• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Štvrtok, 17.10.2019Meniny má Hedviga
Bratislava

Zastavenie stíhania Babiša v kauze Čapí hnízdo nadobudlo právoplatnosť

  • 14:08 18.09.2019
  • Praha
Zastavenie stíhania Babiša v kauze Čapí hnízdo nadobudlo právoplatnosť

Rozhodnutie o zastavení stíhania českého premiéra Andreja Babiša a jeho blízkych v kauze Čapí hnízdo nadobudlo právoplatnosť. Informovala o tom v stredu česká spravodajská televízia ČT24.

Proti rozhodnutiu Mestského štátneho zastupiteľstva (prokuratúry) v Prahe nikto nepodal sťažnosť. Začína tak plynúť trojmesačná lehota, v ktorej môžu predmetné rozhodnutie preskúmať pražská vrchná štátna zástupkyňa Lenka Bradáčová alebo najvyšší štátny zástupca ČR Pavel Zeman.

Môžem potvrdiť, že v tejto chvíli nebol doručený žiadny opravný prostriedok,“ povedal v utorok popoludní hovorca pražských žalobcov Aleš Cimbala. Sťažnosť nedorazila neskôr ani poštou. To znamená, že zastavenie trestného stíhania šiestich obvinených v kauze Čapí hnízdo je právoplatné, uviedla televízia ČT24.

Uznesenie o zastavení stíhania ešte po nadobudnutí právoplatnosti posúdi vrchné štátne zastupiteľstvo v Prahe, ktoré dohliada na prácu pražského mestského zastupiteľstva.

Konečné slovo ale bude mať najvyšší žalobca Pavel Zeman. Ten jediný môže uznesenie zrušiť, pokiaľ by bolo v rozpore so zákonom. Rozhodnutie musí prijať do troch mesiacov. Čas na to tak zrejme bude mať do polovice decembra.

Vedúci Mestského štátneho zastupiteľstva (prokuratúry) v Prahe Martin Erazím 13. septembra oznámil, že v kauze podozrenia z dotačného podvodu v súvislosti s farmou Čapí hnízdo zastavil stíhanie všetkých osôb vrátane premiéra Babiša, ktorý vinu v kauze dlhodobo odmieta.

Spor sa týkal toho, či mala farma Čapí hnízdo v stredných Čechách nárok na 50-miliónovú dotáciu z prostriedkov EÚ, respektíve či bola malým alebo stredným podnikom, ktorý mohol o takúto dotáciu žiadať. Podľa šéfa pražských žalobcov Erazíma ním farma bola, justícia EÚ okrem toho takéto podniky vymedzila až dlho po čerpaní tejto dotácie.

Kauzu Čapí hnízdo skúmali české orgány od konca roku 2015. Babiša vydala Poslanecká snemovňa opakovane na trestné stíhanie. Okrem Babiša čelili stíhaniu aj jeho manželka Monika, dcéra Adriana Bobeková, švagor Martin Herodes, ako aj bývalí členovia spoločnosti Čapí hnízdo Jana Mayerová a Josef Nenadál.

Zdieľať tento článok na Facebooku
Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
USA sú pripravené uvaliť na Turecko ďalšie sankcie

USA sú pripravené uvaliť na Turecko ďalšie sankcie

DNES - 8:47Zahraničné

Spojené štáty uvalia na Turecko ďalšie ekonomické sankcie, ak Ankara nezastaví bojové operácie, ktoré na severe Sýrie vedú turecké jednotky. Informovala o tom v stredu agentúra AFP s odvolaním sa na vyhlásenie amerického ministerstva fina

Filipíny zasiahlo silné zemetrasenie, hlásia štyri obete vrátane troch detí

Filipíny zasiahlo silné zemetrasenie, hlásia štyri obete vrátane troch detí

DNES - 7:59Zahraničné

Silné zemetrasenie má už štyri obete vrátane troch detí.

Trump: Kurdská PKK je asi horšia teroristická skupina ako Islamský štát

Trump: Kurdská PKK je asi horšia teroristická skupina ako Islamský štát

DNES - 6:36Zahraničné

Trump čelí tvrdej kritike za to, že dal de facto zelenú pre útok Turecka na severovýchod Sýrie.

Zemana hospitalizujú v pražskej vojenskej nemocnici

Zemana hospitalizujú v pražskej vojenskej nemocnici

VČERA - 19:37Zahraničné

Špekulácie o zdraví 75-ročného lídra sa objavujú v posledných rokoch pravidelne v súvislosti s prezidentovou neistou chôdzou. Do popredia záujmu sa Zemanovo zdravie dostalo pred jeho druhým zvolením v roku 2018.

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ výrazne stúpol

Počet migrantov prichádzajúcich do EÚ výrazne stúpol

VČERA - 16:45Zahraničné

Európska agentúra pre pohraničnú a pobrežnú stráž (Frontex) v stredu oznámila, že počet ilegálnych migrantov prichádzajúcich do krajín Európskej únie z Turecka sa za uplynulý mesiac výrazne zvýšil.