V európskej krajine sa rozmohli podvody pri ubytovaní, ministerstvo varuje Slovákov

Ministerstvo zahraničných vecí varuje turistov, ktorí sa rozhodli navštíviť tento európsky dovolenkový rezort, aby si dávali pozor na podvodníkov pri ubytovaní.
V Španielsku sa v poslednom čase rozmohli podvodné praktiky pri ponukách ubytovania, pretrvávajú tam tiež problémy s organizovanými skupinami vreckových zlodejov. Na svojej stránke na to Slovákov cestujúcich do tejto krajiny upozorňuje Ministerstvo zahraničných vecí a európskych záležitostí (MZVaEZ) SR.
Ubytovací podvodníci podľa rezortu napríklad kopírujú originálne ponuky alebo z emailovej schránky majiteľa ubytovania ukradnú kontakt na turistu a potom ho kontaktujú z inej adresy s požiadavkou platby. „Zaplatené zariadenie tak po príchode obývajú iní hostia a majiteľ o viacnásobnom prenájme ubytovania netuší,“ vysvetľuje ministerstvo.
Rezort odporúča, aby sa turisti vždy uistili, že ubytovanie má registračné číslo, teda je zaregistrované na miestnom úrade a spĺňa zákonné požiadavky. „Ak si ho vybavujete u súkromníka, je dôležité si preveriť, či je naozaj majiteľom nehnuteľnosti, prípadne si vyžiadať príslušnú dokumentáciu, ktorá sa dá overiť,“ dodáva.
Bezpečnejšie je podľa rezortu ubytovanie si rezervovať na dôveryhodnom a overenom portáli. „Ak neviete, či ide o spoľahlivý portál, nezadávajte osobné údaje ani heslá,“ radí. Odporúča tiež dôkladne si preštudovať platobné podmienky a dávať si pozor na luxusné ubytovanie za nízke ceny. Varovným znakom môže byť aj text z prekladača alebo fotografie, ktoré vyzerajú, ako by boli prevzaté z inej webovej stránky či katalógu.
Organizované skupiny vreckových zlodejov ministerstvo registruje napríklad v Madride, Barcelone, Malage, ale aj na Malorke či Tenerife. Niektoré skupiny zlodejov sa zas sústreďujú na vodičov. Zastavia ich a upozornia na defekt alebo inú vymyslenú poruchu, po vystúpení vodiča ho okradnú. „Na cestách a diaľniciach sa odporúča zastaviť len na miestach motorestov, benzínových čerpadiel a frekventovaných oddychových zón a ani pri zastavení si doklady nenechávať na palubnej doske alebo sedadle,“ tvrdí ministerstvo.
Rovnako podľa neho treba byť ostražitý pri cestovaní v metre (rozrezávanie kabeliek a plecniakov na spodnom okraji a kradnutie peňaženiek), nenechávať bez dozoru osobné veci v reštaurácii či nočnom bare. Na pláž si zas rezort odporúča zobrať iba kópiu dokladu a originál nechať v hoteli v trezore, nikdy však nie voľne položený v izbe.

Obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone predĺžili väzbu
Ivovi P., obvinenému v prípade únosu a intoxikácie študentky Sone, predĺžil Mestský súd Bratislava I 7. mája väzbu o štyri mesiace, teda do 8. októbra.

PS: Poškodený most v Poprade je symbolom zlyhania štátu, žiada rýchle opravy
Kritický stav dopravnej infraštruktúry na Slovensku sa aktuálne naplno prejavil v Poprade odtrhnutým nosníkom mosta.

Chemický ústav SAV reagoval na Kotlárov článok publikovaný v predátorskom časopise
Tvrdenia v článku o mRNA vakcínach proti covidu, ktorého spoluautorom je splnomocnenec vlády SR pre preverenie procesu riadenia a manažovania zdrojov počas pandémie ochorenia COVID-19 Peter Kotlár, sú nepodložené.