok kritizoval rozhodnutie Spojených štátov o odobraní víz čínskym študentom a podal proti nemu sťažnosť.

Návštevníci poškodzujú mincami v trhlinách Obrov chodník, pamiatku UNESCO
Turisti poškodzujú prírodný čadičový útvar Obrov chodník v Severnom Írsku, pretože do skalných puklín vkladajú mince. Ich korózia zafarbuje skaly a prispieva k erózii.

Na juhovýchode Južnej Kórey sa zrútilo námorné hliadkovacie lietadlo
V meste Pchohang na východnom pobreží Južnej Kórey sa zrútilo hliadkovacie lietadlo P-3 juhokórejských námorných síl so štyrmi ľuďmi na palube, informovala vo štvrtok tamojšia vláda.

Pri Neapole našli telo 14-ročného dievčaťa, zavraždil ju expriateľ
Mŕtve telo 14-ročného dievčaťa, ktoré zavraždil jej bývalý partner, sa našlo v noci na stredu pri Neapole.

Rubio: USA začnú odoberať víza čínskym študentom
Americký minister zahraničných vecí Marco Rubio v stredu oznámil, že Spojené štáty začnú odoberať víza čínskym študentom.