• Články
  • Internet
  • Mapy
  • Recepty
Streda, 7.5.2025Meniny má Monika
Bratislava

Seehofer: Nemecko a Francúzsko prijmú po 25 percent utečencov z Talianska

  • 7:38 14.09.2019
  • Berlín
Seehofer: Nemecko a Francúzsko prijmú po 25 percent utečencov z Talianska

S cieľom pomôcť novej talianskej vláde a dosiahnuť pokrok v rozdeľovaní utečencov v Európskej únii chce nemecká a vláda prijať každého štvrtého utečenca, ktorý bol zachránený v Stredozemnom mori a následne prevezený do Talianska.

Ujať sa ďalších 25 percent týchto migrantov je ochotné aj Francúzsko, povedal v piatok v rozhovore pre denník Süddeutsche Zeitung nemecký minister vnútra Horst Seehofer z Kresťanskosociálnej únie (CSU) s tým, že tento návrh má byť predložený na stretnutí ministrov vnútra EÚ, ktoré sa uskutoční 23. septembra na Malte a v októbri sa ním bude zaoberať summit EÚ.

Vždy som hovoril, že naša migračná politika je tiež humánna. Nikoho nenecháme, aby sa utopil,“ povedal Seehofer. Dodal, že rozhovory stále prebiehajú, „ale ak všetko zostane tak, ako sa dohodlo, môžeme prevziať 25 percent tých, ktorí boli zachránení na mori“ pri brehoch Talianska. „Naša migračná politika to zvládne,“ konštatoval Seehofer.

Ním pôvodne presadzované riešenie v podobe umiestňovania zachránených utečencov na tzv. vyloďovacie plošiny v severnej Afrike, kde by prebehlo azylové konanie, momentálne nie je na stole. „Je potrebné, aby to podporovala jedna alebo dve krajiny v severnej Afrike. A tie nemáme,“ uviedol nemecký minister.

Denník Bild informoval, že Francúzsko, Nemecko, Taliansko a Malta sa chcú na septembrovom stretnutí dohodnúť na dočasnom systéme kvót. Podľa Seehofera sa očakáva, že sa k nemu pripoja ďalšie krajiny. Touto dohodou sa však pre Nemecko nič nezmení, keďže aj doteraz sa ujalo asi štvrtiny zachránených utečencov z Talianska.

Podľa Seehofera je najvyšší čas rozlúčiť sa s „mučivou“ procedúrou z uplynulých rokov, keď sa európske krajiny pri každom plavidle vezúcom zachránených utečencov nanovo dohadovali na ich prerozdelení.

Zdroj: Info.sk, TASR
Najnovšie v kategóriiViac článkov
Kallasová: Grónčania majú právo na sebaurčenie

Kallasová: Grónčania majú právo na sebaurčenie

DNES - 5:37Zahraničné

Šéfka diplomacie Európskej únie Kaja Kallasová v utorok obhajovala právo Grónčanov na sebaurčenie.

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde

Najvyšší súd potvrdil Trumpov zákaz transrodových osôb v armáde

VČERA - 22:17Zahraničné

Americký najvyšší súd v utorok rozhodol o platnosti výkonného nariadenia prezidenta Donalda Trumpa zakázať nábor a členstvo transrodových ľudí v armáde.

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA

Carney počas stretnutia s Trumpom zdôraznil, že Kanada sa nestane súčasťou USA

VČERA - 21:32Zahraničné

Americký prezident Donald Trump privítal v utorok v Bielom dome kanadského premiéra Marka Carneyho a ich rokovanie sa zameralo najmä na americké clá a potenciálnu hrozbu pripojenia Kanady k USA.

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva

V Budapešti opäť protestovali proti obmedzeniu zhromažďovacieho práva

VČERA - 21:30Zahraničné

Niekoľko stoviek Maďarov sa zišlo na budapeštianskom Námestí františkánov, aby protestovalo proti obmedzeniam zhromažďovacieho práva a proti používaniu softvérového systému rozpoznávania tváre.

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne

Putin a Netanjahu telefonovali o vzájomných vzťahoch aj druhej svetovej vojne

VČERA - 21:22Zahraničné

Ruský prezident Vladimir Putin a izraelský premiér Benjamin Netanjahu v utorok počas telefonátu diskutovali aj o vzájomných vzťahoch krajín a situácii na Blízkom východe, informoval Kremeľ.